بازگشت به سخن تاریخ|نقشه های غدیر|غدیر در اینترنت|غدیر در قلم و بیان مراجع|مقالات دیگر|مقالات گروه درباره غدیر|صفحه اصلی ویژه نامه


  چاپ        ارسال به دوست


اخبار تاريخي


بازخوانی اسناد تاریخی غدیر، تشکیک را از بین می‌برد


حوزه/ عضو هیئت‌علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) گفت: توجه و بازخوانی مجدد اسناد و منابع تاریخی غدیر موجب برطرف شدن تشکیک‌ها پیرامون دلالت‌های اسناد غدیر و مسئله جانشینی امیرالمؤمنین (ع) می شود.

 

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسن الویری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» ضمن تبریک عید سعید غدیر خم؛ با اشاره به «دلالت‌های کلامی شعر غدیر» با رویکرد تعامل دانش کلام، با تاریخ اظهار داشت: یکی از مباحثی که در دانش فلسفه علم تاریخ مطرح می‌شود؛ توجه به ارتباط تعاملی دانش تاریخ بادانش کلام است.

وی بابیان «رابطه تعاملی کلام و تاریخ» افزود: دانش کلام بخشی از مبانی معرفتی تاریخ را شکل می­دهد و تاریخ نیز نقش درست­آزمایی برخی از اندیشه­های کلامی را پی می‌گیرد؛ به‌طوری‌که اگر ما به‌وسیله دانش کلام معتقد به عصمت ائمه اطهارشدیم؛ در تحلیل تاریخی نیز با اخذ این مبنا، با پیش‌فرض معصومیت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) زندگانی ائمه اطهار را موردبررسی قرار می‌دهیم.

عضو هیئت ‌علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) با بیان اینکه «اعتقاد عصمت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) در علم کلام موجب گستره عینیت‌ها در دانش تاریخ می‌شود» تصریح کرد: با کنار هم گذاشتند؛ گزاره‌های تاریخی همراه بادانش کلام کمک می‌کند که تا به‌درستی مبانی «عصمت» پی ببریم.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین الویری در ادامه بابیان اینکه؛ برخی از رویدادهای تاریخی نقش مفسر، مؤید و یا مکمل باورهای دانش کلام مورداستفاده قرار گیرند» اظهار داشت: یک گزارش تاریخی می‌تواند ابهامات مفهوم کلامی را برطرف بسازد و آن‌ها را مورد تأیید قرار دهد.

وی سند تاریخی را علاوه بر کتاب‌های تاریخی؛ متونی همچون کلامی و کتبی، ادبیات، جغرافیا و ساختارهای حکومتی ذکر کرد و افزود: منابع کشف و آگاهی از داده‌های تاریخی؛ محدود در کتاب‌هایی که عنوان تاریخ‌دارند نیست؛ زیرا می‌تواند متون تاریخی و فقهی را شامل شود؛ چون گاهی منابع غیر تاریخی به دلایل عدم انگیزه‌های جعل، دارای ریشه‌های مستند و محکم است.

مدیر گروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم(ع) در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رویکرد شعر و ادبیات به حادثه عید سعید غدیر تصریح کرد: علامه امینی ده جلد از یازده جلد الغدیر را اختصاص به شعر غدیر داده و به بررسی موردی اشعار غدیر می‌پردازد که در این میان قصیده «جلجلیه» حائز اهمیت است.

عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) بابیان این که «علامه امینی از پنج شاعر غدیر در قرن اول هجری نام‌برده است» ادامه داد: بنا به گزارش علامه امينی: أمير المؤمنين عليّ «صلوات اللَّه عليه» (40 ق.)، حسّان بن ثابت الأنصاري‏(شايد 60 ق.)، قيس بن سعد بن عُبادة الأنصاري‏ (59/ 60 ق.)، عمرو بن العاص بن وائل‏ (43 ق.) و محمد بن عبد اللَّه الحميري‏ شاعران پنج گانة غدير در قرن اول هجری هستند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین الویری بابیان این که چهره عمرو بن عاص و نقش منفی او در هجرت به حبشه و عداوت‌های او با امیرالمؤمنین (ع) برای همگان به‌خصوص طلاب و فضلا آشنا است بیان داشت: عمرو بن عاص از توانمندی‌های زیادی برخوردار بوده که از برخی کلمات امام علی (ع) برمی‌آید که ایشان می‌فرمایند: اگر عمرو بن عاص به‌طرف ما هم می‌آمد به آن چیزی که «حکومت مصر بود» می‌رسید، البته این‌ها باعث نمی‌شود که از چهره زشت پیوستن مکارانه او به معاویه کم کرد.

وی در ادامه با اشاره به قصیده «جُلجُلیه» برگرفته از بیت «فَإنْ كُنْتَ فی‌ها بَلَغْتَ المُني، فَفي عُنُقي عَلُـقُ الجُلجُــلِ» عمرو بن عاص افزود: این قصیده در زیبایی بیان و لطافت ادبی و بدیع جز معجزات شعر عرب شمرده‌اند و علت نام‌گذاری این قصیده به جلجلیه به دلیل دریافت خراج مصر از معاویه بود که او در جواب معاویه این قصیده را سرود.

این استاد دانشگاه افزود: در بخشی از این قصیده عمرو بن عاص اشعاری سرود که زبان معاویه را بست؛

