سایت ها و نرم افزارها| پایان نامه های مرتبط|معرفی کتاب|گزارش و مصاحبه|مقالات گروه|صفحه اصلی
مقالات امام رضا ع
سیره سیاسی امام رضا(ع) در برخورد با حکومت جور (مطالعه موردی ولایتعهدی)
اندیشه و سیره سیاسی امام رضا (ع)
عدالت امام از ديدگاه امام رضا (عليه‏ السلام) با تأكيد بر عدالت اجتماعى
روش های رویارویی امام رضا(ع) با پیروان ادیان، فرق و مذاهب اسلامی
نسبت فقه و اخلاق در آموزه‌های امام رضا (ع)
مدیریت و نقش امام رضا (ع) در تحکیم ولایت مداری ایرانیان

منتشر شده در :1400/03/30
بازدید:0

نویسندگان: جلال درخشه و سید محمدمهدی حسینی فائق؛ ولایتعهدی امام رضا (ع) از نقاط حساس تاریخ شیعه به حساب می آید. این حساسیت از چند منظر درخور تأمل است: از یک سو تحولات اجتماعی سیاسی عصر عباسیان (مخصوصاً خلافت مأمون)؛ از سوی دیگر، قبول ولایتعهدی امام رضا (ع) . بررسی سیره سیاسی امام رضا (ع) بر این مبنا صورت می گیرد که سیره سیاسی ائمه واقعیت هایی صرفاً تاریخی نیست، بلکه حاوی پندها و اصول ارزشمندی برای پیروان ایشان است.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...

منتشر شده در :1400/03/30
بازدید:0

نویسندگان: محمد فرمهینی فراهانی و محمدجواد یاوری سرتختی؛ شناسایی اندیشه و سیره سیاسی هر فرد، علاوه بر آنکه نمایانگر باورها و نقش آفرینی آنها در تعیین رفتار سیاسی است، نشانگر درک درست وی از ساختار سیاسی جامعه نیز هست. اهمیت این موضوع، زمانی دوچندان است که یک شخص با توجه به جایگاه علمی، معنوی و اجتماعی، و جریان های فکری و سیاسی عصر خویش، به تحلیل ساختار سیاسی پرداخته و متناسب با آن با تکیه بر اصول اعتقادی خویش، به ارائه رفتار متناسب با وضعیت سیاسی بپردازد.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...

منتشر شده در :1400/03/30
بازدید:0

نویسنده: حسن صادقی؛ یکی از ویژگی های امامان معصوم علیهم السلام، عدالت به ویژه عدالت اجتماعی است؛ چراکه اگر ایشان از این ویژگی برخوردار نباشند، نمی توانند به مسئولیت ها و وظایف خویش عمل کنند. این نوشتار می کوشد با روش اسنادی و تحلیلی، با توجه به روایات نقل شده از امام رضا علیه السلام ضرورت، راه کشف، آثار و ابعاد عدالت امام با تأکید بر عدالت اجتماعی را بیان، و تفاوت آن را با دیدگاه های کلامی غیرشیعه روشن نماید.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...

منتشر شده در :1400/03/30
بازدید:0

نویسندگان: یحیی میرحسینی و محمود کریمی؛ دین اسلام، امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان بهترین شیوة رویارویی با مخالفان و منحرفان معرفی کرده است. اهمیت این آموزه را می توان در آیه های قرآن و یادکرد پربسامدش در روایت ها دید. هرچند عمل به این آموزه بر هر مسلمانی واجب است، برای کسانی که از مقام دینی و دنیوی بالاتری برخوردار باشند، ضرورت بیشتری ایجاب می کند. از آنجا که والاترین امرِ به معروف، ارشاد مردمان به دین حق و مهم ترین نهی از منکر، بازداشتن گمراهان از باورهای فاسدشان می باشد، ائمه(ع) مهم ترین وجهة همت خود را به ارائة واقعی دین خدا و هدایت گمراهان به مذهب امامیه منعطف نمودند.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...

