بازگشت به سخن تاریخ|پژوهشگران برتر|نهادها و مؤسسات|وب سایت ها|نرم افزارها|دانلود کتاب|معرفی و نقد کتاب|پایان نامه ها|گزارش و مصاحبه|مقالات دیگر|مقالات گروه|صفحه اصلی
مقالات امام علی (ع)
حيات علمي امام علي(ع) از منظر ‌انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان
جستاری در کاربرد «امیرالمؤمنین» در فرهنگ و تمدن اسلامی
موالی در خلافت امام علی(ع)؛ مبانی رفتارشناسی امام علی(ع) درباره موالی
مالک اشتر و امام علی(ع)؛ دو بستر و یک رویا
بررسی تفاوت ها و شباهت های جریان های سیاسی مخالف دوره امام علی (ع) (35 تا 40 ه . ق)
بررسی چند روایت تاریخی در باب غالیان عصر خلافت امام علی (ع)
معرفی کتاب دانش نامه امام على(ع) در قرآن و حديث و تاريخ
نوشته شده توسط محمد قنبرى
موسوعة الامام عليّ بن أبى طالب فى الكتاب و السنّة و التاريخ،1 با طرحى نو، پردازش ابتكارى و نظمى جديد و كارآمد، سيره علوى و تاريخ حيات كامل ترين انسان و برجسته ترينِ مؤمنان و بزرگ ترين چهره تاريخ اسلام پس از رسول خدا(ص)
١١:١٩ - چهارشنبه ١٣ تير ١٣٩٤ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
معرفي كتاب «جانشيني حضرت محمد (ص)»
نوشته شده توسط محسن الویری
چکیده نقد و بررسي كتاب جانشيني حضرت محمد (ص) نوشته ويلفرد مادلونگ است كه مسئله خلافت و جانشيني پيامبر اكرم (ص) را مورد پژوهش قرار داده است. ناقد مي‏ كوشد تا مواردي مانند ارجاعات و برداشت از متون و نحوه استدلال و نتيجه‏ گيري‏ هاي مولف و نيز ابتكارات و ابداعات و روش تحقيق وي و جايگاه كتاب مورد اشاره را در ميان آثار مستشرقان بويژه در ميان آثار مرتبط با تشيع، به نحو اجمال در بوته نقد و سنجش قرار دهد. نويسنده مقاله مواردي چند از قبيل سزاوار شمردن امام علي (ع) براي خلافت، نقد و تحليل ساختار متن روايات تاريخي در مبحث خلافت و استناد و استشهاد مولف كتاب به آيات قرآني را از جمله موارد امتياز اين كتاب مي‏ شمارد.
١٢:٣٨ - سه شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٢ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
نقد و بررسي كتاب «الامام علي (ع) صوت العداله الانسانيه»
نوشته شده توسط محسن الويري(1)
در اين مقاله، پس از ارائه اطلاعاتي مختصر در باره نويسنده كتاب الامام علي صوت العداله الانسانيه ويژگي چاپ‏هاي اين كتاب معرفي و امتيازات آن در 9 قسمت به شرح ذيل بررسي شده است:
١٢:٤٧ - چهارشنبه ١ آبان ١٣٩٢ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
عدالت و ذکر : معرفی معنویت امام علی (ع)
نوشته شده توسط رضا شاه کاظمی/ ترجمه: ریحانه انصاری
كتاب «عدل و ذكر» با موضوع معرفی معنويت امام علی(ع) نوشته‌ی دكتر «رضا كاظمی» از سوی انتشارات مؤسسه‌‌ی مطالعات اسماعيلی لندن به انگليسی منتشر شده است. اين كتاب به بررسی انديشه‌‌ها و آموزه‌‌های نخستين امام شيعيان، علی ‌بن ابيطالب به ‌عنوان يك پيشوای معنوی، اخلاقی و سياسی می‌‌پردازد.
١٢:٣٤ - چهارشنبه ١ آبان ١٣٩٢ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
معرفی و نقد کتاب الصحیح من سیره الامام علی علیه السلام
نوشته شده توسط حسین نعیم آبادی
قسمت اول: نويسنده کتاب «الصحيح من سيرة الامام علي(علیه السلام) من الولادة الي الخلافة» يا «المرتضي من سيرة المرتضي» در 25 صفر سال 1364 هـ.ق در روستاي دير قانون در منطقه جبل عامل به دنيا آمد و در روستاي عیثا الجبل رشد کرد و باليد.
١٢:٢٢ - چهارشنبه ١ آبان ١٣٩٢ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
معرفی آثار برگزیده در تاریخ و سیره امام علی(ع)
نوشته شده توسط بی نام
نام كتاب: الجمل و النضرة لسيد العترة فى حرب الجمل نويسنده: ابى عبدالله محمد بن محمد النعمان العكبرى البغدادى (الشيخ المفيد) 336 ـ 413هـ محقق: سيدعلى ميرشريفى زبان: عربى ناشر: مكتب الاعلام الاسلامى ـ مركز نشر، چاپ دوم سال 1374هـش توصيف اجمالى و نماى كلى از كتاب: اين كتاب مشتمل بر دو بخش مى‏باشد.
١١:٤٨ - چهارشنبه ١ آبان ١٣٩٢ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
دانش نامه امام علی (ع): گامها و آرمانها
نوشته شده توسط فصلنامه قبسات
گفت و گو با حجة الاسلام و المسلمین علی اکبر رشاد قبسات: ضمن سپاسگزاری از محضر جناب عالی به خاطر فرصتی که در اختیار مجله قرار دادید، خواهشمند است درمورد پیشینه و روند پایه ریزی و پدیدآیی این طرح عظیم، برای آگاهی خوانندگان فرهیخته مجله توضیحاتی را بیان بفرمائید؟
١١:١٩ - چهارشنبه ١ آبان ١٣٩٢ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

