بازگشت به سخن تاریخ|نقشه های غدیر|غدیر در اینترنت|غدیر در قلم و بیان مراجع|مقالات دیگر|مقالات گروه درباره غدیر|صفحه اصلی ویژه نامه
رهیافت تمدنی به انتصاب امام در غدیر خم
نویسنده: سید علیرضا واسعی؛ در شناخت و تحلیل محتوایی آنچه در غدیرخم روی داد، راه های فراوانی پیموده شده و شیعه در این میان، آن را به دیده مذهبی نظر کرده و به طور طبیعی فراتر از محاسبه های بشری و نگره های سیاسی اجتماعی نشانده است، اما در عین حال این پرسش اذهان جستجوگر را به خود مشغول می دارد که این واقعه با عقل اندیشی و اراده گری حقوق اندیشان بشری، نه تکلیف مدار، چگونه قابل جمع است و با چه الگوی سیاسی قابلیت دفاع دارد.
١٧:٢٦ - شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
چرا انکار حدیث غدیر برای مخالفان ممکن نشد؟
حجت‌الاسلام و المسلمین رسول جعفریان: در تایید جایگاه والای غدیر کافی است به حدیث غدیر نگاه کنید. در طول تاریخ حدیث نگاری غدیر یکی از مهم ترین موضوعات برای اهل کتاب و کتابت بوده است.
١١:٤٨ - جمعه ١٧ مرداد ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
یوم الرحبه و تحلیل مواجهه شاهدان غدیر خم با آن
نویسندگان: عبدالرحمن باقرزاده و زینب سادات حسینی؛ حدیث غدیر خم از مهم ترین اسناد شیعه در اثبات ولایت امام علی۷ است. به رغم تواتر و دلالت صریح آن بر امامت، یکی از دلایل مخالفان امامت و ولایت بلافصل حضرت علی (ع)، ادعای استشهادنکردن ایشان به حدیث مزبور است.
١١:٤٣ - جمعه ١٧ مرداد ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
غدیریه‌نگاری در جهان اسلام
حجت‌الاسلام و المسلمین رسول جعفریان: حدیث غدیر یکی از روایات متواتر و قطعی‌الصدور است که رسول‏ خدا(ص) در هجدهم ذی‏حجه سال دهم هجری، در برابر دههاهزار نفر از اصحاب در «جُحفه»، جایی که «غدیر خم» نامیده می‏شد، آن را بیان کرد. این حدیث مهمترین مستند شیعه برای اثبات وجود نص الهی در امامت امام علی(ع) است.
١١:٣٧ - جمعه ١٧ مرداد ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
تلاش ها و مستندات تاریخی اهل سنت در اثبات غدیر
حجت الاسلام محمد رضا هدایت پناه، پژوهشگر و محقق تاریخ اسلام: شواهد تاریخی فراوانی در رابطه با تایید واقعه غدیر از نظر علما و بزرگان اهل سنت وجود دارد از جمله نقل است زمانی که «ابوجعفر طبری» صاحب کتاب تاریخ طبری مشهور، در بغداد زندگی می کرد دعوای اعتقادی - مذهبی عجیبی بین دو گروه مختلف اهل تسنن یعنی معتزله و اشاعره و همچنین بین تشیع و تسنن وجود داشت.
١١:٣٣ - جمعه ١٧ مرداد ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
سوره مائده؛ سوره ولایت
دکتر نعمت الله صفری فروشانی، مدیر دانشنامه اهل‌بیت (ع) و استاد حوزه و دانشگاه: اگر تبیین تاریخی همچنین تفسیری، کلامی و ادبی درستی از غدیر داشته باشیم خود به خود زمینه بسیاری از شبهات ایجاد شده از بین خواهد رفت.
١١:٢٨ - جمعه ١٧ مرداد ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ١ادامه خبر >>
بازخوانی اسناد تاریخی غدیر، تشکیک را از بین می‌برد
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسن الویری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع): توجه و بازخوانی مجدد اسناد و منابع تاریخی غدیر موجب برطرف شدن تشکیک‌ها پیرامون دلالت‌های اسناد غدیر و مسئله جانشینی امیرالمؤمنین (ع) می شود.
١١:٢٥ - جمعه ١٧ مرداد ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

مقالات گروه درباره غدیر

سوره مائده؛ سوره ولایت

دکتر نعمت الله صفری فروشانی، مدیر دانشنامه اهل‌بیت (ع) و استاد حوزه و دانشگاه: اگر تبیین تاریخی همچنین تفسیری، کلامی و ادبی درستی از غدیر داشته باشیم خود به خود زمینه بسیاری از شبهات ایجاد شده از بین خواهد رفت.