منتشر شده در :1400/03/30
بازدید:0

نویسنده: احمد پاکتچی؛ نسبت فقه و اخلاق، نه تنها از دیرباز محل تأمل عالمان دینی بوده و ذهن آنان را مشغول ساخته است، بلکه در شرایط امروز، به دلیل تحولات اجتماعی و فرهنگی گسترده در زندگی بشر و تغییرات رخ داده در سبک زندگی، نیاز حس شده به توسعه‌ی فقه و نیاز به پاسداشت از جایگاه اخلاق در حیات اجتماعی، بازنگری در این مسئله ضرورتی افزون یافته است.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...
ادامه اخبار...
مقالات گروه

تعامل با خانواده در سنت رضوی (رویکرد تبارشناسانه)

نویسنده: سید علیرضا واسعی؛ امامان معصوم (ع) در تفکر شیعی نه بانی شریعت الهی اند و نه در افزودن یا کاستن آن نقشی ایفا می کنند. آن چه آنان به عنوان مراجع دینی بر عهده دارند، تبیین حقیقت دیانت، بیان سنت و سیره صحیح نبوی است که در گذر زمان و دوره های تاریخی، عمداً یا سهواً مورد فهم و تفسیرهای مختلف قرار می گرفت و چه بسا از مسیر اصلی خویش دور می افتاد.

سیره سیاسی و اجتماعی امام رضا(علیه السلام)

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی: مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی: مامون، امام رضا (علیه السلام) را به ایران آورد و مستقیما پیشنهاد خلافت داد اگر امام رضا (علیه السلام) می پذیرفت، شاید واگذار می کرد اما زودتر از این ایشان را می کشت.

امام رضا و عصر طلایی تمدن اسلامی

دکتر محمد الله اکبری: مورخان، دوران طلایی و عصر شکوفایی تمدن اسلامی را مدیون تلاشهای عصر امام رضا(ع) و قرن دوم تا سوم هجری می دانند.

حجه الاسلام والمسلمین دکتر محمد قاسم احمدی، عضو هیئت علمی گروه تاریخ اهل بیت مجتمع تاریخ، سیره و تمدن اسلامی در گفتگوی اختصاصی با سایت سخن تاریخ:

نقشه مأمون در مسأله ولایت عهدی امام رضا(ع) تخریب مقام امامت بود.

پژوهشی در جایگاه کلامی بزنطی و منزلت وی نزد امام رضا (ع) و امام جواد (ع)

نویسندگان: نعمت الله صفری فروشانی و محمدتقی ذاکری؛ بررسی حیات فرهنگی و اجتماعی اصحاب امامان شیعه:، نظر تاریخ پژوهان دهه های اخیر را به خود جلب کرده است. اغلب پژوهش های جدید، احمد بن محمد بن عمرو بن ابی نصر بزنطی (م221ه .ق) را به عنوان یکی از اصحاب امام رضا(ع) مورد توجه قرار داده اند اما به همراهی او با امام جواد(ع) و نیز جایگاه کلامی او به صورت بایسته نپرداخته اند.

واکاوی مواضع سیاسی امام رضا (ع) در بحران‌های اعتقادی ـ سیاسی دوره (203 ـ 183 ق)

نویسندگان: جواد امام جمعه زاده و رضا محمود اوغلی؛ این نوشتار می‌کوشد، با توجه به روایت‌های نقل‌شده از امام رضا(ع) و با روش توصیفی و تاریخی، دیدگاه حضرت را در مورد مسائل مهم جامعه و حکومت در دوره بحرانی (203-183 ق) بررسی کند. مقوله ولایتعهدی و حضور امام(ع) در خراسان به همراه عوامل تأثیرگذار دیگر مانند ظهور و بروز ادیان و فرقه‌های انحرافی، تقسیم خلافت عباسی و خیزش علویان باعث شده بود در این دوره سؤا‌ل‌ها و پرسش های جدیدی مطرح شود که متناسب با این دوره پاسخ‌های خود را می‌طلبید.