بازگشت به سخن تاریخ|احادیث منتخب|نشست ها و همایش ها|پرسمان|وب سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|کتاب شناسی|مقالات دیگران|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام حسن (ع)
جایگاه صلح امام حسن (ع) در هندسه فکری شیعی
حجت الاسلام محسن الویری: صلح امام حسن علیه‌السلام درسهای زیادی برای جامعه ما دارد که شاید مهم‌ترین آن در هم نیامیختن و یکسان نیانگاشتن گفتمان جنگ با گفتمان جهاد است.
١٧:٤١ - جمعه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
اخلاق امام‌حسن مجتبی(ع)
نویسنده: حجت الاسلام رسول جعفریان؛ حکمت نه فلسفه است نه اخلاق. این را می‌دانیم، اما از پاسخ این پرسش که حقیقت حکمت چیست، به دلیل استعمال آن در معانی مختلف به طور دقیق آگاه نیستیم. وقتی از میراث حکمی امامان یا اولیای الهی سخن می‌گوییم، مراد از حکمت چیست؟
١٧:٣١ - جمعه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
معرفی کتاب «صلح امام حسن (ع): پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه»
کتاب «صلح امام حسن (ع): پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه» تألیف شیخ راضی آل یاسین و ترجمه آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای اثری ارجمند و محققانه در باره این مقطع از تاریخ شیعه است که پاسخگوی بیشتر پرسشهایی است که بسا در این زمینه در اذهان جوانان و دوستداران تاریخ اهل بیت (ع) پدید می آید.
١٧:١٨ - جمعه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
حدیث صلح امام حسن(ع) (بررسی و تحلیل پیشگویی رسول خدا (ص) از صلح میان دو گروه بزرگ مسلمانان)
نویسندگان: منصور داداش نژاد و روح الله توحیدی نیا؛ در میان روایات، دسته ای از روایات یافت می شود که شامل صلح امام حسن(ع) از زبان پیامبر است که در مجموعه های روایی اهل سنت به صورت گسترده انعکاس یافته است. براساس این روایات، رسول خدا(ص) از صلح میان دو گروه بزرگ از مسلمانان به وسیله امام حسن(ع) خبر داده است و این پیشگویی در سال 41 هجری که به «سال جماعت» شهره شد، به وقوع پیوسته است.
١٧:١٢ - جمعه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
کتاب «مجموعه مقالات همایش سبط النبی امام حسن مجتبی علیه السلام»
کتاب «مجموعه مقالات همایش سبط النبی امام حسن مجتبی علیه السلام» به کوشش عباس جعفری و حسن رسولیان در سه جلد در سال 1395 توسط مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام منتشر شده است.
١٦:٥٤ - جمعه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
دلائل صلح امام حسن(ع)
حجت الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی: اگر جنگ میان نیروهای امام حسن(ع) و معاویه در می- گرفت، آنکه پیروز می‏شد امپراتوری روم شرقی‏ بود نه حسن بن علی(ع) و نه معاویه!ولی این‏ خطر با تدبیر و دوراندیشی و گذشت امام(ع) برطرف شد.
٠٠:٠٤ - جمعه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
امام حسن مجتبی(ع) و حکمت
نویسنده: حجت الاسلام رسول جعفریان؛ چهره ویژه ای از امام مجتبی (ع) در آثار کهن ادبی در ارائه کلمات حکیمانه هست .
٢٣:٥٥ - پنج شنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

مقالات گروه

ثروت امام حسن (ع) از کجا بود و چطور هزینه می شد؟

دکتر نعمت الله صفری فروشانی: در خصوص امام حسن (ع) باید دانست که درآمدهای حضرت (ع) به عنوان از چند طریق انجام می شد؛ موقوفات پیامبر (ص)، موقوفات امام علی (ع) و موقوفات یا صدقات حضرت فاطمه (ص)- البته نه به معنای صدقه ای که در عرف متداول و رایج است - .

آياتي از قرآن در شان امام حسن(ع) و بررسي صلح تحميلي به امام

حجت الاسلام حمید رضا مطهری: علاوه بر آيات متعدد درباره اهل بيت (ع) در قرآن دو آيه «تطهير» و «مباهله» در ارتباط با آل عبا و امام حسن (ع) آمده است.

مطلاق تهمت به امام مجتبی(ع) است

حجت الاسلام محمدرضا جباری: مطلاق تهمت به امام مجتبی(ع) است

شهادت امام حسن(ع)؛ ۲۸ یا ۷ صفر؟

حجت الاسلام رسول جعفریان: تواریخی از سنی و شیعه که روز وفات امام حسن(ع) را از دو روز مانده به آخر صفر تا پنج ربیع الاول هستند، بسیار زیادند و از نظر تاریخی، بسیار دشوار است که بتوان یک نظر تاریخی متفاوت را پذیرفت.

منابع شیعی به امام حسن کم‌لطفی کرده‌اند

دکتر نعمت الله صفری فروشانی: ما در همه موضوعات مربوط به امام حسن مجتبی(ع) بسیار کم پژوهش کرده‌ایم و بیشترین مطالب درباره امام حسن در منابع اهل سنت وجود دارد.
ویژه نامه های سخن تاریخ
پیامبر اعظم(ص)
امام علی (ع)
عید غدیر خم
حضرت فاطمه زهرا(س)
امام حسن مجتبی (ع)
ماه محرم
امام صادق (ع)
امام کاظم (ع)
امام رضا (ع)
امام جواد (ع)
امام هادی (ع)
امام عسگری (ع)
امام مهدی(عج)
روز تاریخ