بازگشت به سخن تاریخ|سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|معرفی و دانلود کتاب|اصحاب و شاگردان|عصر امام|سیره و اندیشه امام|معرفی امام|مطالب گروه|صفخه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام هادی (ع)

منتشر شده در:1399/11/26 بازدید:0

نویسنده: علی اکبر عالمیان؛ نقش امام هادی(ع) در پویایی و شکوفایی تمدن اسلامی نقشی راهبردی و بنیادین به شمار می آید. حضرت علیرغم تمام محدودیت هایی که از سوی حکومت عباسی بر ایشان وارد می شد، سختی های فراوانی را به جان خرید تا بلکه تمدن اسلامی، پویایی و شکوفایی خود را از دست ندهد.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1399/11/26 بازدید:0

نویسندگان: سيداحمد موسوي و محمد دشتي؛ مسئلۀ مورد بررسي در اين مقاله، شيوه‌هاي برخوردانکاري و اعتراض‌آميز ائمة اطهار (ع) با گرايش‌هاي صوفيانه است. اين مسئله با روش توصيفي ـ تحليلي و با رويکرد تاريخي و با تکيه بر منابع تاريخي و روايي بررسي و تحليل شده است. شواهد تاريخي حاکي از پيدايش رفتار‌ها و انديشه‌هاي صوفيانه در عصر ائمه(ع) است که نمود و ظهور آن در رفتارهايي همچون ترک دنيا، عزلت (کناره‌گيري از جامعه)، نکوهش نفس، ‌فقر، ‌رياضت، گرسنگي و مانند اينها بوده و اين نوع سلوک و سبک زندگي، واکنش ائمه(ع) را برانگيخته است.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1399/11/26 بازدید:0

نویسنده: سید محمود سامانی؛ دوران حیات امام هادی(ع)، با اواخر عصر اوّل و اوایل عصر دوم عباسی که هریک ویژگی خاصی دارند، هم زمان بود. معتصم و واثق در عصر نخست، و متوکل، منتصر، مستعین و معتز در عصر دوم عباسی از خلفای معاصر آن حضرت بودند. سیاست های هریک از آنان، بنا به تناسب و اقتضائات زمان متغیر بود؛ البته همه آنان به حضرت به دیده دشمن می نگریستند و از جایگاه وی هراس داشتند.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1399/11/26 بازدید:0

نویسنده: حجت الاسلام ابوالفضل هادی منش؛ چهره و عملکرد حکمرانان معاصر امام هادى (ع) با شش تن از خلفاى عباسى معاصر بود که به ترتیب عبارت بودند از: معتصم (برادر مأمون)؛ واثق (پسر معتصم)؛ متوکل (برادر معتصم)؛ منتصر (پسر متوکل)؛ مستعین (پسر عموى منتصر) و معتز (پسر متوکل). معتصم در سال 218 ه. ق با مرگ مأمون به خلافت رسید و تا سال 227 ه. ق حکمرانى کرد. محمد بن عبدالملک تا پایان عمر وزیر او بود. پس از درگذشت او، فرزندش، الواثق باللّه هارون بن ابى اسحاق که مادرش کنیزى به نام قراطین بود، به خلافت دست یافت. او نیز در دوران خلافت خود به سان پدرش به ترک ‏ها اقتدار فراوان بخشید.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1398/05/26 بازدید:27

نوشته شده توسط عباس کوثری
امام هادی(ع) پس از سپری کردن سیزده سال از دوران امامت خویش، از سوی متوکل به سامرا احضار شد و به ناچار بیست سال[1] و به عقیده برخی یازده یا نوزده سال[2] در سامرا اقامت گزید. اینکه چه عواملی سبب شد تا او به سامرا تبعید شود، موضوعی است که در این مقاله آن را بررسی می کنیم.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...

ادامه اخبار...
مقالات گروه

ثروت امام حسن (ع) از کجا بود و چطور هزینه می شد؟

دکتر نعمت الله صفری فروشانی: در خصوص امام حسن (ع) باید دانست که درآمدهای حضرت (ع) به عنوان از چند طریق انجام می شد؛ موقوفات پیامبر (ص)، موقوفات امام علی (ع) و موقوفات یا صدقات حضرت فاطمه (ص)- البته نه به معنای صدقه ای که در عرف متداول و رایج است - .

رویکردهای نجات بخش امام هادی(ع) در منازعه بین عقل و نقل

نوشته شده توسط خبرگزاری شبستان
حجت الاسلام محمد الله اکبری، رییس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان در تبیین برخی از راهبردها و برنامه های امام هادی(ع) در دوران خلافت بنی عباس گفت: نکته قابل توجهی که در زندگی امام هادی(ع) به چشم می خورد این است که آن حضرت در زمانه ای زندگی می کرد و دوران حیات ایشان دوره ای بود که اگر آن را به 30 تا 35 سال (زمان امامت حضرت) تقسیم کنیم 15 سال اول این دوره به گونه ای است که به لحاظ سیاسی حکومت عباسی عقل گرا است یعنی مأمون، پدرش هارون و پس از او معتصم و واثق خلفایی هستند که همان رسم و رسوم و فرهنگ عصر هارون را ادامه می دهند که اصطلاحا به دوره عقل گرایی مشهور است.

نقد و بررسى مقاله «برنارد لوئيس»   درباره زندگى امام هادى(ع)(مدخل دايرة المعارف اسلام)

نوشته شده توسط سيد قاسم رزاقى موسوى
نقد و بررسى مقالۀ «برنارد لوئيس»  ١ دربارۀ زندگى امام هادى عليه السّلام در دايرة المعارف اسلام از جهات گوناگونى قابل توجه و بررسى است: الف) كليت مقاله و ميزان بيان واقعيت زندگانى امام هادى عليه السّلام؛ ب) آموزه‌هاى جزئى نوشتار، بررسى تاريخى، و بيان موارد قوت و ضعف آن.