باز گشت به سخن تاریخ|سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|کتاب شناسی|صفحه اصلی ویژه نامه امام سجاد (ع)
مقالات ویژه نامه امام سجاد-ع

بازدید:0

نویسنده: محمد کشاورز بیضایی؛ استراتژی و مواضع امامان ، با تغییر شرایط ، تغییر می نموده و تابعی از شرایط تاریخی بـوده است .اگرچه این استراتژی ها در ظاهر و سطح مغایرت داشـتند؛ لکـن بـه لحـاظ غایـت و هدف ، یکی بوده اند. دوران امامت امام سجاد (ع ) یکی از مقاطع قابل درنـگ و سرنوشـت ساز در تاریخ اسلام به شمار می رود؛ چرا کـه چنـد صـباحی از واقعـه جانسـوز عاشـورا نگذشته بود و تشـکیلات شـیعه در معـرض فروپاشـی و انهـدام قـرار گرفتـه بـود.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


بازدید:0

نویسنده: رشید رکابیان؛ پرسش مقاله این است که بحران سامان سیاسی جامعه امام سجاد (ع) چه بوده است وبرای برون رقت از آن وجود مبارک امام سجاد ع چه تجویز آرمانی ارائه داده اند؟ فرضیه پژوهش بر اساس الگوی جستاری اسپریگنز چنین است: «در اندیشه مبارک امام سجاد (ع) بحران، انحطاط، استبداد ، بدعت و فساد بوده است دلیل بروز آن جدایی ملت از ولایت؛ آرمان، پیوند ملت و زمامداران با ولایت ؛و راه حل، نیز بازسازی حکومت حکیمانه معصوم (ع) می باشد.»

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


بازدید:0

نویسنده: عباس میرزایی نوکابدی؛ روایت‌ها و گزارش‌های گوناگونی دربارة اصحاب خاصِ امام سجاد(ع) در منابع حدیثی و رجالی امامیان نقل شده است. برخی برپایة این گزارش‌ها جایگاه و مقامات خاصی برای این گروه از اصحاب در تاریخ حدیث امامیه لحاظ کرده‌اند. پرسشِ مطرح این است که به‌واقع چه میزان از این گزارش‌ها با واقعیت‌های تاریخی همراه است و این‌که آیا در صورت راستی‌آزمایی با دیگر گزاره‌های معرفتی می‌توان این ویژگی‌های متمایزکنندة خاص را اثبات کرد؟

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


بازدید:0

نویسنده: حسین حسینیان مقدم؛ اهتمام و استناد به سیره نبوی، از همان روزهای آغازین عصر خلافت آشکار بود. توجه به سیره نبوی، الگوی عملی و راهکاری برای خروج از مشکلات فرا روی جامعه بود؛ از سوی دیگر، اهرمی بود در دست گروه های رقیب، برای اثبات آرای سیاسی اجتماعی خود. اهتمام و بهره وری آمیخته با گرایش های متعدد، گاه باعث نادیده گرفتن یا پدید آوردن خبر، برجسته کردن خبری یا کمرنگ کردن خبری دیگر می شد و در نتیجه، بیم نوعی تحریف سیره نبوی می رفت.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


بازدید:0

نویسنده: محمد عابدى؛ از آنجا که بخشى از زندگى و تربیت معصومان علیهم السلام به مسئله «مادر و نیاکان مادرى‏» آنان، اختصاص دارد; زیبنده است که در نگارش زندگینامه هر معصومى، به این موضوع نیز پرداخته شود . درباره مادر بزرگوار امام سجاد علیه السلام ضرورت پژوهش، بیشتر خواهد بود; چرا که گوناگونى اقوال و ابهامات تاریخى، بیانگر «تحریف در گزارش وقایع‏» مى‏باشد . از این رو برخى از مورخان، محدثان و نویسندگان به «نقد علمى‏» اخبار و احادیث پرداخته و به نتیجه مطلوبى رسیده‏اند .

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...

ادامه اخبار...
موضوع بندی مقالات
تاریخی
شخصیتی
سیره
تفسیری قرآنی
اعتقادی
درباره صحیفه سجادیه
درباره رساله حقوق
فعالیت های امام
امام از نگاه دیگران
امام از نگاه مستشرقان
اصحاب حضرت
ویژه نامه های سخن تاریخ
ویژه نامه امام رضا (ع)
ویژه نامه امام جواد (ع)
ویژه نامه عید غدیر خم
ویژه نامه ماه محرم
ویژه نامه پیامبراعظم (ص)
ویژه نامه امام صادق (ع)
ویژه نامه امام عسگری (ع)
ویژه نامه روز تاریخ
ویژه نامه فاطمه زهرا(س)
ویژه نامه امام علی (ع)
ویژه نامه امام سجاد (ع)
ویژه نامه امام مهدی (ع)
ویژه نامه امام مجتبی (ع)
پربازدیدترین مطالب