2 صفحه بعدی >>

مقالات گروه

بررسی و توضیح جایگاه موقوفات امام علی(ع)

نویسندگان: عفت خوشندودی و اصغر منتظرالقائم؛ «وقف» که به معنای «حفظ اصل مال و استفاده از منافع آن برای تأمین نیازهای دیگران» است، یکی از روش‌های پسندیدة جوامع برای کمک به مردم، به ویژه اقشار آسیب‌پذیر جامعة انسانی است. این کار انسان‌دوستانه در جوامع انسانی از دیرباز، به شکل‌های گوناگون وجود داشته؛ اما با ظهور اسلام، با راهنمایی‌های گفتاری و رفتاری رسول خدا ص به‌خوبی در رفتار مسلمانان جای گرفته است. با مطالعة منابع تاریخی و کتب متعدد حدیثی به جایگاه سنّت حسنة وقف در کلام و سیرة عملی پیامبر عظیم‌الشأنع و همچنین صحابیان ایشان و ائمّه معصوم ع، به ویژه موقعیت ممتاز و بی‌نظیر امام علی ع پی می‌بریم.

مجاهدت امير مؤمنان عليه السلام در تثبيت جايگاه محوري رسول خدا صلي الله عليه و آله در جامعة اسلامي

نویسنده: حامد منتظري مقدم؛ نگرش محوري امت اسلام به حضرت محمد صلي الله عليه و آله از همان صدر اسلام، از سوي عواملي تهديد مي شد. امير مؤمنان عليه السلام بر پاية باور به نقش بي بديل پيامبر صلي الله عليه و آله در هدايت و حفظ وحدت امت اسلام، در جهت تثبيت محوريت ايشان مجاهدتي پيگير داشت. اين مجاهدت در روش هاي «ارتقاي شناخت همگان از پيامبر صلي الله عليه و آله»، «تعميق پيوند همگان با پيامبر صلي الله عليه و آله»، «استناد به سخن و روش پيامبر صلي الله عليه و آله» و «پاسداشت حرمت مُنتسَبان به پيامبر صلي الله عليه و آله» تجلي مي يافت.

حيات علمي امام علي(ع) از منظر ‌انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان

جايگاه برتر علمي امام علي(ع) نه تنها در باور شيعيان، امري مسلم است، بلكه اهل‌ سنت و بسياري از انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان نيز به آن اعتراف دارند. انديشمندان غير مسلمان و مستشرقان درباره جايگاه علمي امام علي(ع) دو ديدگاه ارائه كرده‌ اند.

رفتار سیاسی امیرمؤمنان (ع) و پاسخی به پرسش ها و اشکالات

برخی از خاور شناسان و کسانی که در توجیه رفتار ائمه (ع) به مبانی کلامی توجه نمی کنند، فضائل و کمالات انسانی حضرت علی (ع) را می ستایند؛ اما در توفیق سیاسی اش تردید دارند و آن بزرگوار را رهبر و فرمانروایی موفق نمی شمارند. در نظر این گروه، دوران پنج ساله حکومت امام (ع)، به ویژه سال های آغاز آن، بر درستی این سخن گواهی می دهد. در نگاه اینان، حکومت حضرت از مشکلات زیر رنج می برد:

بررسى كاربردهاىِ لقبِ «اميرالمومنين» در بسترِ تاريخ اسلام

اين پژوهش، در بازشناسىِ كاربردهاى لقب اميرالمؤمنين، مشتمل بر سه فصل: «بررسى واژگانى»، «نخستين كاربرد» و «گسترش كاربرد» است، كه در دو قسمت، در دو شماره پياپى از مجله، ارائه خواهد شد.

نقدى بر آمار تلفات جنگ هاى امام على عليه السلام (جمل، صفين، نهروان)

آن چه در اين نوشتار مورد بررسى قرار خواهد گرفت، آمار تلفات جنگ هاى جمل، صفين و نهروان است كه در منابع قديم و جديد با رقم هاى بسيار بالايى گزارش شده و تاكنون تحقيقى درباره آن انجام نگرفته است.