بازگشت به سخن تاریخ|احادیث منتخب|نشست ها و همایش ها|پرسمان|وب سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|کتاب شناسی|مقالات دیگران|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام حسن (ع)

منتشر شده در:1393/06/19 بازدید:63

نوشته شده توسط سخن تاریخ
نخستین کنگره بین المللی سبط النبی امام حسن مجتبی(ع) در تاریخ اول و دوم تیرماه 1392 برابر با 24 و 25 شعبان المعظم به مدت 2 روز در تهران، در سالن اجلاس سران، با حضور شخصیتها و پژوهشگران عرصه دین و فرهنگ از ایران و 33 کشور جهان و با سخنرانی رئیس جمهور ایران حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد. براساس اعلام دبیرخانه کنگره بین المللی سبط النبی امام حسن مجتبی(ع) از مجموع بیش از 100 مقاله سفارشی و دریافتی به زبان‌های فارسی، عربی، اردو و ... تعداد 39 مقاله به زبان فارسی و 18 مقاله به زبان عربی و سایر زبانها مورد پذیرش قرارگرفته و در جلسات عمومی و تخصصی دو روزه اجلاس ارائه گردید.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1393/04/15 بازدید:6

نوشته شده توسط معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی
در راستاي برگزاري همايش سبك زندگي ائمه اطهار در دانشگاههاي آ‍زاد اسلامي سراسركشور، دانشگاه آزاد اسلامي واحد رشت افتخار اجراي همايش سبك زندگي امام حسن مجتبي (ع) را داشت كه با استعانت خداي متعال و به همت معاونت فرهنگي دانشگاه آزاداسلامي با حضور معاون محترم فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي ، رئيس محترم منطقه 17 ، رؤساي دانشگاههاي آزاد اسلامي منطقه 17 ، مسئولين استان گيلان و دانشگاهيان دانشگاه آزاد اسلامي واحد رشت برگزارگرديد . گزارش برگزاري همايش بشرح ذيل بحضور تقديم مي گردد:

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1393/04/15 بازدید:2

نوشته شده توسط کنگره بين المللي سبط النبي(ع)
حجت الاسلام عباس جعفري فراهاني دبير کميته علمي کنگره بين المللي سبط النبي (ع) در مصاحبه با پایگاه اینترنتی کنگره بين المللي سبط النبي(ع) گفت: در روزهاي اول و دوم تير ماه ۱۳۹۳ مراسم افتتاحيه گنگره بين المللي سبط النبي، حضرت امام حسن مجتبي (ع) با سخنان ارزشمند حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني، رياست محترم جمهوري اسلامي ايران و با شرکت ميهمانان داخلي و خارجي آغاز شد.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1393/04/03 بازدید:4

نوشته شده توسط سخن تاریخ
کنگره بین ‌المللی سبط النبی الاکبر، امام حسن مجتبی(ع) پس از دو روز برگزاری و تشکیل کمیسیونهای تخصصی در روزهای یکم و دوم تیرماه 1393 عصر روز گذشته دوشنبه (دوم تیرماه) با حضور شخصیتهای علمی و میهمانانی از سایر کشورها در سالن اجلاس سران پایان یافت.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1393/04/02 بازدید:2

نوشته شده توسط خبرگزاری شبستان
به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، دکتر سید علیرضا واسعی، دبیر کمیسیون سیره فردی و خانوادگی امام حسن(ع)، همزمان با برگزاری آیین پایانی کنگره بین المللی سبط النبی(ع) با اشاره به مقالات ارائه شده و ویژگی های آن گفت: همزمان با برگزاری جلسات این کمیسیون 9 مقاله به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی ارائه شد که مهم ترین عناوین آن «زندگی و احوال امام حسن(ع) از تولد تا شهادت»، «فضائل اخلاقی»، «حیات سیاسی و اجتماعی» «سیره زندگانی ایشان و برخورد با فرزندان» بود که از این میان 4 مقاله به زبان فارسی، 4 مقاله به زبان عربی و 1 مقاله به زبان انگلیسی از سوی کارشناسان قرائت شد.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در:1393/04/02 بازدید:2