و جهلُكَ بي يا ابنَ آكلةِ آل كبودِ لأَعظَمُ ما أبتلي‏

فلو لا موازرتي لم تُطَعْ و لولا وجوديَ لمْ تُقبَلِ‏

و لولايَ كنتَ كَمِثْلِ النساءِ تعافُ الخروجَ من المنزلِ‏

نصرناك من جَهْلِنا يا ابن هندٍ على النبإ الأعظمِ الأفضلِ‏

و حيث رفعناك فوقَ الرؤوسِ نَزَلْنا إلى أسفلِ الأسفَلِ‏

و كمْ قد سَمِعْنا من المصطفى وَصايا مُخصّصةً في علي‏

و في يومِ خُمٍّ رقى منبراً يُبلّغُ و الركبُ لم يرحلِ

و في كفِّهِ كفُّهُ معلناً يُنادي بأمرِ العزيزِ العلي‏

أ لستُ بكم منكمُ في النفوسِ بأولى فقالوا بلى فافعلِ‏

فَأَنْحَلهُ إمرَةَ المؤمنينَ من اللَّهِ مُستخلف المُنحِلِ‏

و قال فمن كنتُ مولىً لَهُ فهذا له اليومَ نعمَ الولي‏

فوالِ مُواليهِ يا ذا الجلا لِ و عادِ مُعادي أخي المُرْسَلِ‏

و لا تَنْقضُوا العهدَ من عِترتي فقاطِعُهُمْ بيَ لم يُوصِلِ‏

فَبخْبَخَ شيخُكَ لَمّا رأى عُرى عَقْدِ حيدر لم تُحْلَلِ‏

فقالَ وليُّكُم فاحفظوهُ فَمَدْخَلُهُ فيكمُ مَدْخَلي‏

و إنّا و ما كان من فعلِنا لفي النارِ في الدرَكِ الأسفل

عضو هیئت‌علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) بابیان اینکه؛ در خصومت عمرو بن عاص به امیرالمؤمنین (ع) تردیدی وجود ندارد بیان داشت: عمرو بن عاص، علم به حقانیت علی (ع) دارد، ولی دل بستن به دنیا و دنیاگرایی او را گرفتار معاویه و دنیا زدگی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین الویری تبادل نامه عمرو بن عاص به معاویه را ارتباط خصوصی دانست و گفت: فضای جعل در یک محفل خصوصی که دو دوست علیه دشمن مشترک خود صحبت می‌کنند، خیلی کم مشاهده می‌شود؛ زیرا فضای فضیلت‌تراشی نیست؛ اما اعتراف عمرو بن عاص در چنین فضایی نشان دلالت محکم رهبری و ولایت امیرالمؤمنین(ع) است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) بابیان که اشعار عمرو بن عاص شاهد خوبی برای پاسخ‌گویی به شبهات و اشکالات بعضی از نحله و گروها است تصریح کرد: شعر عمرو بن عاص نقش مکمل، و مفسر را در تأیید خدایی بودن جانشینی امیرالمؤمنین(ع) را نشان می‌دهد، کسانی که به جانشینی امیرالمؤمنین(ع) اعتراف می‌کنند که در آنجا حضور داشته‌اند. و في يومِ خُمٍّ رقى منبراً يُبلّغُ و الركبُ لم يرحلِ ____و في كفِّهِ كفُّهُ معلناً يُنادي بأمرِ العزيزِ العلي‏

حجت‌الاسلام‌والمسلمین الویری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لفظ «ولی» و معنای دوست گرفتن بعضی‌ها اظهار داشت: در ابیات «ألستُ بكم منكمُ في النفوسِ / بأولى فقالوا بلى فافعلِ‏/ فَأَنْحَلهُ إمرَةَ المؤمنينَ/ من اللَّهِ مُستخلف المُنحِلِ» عمرو بن عاص به عمارت و حکمت علی بن ابیطالب (ع) تصریح می‌کند؛ این‌گونه جملات تأییدکننده برداشت تام و مرجعیت علمی دینی، حکومت سیاسی این امام همام است.

وی در ادامه با اشاره به بیت «وَ لا تَنْقُضُوا العَهْدَ مِنْ عِتْرَتي فَقــاطِعْهِـم بي، لَمْ يوُصَــلِ» افزود: قطع و نقض ولایت امیرالمؤمنین (ع) موجب جدا شدن عهد رسول گرامی اسلامی می‌شود؛ زیرا ما ولایت را حلقه وصل و ارتباط با پیامبر (ص) و خداوند می‌دانیم؛ عمرو بن عاص در این بیت نیز اعتقاد کلامی ما را تأیید می‌کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) بابیان این که «تأیید باورهای کلامی شیعه در سندقرارگرفتن اشعار دخالت دارد» تصریح کرد: توجه و بازخوانی مجدد اسناد و منابع تاریخی غدیر موجب برطرف شدن تشکیک‌های پیرامون دلالت‌های اسناد غدیر و مسئله جانشینی امیرالمؤمنین (ع) می شود، برهان‌های کلامی جای خود ارزشمند هستند، ولی برخی مواقع برهان‌های کلامی موردپذیرش نیست؛ تاییدات تاریخی و گزاره ‌های تاریخی می‌تواند آن خلأ را پر کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین الویری در پایان با اشاره به متون تاریخی و ادبی شیعه گفت: متون شیعه؛ مشحون از نکات ریزودرشت، مورد بی‌مهری قرارگرفته درحالی‌که امروزه در فضای تقریب مذهبی قرار داریم، و تاکیدات مقام معظم رهبری بعنوان یکی از چهارچوب های که فهم واقع قرار می‌گیرد همین موارد است.

وی دلالت های تاریخی را برای هردو مذهب مسلمین پیام دانست و گفت: یکی از روش‌ها و عمل به خواسته و مطالبه مقام معظم رهبری و لبیک به معظم له در جهت اتحاد،؛ همفکری و همگرایی مسلمین تاکید دارند؛ رفتن به سراغ گزاره های تاریخی می‌باشد و از روش های شعارزده و شتاب زده اهانت آمیزی که راه به توجه یافتن به اندیشه های درست را می‌بندد باید دست کشید.١١:٢٥ - جمعه ١٧ مرداد ١٣٩٩    /    شماره : ١١٣١٠٣    /    تعداد نمایش : ٥٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه درباره غدیر

سوره مائده؛ سوره ولایت

دکتر نعمت الله صفری فروشانی، مدیر دانشنامه اهل‌بیت (ع) و استاد حوزه و دانشگاه: اگر تبیین تاریخی همچنین تفسیری، کلامی و ادبی درستی از غدیر داشته باشیم خود به خود زمینه بسیاری از شبهات ایجاد شده از بین خواهد رفت.

