بازگشت به سخن تاریخ|نقشه های غدیر|غدیر در اینترنت|غدیر در قلم و بیان مراجع|مقالات دیگر|مقالات گروه درباره غدیر|صفحه اصلی ویژه نامه


  چاپ        ارسال به دوست


مقالات متفرقه تاریخی


تلاش ها و مستندات تاریخی اهل سنت در اثبات غدیر


خبرگزاری شبستان:  برادران اهل تسنن ما بر اساس شواهد تاریخی، گاه حتی بدون ورود شیعه در برابر سخنان بی پایه و اساس و بی منطق برخی افراطیون جبهه می گرفتند.

 

حجت الاسلام محمد رضا هدایت پناه، پژوهشگر و محقق تاریخ اسلام در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان ضمن ارائه تحلیلی از نظرات علما و بزرگان اهل سنت در رابطه با واقعه غدیر گفت: شواهد تاریخی فراوانی در رابطه با تایید واقعه غدیر از نظر علما و بزرگان اهل سنت وجود دارد از جمله نقل است زمانی که «ابوجعفر طبری» صاحب کتاب تاریخ طبری مشهور، در بغداد زندگی می کرد دعوای اعتقادی - مذهبی عجیبی بین دو گروه مختلف اهل تسنن یعنی معتزله و اشاعره و همچنین  بین تشیع و تسنن وجود داشت.


در گرماگرم همین اختلافات، پسر«ابو داوود سجستانی» صاحب کتاب «سنن ابی داوود» نیز در نقاط مختلف عراق، مانند موصل و بغداد و ... ادعایی را مطرح می کرد مبنی بر این که حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام اصولا در حجه الوداع  پیامبر صل الله علیه وآله حضور نداشته است چه رسد به واقعه غدیر و ...!

ابوجعفر طبری با شنیدن این سخنان بسیار ناراحت شده و درپاسخ به چنین مطالب بی پایه و اساسی، کتاب « فضایل امیرالمومنین و طرق حدیث ولایه» را می نگارد که در این کتاب روایت مربوط به واقعه غدیر از زبان بیش از 20 نفر از صحابه نقل شده است.


این استاد حوزه و دانشگاه افزود: البته شخص ابو داوود سجستانی نیز پسر خود را چندان تایید نمی کرد و بر او اشکال می گرفت. اما به هر حال وی در میان برخی افراد جایگاه و اسم و رسمی کسب کرده بود.

اما بر اساس همین شواهد تاریخی حتی بدون ورود شیعه، خود اهل تسنن نیز در برابر چنین سخنان بی ربط و بی منطقی از طرف افراطیون اهل سنت جبهه می گرفتند.

متاسفانه امروز کتابی که طبری درباره فضایل امیرالمومنین علیه السلام نگاشت در گذر ایام از بین رفته است و در حال حاضر استاد جعفریان کتابی با عنوان «فضایل امیرالمومنین و حدیث ولایت» برگرفته از آن کتاب اصلی نوشته که این اثر توسط انتشارات «دلیل ما» به چاپ رسیده است.


حجت الاسلام هدایت پناه در ادامه به موارد دیگری از این دست اشاره  و خاطرنشان کرد: « ذهبی» یکی از رجالیون و علمای بزرگ اهل سنت و به تعبیری از اعاظم علمی اهل تسنن است، اقتدار علمی ایشان بسیار بالابوده و کتب و آثار فراوانی نیز نوشته که هر یک از کتابهایش بیش از 50  یا 60 جلد هستند.

وی  در زمینه علم رجال کتابی به نام «میزان الاعتدال » دارد که این کتاب شرح حال راویان و در تایید یا رد راستگویی و قابل اعتماد بودن یا نبودن آنها است. به تعبیر علمی این کتاب درباره توثیق یا تضعیف راویان است. جایگاه علمی ذهبی از اینجا معلوم می شود که هرجا وی فردی را وثیق( راستگو) دانسته یا تایید کرده و یا هر جا که یک راوی را تضعیف کرده، تقریبا همه علمای اهل سنت سخن وی را بی کم و کاست پذیرفته اند.


حال همین فرد (ذهبی) با وجود این که گرایشات ضد شیعی داشته است اما حدیث غدیر را از طریق افراد فراوانی از صحابه و تابعین نقل کرده است و مرحوم « آقا سیدعبدالعزیز طباطبایی» کتاب نوشته شده توسط ذهبی را با عنوان «طرق حدیث من کنت مولاه فهذه علی مولاه» چاپ کرده است.


این محقق دینی گفت: مرحوم آقا سید عبدالعزیز طباطبایی معروف به آقا بزرگ تهرانی معاصر، از مقتدرترین نسخه شناسان معاصر بود که نسخه خطی کتاب ذهبی را مطالعه و با حواشی بسیار عالمانه در ذیل احادیث نقل شده در آن، این کتاب را چاپ کرد که عنوان کتاب « رساله ی طرق حدیث من کنت مولاه فهذا علی مولاه از شمس الدین ذهبی» است.


