بازگشت به سخن تاریخ|سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|معرفی و دانلود کتاب|اصحاب و شاگردان|عصر امام|سیره و اندیشه امام|معرفی امام|مطالب گروه|صفخه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام هادی (ع)

منتشر شده در:1392/11/04 بازدید:2

نوشته شده توسط فاطمة علي الجعفر
عنوان كتاب: الامام الهادي عليه السلام عاشر الانوار في سلسلة الاطهار مولف: فاطمة علي الجعفر ناشر: مشكاة النور نوبت چاپ: چاپ اول، 2010م. تعداد صفحات: 218 حجم: 4.0 M

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1392/11/04 بازدید:3

نوشته شده توسط الشيخ فوزي ال سيف
عنوان كتاب: في رحاب الامامين الجواد والهادي عليهما السلام مولف: الشيخ فوزي ال سيف ناشر: دار المحجة البيضاء نوبت چاپ: چاپ اول، 2005م. تعداد صفحات: 232 حجم: 774 کیلوبایت دریافت متن کامل کتاب در قالب پی دی اف

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1392/11/04 بازدید:5

نوشته شده توسط محمد اصغري نژاد
گاه پژوهشگران و مسئولان فرهنگي دچار غفلت هاي بزرگي مي شوند که علت آن، عدم رعايت اولويت ها در تحقيق است. يکي از اين اولويت ها، اهتمام ويژه به پژوهش در اصول عقايد و مطالعه درباره زندگي و شخصيت امامان به ويژه برخي از اين بزرگواران است. به عنوان نمونه، اطلاعات بسياري از قشر هاي فرهيخته جامعه مانند دانشگاهي و حتي حوزويان درباره ائمه اي چون: امام جواد، امام هادي و امام عسکري(ع) بسيار اندک است و شايد از چند صفحه تجاوز نکند. گمان نشود که از اين امامان، اطلاعات کمي در دسترس است؛ زيرا وقتي به منابع رجوع مي کنيم، از کثرت مباحث مربوط به آنان حيرت زده مي شويم.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1392/11/04 بازدید:3

نوشته شده توسط عبدالرحیم اباذری
«فرهنگ جامع سخنان امام هادی(ع)» عنوان کتاب گرانسنگی است که پژوهشکده باقرالعلوم(ع)، با تحقیق و تلاش جمعی از محققان سخت کوش از جمله آقایان محمود شریفی، سید حسین سجادی تبار و مرحوم علی غلامی و با ترجمه آقای علی مؤیدی در 560 صفحه به وسیله انتشارات نشر معروف به چاپ رسیده است. این اثر ارزشمند، ترجمه کتاب «موسوعة کلمات الامام الهادی(ع)» است که هر دو متن عربی و فارسی در مجلد آمده است. فرهنگ جامع سخنان امام هادی(ع) در چهار فصل کلی: عقاید، احکام، اخلاق، ادعیه تنظیم و تدوین یافته و هر فصل دارای موضوعات و مباحث فرعی است.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1392/11/04 بازدید:3

نوشته شده توسط سخن تاریخ
درباره امام هادی(ع)، کتاب‌های مختلفی نوشته شده است که در این مجال مروری کوتاه بر برخی از این کتاب‌ها در زبان فارسی و عربی خواهیم داشت.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...

مقالات گروه

ثروت امام حسن (ع) از کجا بود و چطور هزینه می شد؟

دکتر نعمت الله صفری فروشانی: در خصوص امام حسن (ع) باید دانست که درآمدهای حضرت (ع) به عنوان از چند طریق انجام می شد؛ موقوفات پیامبر (ص)، موقوفات امام علی (ع) و موقوفات یا صدقات حضرت فاطمه (ص)- البته نه به معنای صدقه ای که در عرف متداول و رایج است - .

رویکردهای نجات بخش امام هادی(ع) در منازعه بین عقل و نقل

نوشته شده توسط خبرگزاری شبستان
حجت الاسلام محمد الله اکبری، رییس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان در تبیین برخی از راهبردها و برنامه های امام هادی(ع) در دوران خلافت بنی عباس گفت: نکته قابل توجهی که در زندگی امام هادی(ع) به چشم می خورد این است که آن حضرت در زمانه ای زندگی می کرد و دوران حیات ایشان دوره ای بود که اگر آن را به 30 تا 35 سال (زمان امامت حضرت) تقسیم کنیم 15 سال اول این دوره به گونه ای است که به لحاظ سیاسی حکومت عباسی عقل گرا است یعنی مأمون، پدرش هارون و پس از او معتصم و واثق خلفایی هستند که همان رسم و رسوم و فرهنگ عصر هارون را ادامه می دهند که اصطلاحا به دوره عقل گرایی مشهور است.

نقد و بررسى مقاله «برنارد لوئيس»   درباره زندگى امام هادى(ع)(مدخل دايرة المعارف اسلام)

نوشته شده توسط سيد قاسم رزاقى موسوى
نقد و بررسى مقالۀ «برنارد لوئيس»  ١ دربارۀ زندگى امام هادى عليه السّلام در دايرة المعارف اسلام از جهات گوناگونى قابل توجه و بررسى است: الف) كليت مقاله و ميزان بيان واقعيت زندگانى امام هادى عليه السّلام؛ ب) آموزه‌هاى جزئى نوشتار، بررسى تاريخى، و بيان موارد قوت و ضعف آن.