بررسی محاسبات پنهان تشکیل سقیفه و انحراف جانشینی پیامبر(ص)

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا هدایت‌پناه عضو هیئت علمی گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم: از نگاه تاریخی انصار اختلافی در خلافت حضرت علی(ع) نداشتند و می‌بینیم جمل و صفین و نهروان بر دوش انصار بود و گزارش مسعودی از این قضایا خواندنی است. منتها اشتباه راهبردی انصار این بود که گرد حضرت علی(ع) نیامدند‏.

بازدارندگی فرهنگ ارجاء از نشر حدیث غدیر با تکیه بر خبری از ابوحنیفه

نویسنده: حسین حسینیان مقدم؛ غدیر محوری ‌ترین موضوع اختلافی شیعه و سنی است، که پیوسته در رد و اثبات یا تفسیر و تاویل محتوایی آن آثاری تدوین ‌شده است. مناظره‌ گونه برخی کوفیان با ابوحنیفه در باره غدیر از شمار آن گفتگوهاست، که نخستین بار ابن عقده(م334ق) نقل و سپس مفید(م413ق) بازگو کرده است. این نوشتار با پیوند به دیگر دانش ‌ها با رویکردی علمی تحلیلی، سخن ابوحنیفه را درباره غدیر بررسی توصیفی-تحلیلی کرده و به مسایلی مانند راویان خبر، محتوای حدیث و تناسب‌‌سنجی زمانی با جریان‌های فکری جامعه پرداخته است.

تأثیر نفاق و منافقین بر موضع گیری صحابه نسبت به غدیرخم

نویسندگان: محمدعلی برادران، محمود مهدوی دامغانی، اردشیر اسدبیگی و علیرضا روحی؛ با توجه به آموزه های جدیدی که اسلام با خود به ارمغان آورد، از نظر دینی به تقسیم بندی اجتماعی پرداخت که در دو دوره مکّی (مسلمان، کافر و مشرک) و مدنی (کافر، مشرک، منافق، مسلمان و مؤمن) خود را نشان داد. هجرت پیامبر| به مدینه سرآغاز عصر جدیدی در تاریخ اسلام شد که به تأسیس دولت شهر نوپای مدینه انجامید و به همراه آن مسئله جانشینی آن حضرت نیز از دغدغه های این نظام سیاسی جدید بود تا جایی که، جانشینی آن حضرت مسئله ای شد که با درگذشت ایشان سبب انشقاق جامعه گردید.

پیام غدیر؛ خط‌‌مشی متمایزسازی هم‌زمان با پیوستگی به امت اسلامی

حجت الاسلام محسن الویری: پیام واقعی غدیر را از طریق واکاوی مجموعه آگاهی‌های موجود در متون دینی درباره آن می‌توان یافت. بی‌تردید محوری‌ترین این اطلاعات خطبه غدیریه پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله و سلم (مراد متن مورد استناد مرحوم علامه امینی در الغدیر است نه جزوه‌ای مستند به یکی از متون قرون میانی که به این نام در سال‌های اخیر در شمارگانی گسترده انتشار یافته است.

غدیر هویت و مؤلف شیعه است

حجت‌الاسلام محسن الویری، استاد حوزه و دانشگاه: غدیر عامل هویت بخشی شیعه است، در تشیع صرف اعتقادت کافی نیست بلکه پیوند قلبی و درونی نیز نقش آفرینی می‌کند، شیعه تنها در ذهن و زبان خود نسبت به ولایت امام علی(ع) اقرار نمی‌کند بلکه با عمل نیز این تفکر را نشان می‌دهد.