نوشته شده توسط خبرگزاری شبستان
به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام و المسلمین موسوی رزاقی، عصر روز گذشته در کمیسیون بررسی و نقد شبهات و دیدگاه های مستشرقین کنگره بین المللی سبط النبی (ع)، به ارائه مقاله ای با عنوان خاور شناسان و جایگاه سیاسی و اجتماعی امام حسن(ع) پرداخت. وی به ارائه مقاله ای پرداخت که در آن نظرات برخی از مستشرقین بررسی و نقد شد. وی ابتدا مقاله های مطرح شده از این شرق شناسان را معرفی کرد و گفت: مقاله اول، کتاب مذهب شیعه اثر دونالدسون است که یکی از منابع خاورشناسان برای شناخت شیعه شمار می رود که وی در این کتاب ضمن بررسی عقاید شیعیان، طبیعتاً به معرفی ائمه می پردازد. و گفت: در این مقاله تلاش شده تا جایگاه اجتماعی امام حسن (علیه السلام) معرفی شود.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...

مقالات گروه

فعالیت‌ های اجتماعی و اقتصادی امام حسن(ع)

امام حسن(ع) نه تنها در زمینه سیاسی، بلکه در زمینه‌ های دیگر از جمله اجتماعی و اقتصادی نیز فعالیت ‌های چشم‌گیر و در خور و شایسته‌ای داشته ‌اند که لازم است مورد بحث و بررسی قرار گیرد. از این‌رو در این بررسی تاریخی زندگانی آن حضرت، به مهم‌ترین فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی ایشان در طول ده سال اشاره خواهیم کرد.

نقد و بررسى مقاله امام حسن(ع) از دائره المعارف اسلام

اخبار و روايات مربوط به امام حسن مجتبى عليه السّلام در منابع تاريخى از دو سوى آماج تحريف و دست‌اندازى دشمنان واقع شده است: از يك سوى، به دليل رويارويى با امويان، آن حضرت پيوسته كانون بغض و كينۀ آنان، به‌ويژه مروانيان، بوده است. پس از تحميل صلح بر حضرت عليه السّلام و كنار رفتن از صحنۀ قدرت، امويان خود را در عرصۀ سياست بى‌رقيب ديدند و كوشيدند به انحاى گوناگون تبليغات وسيعى بر ضد آن حضرت به راه اندازند تا در صحنۀ معنوى و مذهبى نيز وى را از چشم مردم بيندازند.

مصالحه امام حسن بر اساس شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید

حیات سیاسی امام حسن(ع)، به ویژه مصالحه آن حضرت با معاویه که براساس اندیشه های اعتقادی شیعه از مشروعیت سیاسی بی بهره بود، از دیرباز مایه گفت و گوهای بسیاری چه از جهت چرایی شکل گیری و چه از حیث چگونگی آن بوده است. در این نوشتار، این مقوله براساس دیدگاه ابن ابی الحدید در کتاب شرح نهج البلاغه، پی گرفته و نشان داده شده که از منظر او، به عنوان نویسنده ای با گرایشات سنی معتزلی، جریان مصالحه آن حضرت، تابع چه عوامل و زمینه هایی پدید آمده و در نهایت به چه فرجامی انجامیده است؟

شخصيت سازي و شخصيت سوزي

نوشته شده توسط محمدرضا هدايت پناه
قال رسول اللَّه (ص): الحسن و الحسین امامان قاما او قعدا. ابومحمد حسن بن على بن ابى طالب (علیهماالسلام) امام دوم شیعیان
ویژه نامه های سخن تاریخ
پیامبر اعظم(ص)
امام علی (ع)
عید غدیر خم
حضرت فاطمه زهرا(س)
امام حسن مجتبی (ع)
ماه محرم
امام صادق (ع)
امام کاظم (ع)
امام رضا (ع)
امام جواد (ع)
امام هادی (ع)
امام عسگری (ع)
امام مهدی(عج)
روز تاریخ