 ذهبی ازعلمای قرن 7 و 8 است. ابن تیمیه حرانی (موسس فرقه وهابیت) از شاگردان وی بوده و بر اساس مستندات تاریخی  ذهبی خود نامه ای خطاب به ابن تیمیه دارد که در آن نامه افکار او را خلاف نظر تمام علمای اسلام می داند و به وی توصیه می کند که از این افکار باطل دست بردارد.


حجت الاسلام هدایت پناه یادآور شد: این دو کتاب بسیار مهم در اثبات حدیث غدیر است در پاسخ به برخی افراد جاهل که امروز شبهه وارد می کنند که واقعه غدیر، سند و اصلی ندارد در حالی که بزرگان از علما و فضلای اهل سنت کتاب های مهمی در این باره نگاشته اند که 2 نمونه مهم آن را ذکر کردیم.
                 
سرویس: قرآن و معارف - اخلاق و معارف اسلامی


١١:٣٣ - جمعه ١٧ مرداد ١٣٩٩    /    شماره : ١١٣١٠٥    /    تعداد نمایش : ٥٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه درباره غدیر

سوره مائده؛ سوره ولایت

دکتر نعمت الله صفری فروشانی، مدیر دانشنامه اهل‌بیت (ع) و استاد حوزه و دانشگاه: اگر تبیین تاریخی همچنین تفسیری، کلامی و ادبی درستی از غدیر داشته باشیم خود به خود زمینه بسیاری از شبهات ایجاد شده از بین خواهد رفت.

بررسی محاسبات پنهان تشکیل سقیفه و انحراف جانشینی پیامبر(ص)

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا هدایت‌پناه عضو هیئت علمی گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم: از نگاه تاریخی انصار اختلافی در خلافت حضرت علی(ع) نداشتند و می‌بینیم جمل و صفین و نهروان بر دوش انصار بود و گزارش مسعودی از این قضایا خواندنی است. منتها اشتباه راهبردی انصار این بود که گرد حضرت علی(ع) نیامدند‏.

بازدارندگی فرهنگ ارجاء از نشر حدیث غدیر با تکیه بر خبری از ابوحنیفه

نویسنده: حسین حسینیان مقدم؛ غدیر محوری ‌ترین موضوع اختلافی شیعه و سنی است، که پیوسته در رد و اثبات یا تفسیر و تاویل محتوایی آن آثاری تدوین ‌شده است. مناظره‌ گونه برخی کوفیان با ابوحنیفه در باره غدیر از شمار آن گفتگوهاست، که نخستین بار ابن عقده(م334ق) نقل و سپس مفید(م413ق) بازگو کرده است. این نوشتار با پیوند به دیگر دانش ‌ها با رویکردی علمی تحلیلی، سخن ابوحنیفه را درباره غدیر بررسی توصیفی-تحلیلی کرده و به مسایلی مانند راویان خبر، محتوای حدیث و تناسب‌‌سنجی زمانی با جریان‌های فکری جامعه پرداخته است.

تأثیر نفاق و منافقین بر موضع گیری صحابه نسبت به غدیرخم

نویسندگان: محمدعلی برادران، محمود مهدوی دامغانی، اردشیر اسدبیگی و علیرضا روحی؛ با توجه به آموزه های جدیدی که اسلام با خود به ارمغان آورد، از نظر دینی به تقسیم بندی اجتماعی پرداخت که در دو دوره مکّی (مسلمان، کافر و مشرک) و مدنی (کافر، مشرک، منافق، مسلمان و مؤمن) خود را نشان داد. هجرت پیامبر| به مدینه سرآغاز عصر جدیدی در تاریخ اسلام شد که به تأسیس دولت شهر نوپای مدینه انجامید و به همراه آن مسئله جانشینی آن حضرت نیز از دغدغه های این نظام سیاسی جدید بود تا جایی که، جانشینی آن حضرت مسئله ای شد که با درگذشت ایشان سبب انشقاق جامعه گردید.

پیام غدیر؛ خط‌‌مشی متمایزسازی هم‌زمان با پیوستگی به امت اسلامی

حجت الاسلام محسن الویری: پیام واقعی غدیر را از طریق واکاوی مجموعه آگاهی‌های موجود در متون دینی درباره آن می‌توان یافت. بی‌تردید محوری‌ترین این اطلاعات خطبه غدیریه پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله و سلم (مراد متن مورد استناد مرحوم علامه امینی در الغدیر است نه جزوه‌ای مستند به یکی از متون قرون میانی که به این نام در سال‌های اخیر در شمارگانی گسترده انتشار یافته است.

غدیر هویت و مؤلف شیعه است

حجت‌الاسلام محسن الویری، استاد حوزه و دانشگاه: غدیر عامل هویت بخشی شیعه است، در تشیع صرف اعتقادت کافی نیست بلکه پیوند قلبی و درونی نیز نقش آفرینی می‌کند، شیعه تنها در ذهن و زبان خود نسبت به ولایت امام علی(ع) اقرار نمی‌کند بلکه با عمل نیز این تفکر را نشان می‌دهد.