بازگشت به سخن تاریخ|کتاب شناسی، معرفی و نقد کتاب|سیره، سخن و اندیشه امام|اصحاب امام|خانواده امام|عصر امام کاظم (ع)|زندگی نامه امام|مطالب گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام کاظم (ع)

منتشر شده در:1399/12/20 بازدید:0

نویسندگان: زهرا جهانبازی، محمد غفوری نژاد و سید علیرضا واسعی؛ مطالعه سیر تاریخی تعیین امام از سوی امام قبلی، حاکی از وجه متفاوت آن از سوی امام کاظم (ع) است، تا آن جا که برای نخستین بار در فرهنگ امامت، آن حضرت در فضای عمومی و مکرر اقدام به معرفی جانشین خویش کرد.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1399/05/21 بازدید:0

این مجموعه شامل مقالاتی است که به ترتیب مباحثی در باب شخصیت و خانواده، وضعیت عصر و زمانه، سیره و زندگانی، اندیشه سیاسی، مسائل و راهبردهای حضرت در مقابل جریان‌های سیاسی، جریان‌های فکری و فرهنگی و مذهبی هم‌عصر حضرت، میراث علمی امام(ع)، دوران زندانی بودن ایشان، امام از نگاه دیگران و در نهایت هم یک کتاب‌شناسی از امام کاظم(ع) دربر می‌گیرد.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1399/05/20 بازدید:0

محمد رضا جباری، مدیر گروه تاریخ موسسه امام رضا(ع): رفتارهای امام کاظم(ع) با خدا، مردم، خانواده و خود قابل بررسی و الگوگیری است.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1399/05/20 بازدید:0

نویسندگان: سید محمدکاظم طباطبایی و علیرضا بهرامی؛ آغاز امامت امام کاظم علیه السلام همزمان با فراگیری چالش جانشینی در اذهان شیعیان امام صادق علیه السلام بود. مطالعه روایات معصومین نشان می دهد طراحی ویژه اهل بیت علیهم السلام به گونه ای صورت گرفته که در زمان بروز چالش، اصول شناخت امام در اختیار مردم باشد. نص، علم و ودائع امامت از جمله ابزارهای رفع حیرت است. باور عمومی جامعه بر خود معرفی امام، استوار است، در حالی که تعالیم اهل بیت به همراه خواص اصحاب، تأثیر گذاران اصلی صحنه به شمار می روند. این مقاله جستاری در آسیب شناسی این چالش است.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1399/05/20 بازدید:0

نویسنده: محمد رضا جباری؛ سازمان وکالت، مجموعه اي متشکل از امامان معصوم (ع) و عده اي از پيروان نزديک و وفادار آنان بود که با همکاري يکديگر، تشکيلات هماهنگ و منسجمي را پديد آوردند تا با اتکاء بر آن پيشبرد اهداف ديني خود را محقق سازند. وظايف اين سازمان به امور مالي منحصر نبود و وظايف سياسي، ديني و ارشادي را نيز شامل مي شد. اين تشکيلات از نيمه دوم عصر امامت، يعني از زمان امام صادق (ع) به بعد آغاز به کار نمود و رفته رفته داراي نظم و گستردگي و هماهنگي بيش تري شد و تا پايان عصر غيبت صغرا استمرار داشت.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...

ادامه اخبار...
مقالات گروه

بررسی انتقادی آثار خاورشناسان درباره امام کاظم علیه السلام

نویسنده: سید قاسم رزاقی موسوی؛ دیر زمانی است که خاورشناسان، مطالعات درباره اسلام را، با انگیزه‌های مختلفی انجام می­دهند، اما پژوهش دانشگاهی و روشمند غربیان درباره شیعه، به کم­تر از یک قرن می­رسد. شیعه­ پژوهی غربیان، در دهه­ های اخیر رشد چشم­گیری داشته، اما امامت­ پژوهی آن­ها چندان رونقی نداشته و به چند مقاله دائره­ المعارفی و برخی کتاب­­ ها درباره تاریخ تشیع منحصر است که به مناسبت از ائمه شیعه: بحث نموده ­اند.

امام‌کاظم(ع) استقلال اداری و سیاسی شیعه را تثبیت کرد

دکتر نعمت ا... صفری مدیرگروه تاریخ اسلام مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) در گفت وگو با خراسان تفاوت اساسی عصر امام کاظم(ع)

گسترش نهاد وکالت؛ مهم‌ ترین اقدام سیاسی، فرهنگی و اجتماعی امام کاظم(ع)

نوشته شده توسط خبرگزاری ایکنا
مهم‌ترین اقدام سیاسی، فرهنگی و اجتماعی امام کاظم(ع) گسترش نهاد وکالت بود که گستره آن تا اندازه‌ ای بود که حتی بسیاری از افراد فکر می ‌کردند که امام(ع) در حال کادرسازی و

شرح حال پنج تن از فرزندان امام کاظم(ع)

نوشته شده توسط سید یاسین زاهدی/ محمدرضا بارانی
در مورد فرزندان ذکور امام کاظم(ع)، پژوهشهای درخور توجه انجام نگرفته است.