بازگشت به سخن تاریخ|پژوهشگران برتر|نهادها و مؤسسات|وب سایت ها|نرم افزارها|دانلود کتاب|معرفی و نقد کتاب|پایان نامه ها|گزارش و مصاحبه|مقالات دیگر|مقالات گروه|صفحه اصلی
مقالات امام علی (ع)
حيات علمي امام علي(ع) از منظر ‌انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان
جستاری در کاربرد «امیرالمؤمنین» در فرهنگ و تمدن اسلامی
موالی در خلافت امام علی(ع)؛ مبانی رفتارشناسی امام علی(ع) درباره موالی
مالک اشتر و امام علی(ع)؛ دو بستر و یک رویا
بررسی تفاوت ها و شباهت های جریان های سیاسی مخالف دوره امام علی (ع) (35 تا 40 ه . ق)
بررسی چند روایت تاریخی در باب غالیان عصر خلافت امام علی (ع)
منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:611

حجت الاسلام والمسلمین محمد دشتی فرزند ابراهیم در سال 1330 در روستاى «آزادمون» از توابع شهرستان محمود آباد مازندران متولد شدند، و در سن پنج سالگى كه تازه اولين دبستان در روستاى ياد شده ساخته شد با اصرار فراوان وارد كلاس اول شده و تا ششم ابتدائى در همانجا ادامه تحصيل دادند.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:1002

نوشته شده توسط سیدمحمدابراهیم حسنی
الف-پژوهشگران فارسی زبان 1. -علامه امینی(الغدیرو...) 2. -فیض الاسلام(شرح وترجمه) 3. -مرحوم حاج میرزاعلی آقاشیرازی(تدریس نهج البلاغه-استاد شهیدمطهری) 4. -مرحوم آیه الله محمدتقی جعفری(شرح نهج البلاغه-) 5. آیه الله حسن زاده آملی(انسان کامل ازدیدگاه نهج البلاغه) 6. -آیه الله جوادی آملی(شرح موضوعی نهج البلاغه) 7. -آیه الله رضی شیرازی

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:604

نوشته شده توسط غلامرضا گلى زواره
دوران كودكى: مادر علامه جعفرى بر خلاف پدر با سواد بود. قرآن را به خوبى مى ‏خواند و نيز به فرزندانش آموزش مى‏ داد. در مرداد ماه سال 1304 هجرى شمسى (مطابق 1344 هـق) در خيابان شمس تبريزى كنونى (محله شتربان) در چنين خانواده ‏اى كه عطر معنويت از آن پراكنده بود، فرزندى ديده به جهان گشود كه آن را محمد تقى ناميدند.(2) كودك دوران صباوت را در دامن مادرى متدين سپرى كرد و تحت تربيت پدرى پاك سرشت به شكوفايى رسيد. نخستين بار مادر قرآن را به وى ياد داد. استاد جعفرى نزد مادر مقدارى درس خواند و به همين دليل براى ورود به كلاس بالاتر آمادگى پيدا كرد و از اين جهت ايشان را از كلاس اول به كلاس چهارم مى ‏برند. (3)

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:622

نوشته شده توسط سيد عليرضا سيدكبارى
ميلاد نور زمين و آسمان تبريز نورباران بود، بوى گل محمدى در فضاى شهر پيچيده بود، بوى بهار مى‏ آمد، تبريز در شبى رؤيايى به سر مى‏ برد و صداى حمد، تهليل و تكبير از همه‏ جا بلند بود؛ هزار و سيصدو بيست سال از هجرت رسول اكرم(ص) مى‏ گذشت، كه «آقا ميرزا احمد» صاحب پسر شد.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


مقالات گروه

بررسی و توضیح جایگاه موقوفات امام علی(ع)

نویسندگان: عفت خوشندودی و اصغر منتظرالقائم؛ «وقف» که به معنای «حفظ اصل مال و استفاده از منافع آن برای تأمین نیازهای دیگران» است، یکی از روش‌های پسندیدة جوامع برای کمک به مردم، به ویژه اقشار آسیب‌پذیر جامعة انسانی است. این کار انسان‌دوستانه در جوامع انسانی از دیرباز، به شکل‌های گوناگون وجود داشته؛ اما با ظهور اسلام، با راهنمایی‌های گفتاری و رفتاری رسول خدا ص به‌خوبی در رفتار مسلمانان جای گرفته است. با مطالعة منابع تاریخی و کتب متعدد حدیثی به جایگاه سنّت حسنة وقف در کلام و سیرة عملی پیامبر عظیم‌الشأنع و همچنین صحابیان ایشان و ائمّه معصوم ع، به ویژه موقعیت ممتاز و بی‌نظیر امام علی ع پی می‌بریم.

مجاهدت امير مؤمنان عليه السلام در تثبيت جايگاه محوري رسول خدا صلي الله عليه و آله در جامعة اسلامي

نویسنده: حامد منتظري مقدم؛ نگرش محوري امت اسلام به حضرت محمد صلي الله عليه و آله از همان صدر اسلام، از سوي عواملي تهديد مي شد. امير مؤمنان عليه السلام بر پاية باور به نقش بي بديل پيامبر صلي الله عليه و آله در هدايت و حفظ وحدت امت اسلام، در جهت تثبيت محوريت ايشان مجاهدتي پيگير داشت. اين مجاهدت در روش هاي «ارتقاي شناخت همگان از پيامبر صلي الله عليه و آله»، «تعميق پيوند همگان با پيامبر صلي الله عليه و آله»، «استناد به سخن و روش پيامبر صلي الله عليه و آله» و «پاسداشت حرمت مُنتسَبان به پيامبر صلي الله عليه و آله» تجلي مي يافت.

حيات علمي امام علي(ع) از منظر ‌انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان

جايگاه برتر علمي امام علي(ع) نه تنها در باور شيعيان، امري مسلم است، بلكه اهل‌ سنت و بسياري از انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان نيز به آن اعتراف دارند. انديشمندان غير مسلمان و مستشرقان درباره جايگاه علمي امام علي(ع) دو ديدگاه ارائه كرده‌ اند.

رفتار سیاسی امیرمؤمنان (ع) و پاسخی به پرسش ها و اشکالات

برخی از خاور شناسان و کسانی که در توجیه رفتار ائمه (ع) به مبانی کلامی توجه نمی کنند، فضائل و کمالات انسانی حضرت علی (ع) را می ستایند؛ اما در توفیق سیاسی اش تردید دارند و آن بزرگوار را رهبر و فرمانروایی موفق نمی شمارند. در نظر این گروه، دوران پنج ساله حکومت امام (ع)، به ویژه سال های آغاز آن، بر درستی این سخن گواهی می دهد. در نگاه اینان، حکومت حضرت از مشکلات زیر رنج می برد:

بررسى كاربردهاىِ لقبِ «اميرالمومنين» در بسترِ تاريخ اسلام

اين پژوهش، در بازشناسىِ كاربردهاى لقب اميرالمؤمنين، مشتمل بر سه فصل: «بررسى واژگانى»، «نخستين كاربرد» و «گسترش كاربرد» است، كه در دو قسمت، در دو شماره پياپى از مجله، ارائه خواهد شد.

نقدى بر آمار تلفات جنگ هاى امام على عليه السلام (جمل، صفين، نهروان)

آن چه در اين نوشتار مورد بررسى قرار خواهد گرفت، آمار تلفات جنگ هاى جمل، صفين و نهروان است كه در منابع قديم و جديد با رقم هاى بسيار بالايى گزارش شده و تاكنون تحقيقى درباره آن انجام نگرفته است.