بررسی محاسبات پنهان تشکیل سقیفه و انحراف جانشینی پیامبر(ص)

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا هدایت‌پناه عضو هیئت علمی گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم: از نگاه تاریخی انصار اختلافی در خلافت حضرت علی(ع) نداشتند و می‌بینیم جمل و صفین و نهروان بر دوش انصار بود و گزارش مسعودی از این قضایا خواندنی است. منتها اشتباه راهبردی انصار این بود که گرد حضرت علی(ع) نیامدند‏.

بازدارندگی فرهنگ ارجاء از نشر حدیث غدیر با تکیه بر خبری از ابوحنیفه

نویسنده: حسین حسینیان مقدم؛ غدیر محوری ‌ترین موضوع اختلافی شیعه و سنی است، که پیوسته در رد و اثبات یا تفسیر و تاویل محتوایی آن آثاری تدوین ‌شده است. مناظره‌ گونه برخی کوفیان با ابوحنیفه در باره غدیر از شمار آن گفتگوهاست، که نخستین بار ابن عقده(م334ق) نقل و سپس مفید(م413ق) بازگو کرده است. این نوشتار با پیوند به دیگر دانش ‌ها با رویکردی علمی تحلیلی، سخن ابوحنیفه را درباره غدیر بررسی توصیفی-تحلیلی کرده و به مسایلی مانند راویان خبر، محتوای حدیث و تناسب‌‌سنجی زمانی با جریان‌های فکری جامعه پرداخته است.

تأثیر نفاق و منافقین بر موضع گیری صحابه نسبت به غدیرخم

نویسندگان: محمدعلی برادران، محمود مهدوی دامغانی، اردشیر اسدبیگی و علیرضا روحی؛ با توجه به آموزه های جدیدی که اسلام با خود به ارمغان آورد، از نظر دینی به تقسیم بندی اجتماعی پرداخت که در دو دوره مکّی (مسلمان، کافر و مشرک) و مدنی (کافر، مشرک، منافق، مسلمان و مؤمن) خود را نشان داد. هجرت پیامبر| به مدینه سرآغاز عصر جدیدی در تاریخ اسلام شد که به تأسیس دولت شهر نوپای مدینه انجامید و به همراه آن مسئله جانشینی آن حضرت نیز از دغدغه های این نظام سیاسی جدید بود تا جایی که، جانشینی آن حضرت مسئله ای شد که با درگذشت ایشان سبب انشقاق جامعه گردید.

پیام غدیر؛ خط‌‌مشی متمایزسازی هم‌زمان با پیوستگی به امت اسلامی

حجت الاسلام محسن الویری: پیام واقعی غدیر را از طریق واکاوی مجموعه آگاهی‌های موجود در متون دینی درباره آن می‌توان یافت. بی‌تردید محوری‌ترین این اطلاعات خطبه غدیریه پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله و سلم (مراد متن مورد استناد مرحوم علامه امینی در الغدیر است نه جزوه‌ای مستند به یکی از متون قرون میانی که به این نام در سال‌های اخیر در شمارگانی گسترده انتشار یافته است.

غدیر هویت و مؤلف شیعه است

حجت‌الاسلام محسن الویری، استاد حوزه و دانشگاه: غدیر عامل هویت بخشی شیعه است، در تشیع صرف اعتقادت کافی نیست بلکه پیوند قلبی و درونی نیز نقش آفرینی می‌کند، شیعه تنها در ذهن و زبان خود نسبت به ولایت امام علی(ع) اقرار نمی‌کند بلکه با عمل نیز این تفکر را نشان می‌دهد.