بازگشت به سخن تاریخ|نقشه های غدیر|غدیر در اینترنت|غدیر در قلم و بیان مراجع|مقالات دیگر|مقالات گروه درباره غدیر|صفحه اصلی ویژه نامه
از مدینه تا غدیر
نوشته شده توسط محمدهادی یوسفی غروی. مترجم: حسینعلی عربی
گذشته چراغ راه آینده است و تاریخ، حکیم جهان دیده ای است که حوادث گذشته را بازخوانی می کند تا راهی برای پیمودن آینده مبهم پیش روی ما بنهد. ماه ذی الحجه همواره تداعی کننده اعیاد مبارک قربان و غدیر است. این دو از ایام الله و شعائر الهی هستند که بزرگداشت آن ها بر هر مسلمانی لازم است.
١٥:٠٠ - جمعه ١٧ شهريور ١٣٩٦ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
حدیث غدیر و نهج البلاغه
نوشته شده توسط سید کاظم طباطبایی
یکی از استوارترین دلیل های شیعیان بر امامت و ولایت امام علی بن ابی طالب علیه السلام حدیث غدیر است. با آنکه در نهج البلاغه در مواضع متعدّد هم بر مقام ممتاز اهل بیت علیهم السلام تأکید شده و هم برای اثبات شایستگی اهل بیت و از جمله شخص امیرالمؤمنین علیه السلام به وصایت و نصّ رسول خدا صلی الله علیه و آله استدلال شده است، امّا در این کتاب ذکر صریحی از حدیث غدیر به چشم نمی خورد. از این رو، برای برخی این پرسش به میان آمده که چرا امام در برابر مخالفان به حدیث غدیر احتجاج نکرده است. تدارک پاسخی برای این پرسش بر عهده این مقاله نهاده شده است. خواننده در این مقاله خواهد دید هر چند حدیث مزبور در نهج البلاغه انعکاس نیافته، امّا امام بارها به آن حدیث استدلال کرده است.
١٥:٠٠ - جمعه ١٧ شهريور ١٣٩٦ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
امام علی علیه السلام و احتجاج به حدیث غدیر
نوشته شده توسط محمد انور فیاضی
چکیده غدیر واقعیتی انکارناپذیر در تاریخ اسلام است و هیچ گاه فراموش نخواهد شد. از همین رو امام علی علیه السلام از آغازین روزهای خلافت ابوبکر در کنار شمردن امتیازاتی که ایشان را مستحق خلافت می کرد، با مسئله غدیر استدلال و استشهاد نمود.
١٤:٥٥ - جمعه ١٧ شهريور ١٣٩٦ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
متن کامل نشست «جایگاه غدیر در منابع اسلامی و گونه شناسی شبهات» / اختصاصی سخن تاریخ
حجت الاسلام و المسلمین دکتر ناصر رفیعی و دکتر نعمت الله صفری فروشانی روز چهارشنبه 15 شهریور 96 در سالن شهید صدر مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) در نشست «جایگاه غدیر در منابع اسلامی و گونه شناسی شبهات» سخنرانی کردند.
١٢:٥٩ - پنج شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٦ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
سیر تاریخی بنای مسجد غدیر تا تخریب
این پژوهش بیانگر مظلومیت مذهب تشیع و در حقیقت سندی برای اثبات آن است، و با استناد به روایاتی از بزرگان و پیشوایان و کتب تاریخی و تصاویری مربوط به آن، سعی دارد مخاطبان را بیشتر با این مکان مقدس آشنا سازد.
١٧:٢٦ - چهارشنبه ١٩ آبان ١٣٩٥ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
طبری و طرق حدیث غدیر - رسول جعفریان
به کوشش رسول جعفریان مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام، متن عربی کتاب «فضایل علی ابن ابی طالب(علیه السلام) و کتاب الولایه» طبری تصحیح و روانه بازار نشر شده است. این کتاب کم حجم، بخش های به جای مانده از کتاب اصلی است که تا کنون به دست آمده است. آقای جعفریان بر این اثر مقدمه عالمانه ای نگاشته اند که در آن به اهمیت این اثر از دیدگاه مورخان و فقیهان و سیره نویسان بنام اسلام اشاره شده است. بخش های مهمی از این مقدمه با اندکی تلخیص و البته حذف برخی از ارجاعات و اشارات عربی ایشان از نظر شما گرامیان می گذرد.
١٥:٠٧ - دوشنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٥ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
غديرخم در آثار پژوهشى انگليسى زبان غرب
غدیر خم یکی از مهم ترین ، کلیدی ترین و سرنوشت ساز ترین نقاط تاریخ اسلام است که در آن، دست کم به اعتقاد شیعه رسول خدا سرنوشت آینده جهان اسلام را تعیین کردند و نسبت به موضوع مطرح شده در آن، از امت اسلام بیعت و پیمان وفاداری گرفتند. آن چه می تواند در بررسی مطالعات شیعه پژوهی و به تبع آن امامت پژوهی غرب، مساله ای اساسی و ریشه ای به شمار آید آن است که موضوع غدیر خم در پژوهش های غربی، از چه جایگاهی برخوردار است؟
١٣:٣٦ - چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٥ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

مقالات گروه درباره غدیر

سیر تاریخی بنای مسجد غدیر تا تخریب

این پژوهش بیانگر مظلومیت مذهب تشیع و در حقیقت سندی برای اثبات آن است، و با استناد به روایاتی از بزرگان و پیشوایان و کتب تاریخی و تصاویری مربوط به آن، سعی دارد مخاطبان را بیشتر با این مکان مقدس آشنا سازد.

نکات اصلی و کلیدی در مطالعات غدیر شناسی

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
( بررسی دو نگاه تاریخ نص محور و تحلیل محور با تکیه بر جریان غدیر) متن سخنرانی آقای دکتر صفری در نشست قریش و غدیر...

جایگاه غدیر در سقیفه

انوشته شده توسط نعمت الله صفری فروشانی
ین مقاله، در کنگره بین المللی غدیر و انسجام اسلامی که در سال 86 در مازندران برگزار گردید به عنوان مقاله برتر...

گونه شناسی شبهات مربوط به غدیر

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
گزارشی از پایان نامه کارشناسی ارشد آقای ابوالفضل ابراهیمی دانش پژوه رشته تاریخ تمدن مجتمع آموزش عالی امام...

قریش و غدیر (بررسی تاریخی علل ناکامی غدیر) سخنران: استاد الله اکبری

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
نشست علمی تخصصی گروه تاریخ اسلام با موضوع قریش و غدیر در آستانه عید غدیر خم در تاریخ 23

گزارش پایان نامه شبهات تاریخی غدیر

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
گزارشی از پایان نامه آقای ابوالفضل ابراهیمی در مقطع کارشناسی ارشد رشته تاریخ تمدن مجتمع آموزش عالی امام...