بازگشت به سخن تاریخ|پژوهشگران برتر|نهادها و مؤسسات|وب سایت ها|نرم افزارها|دانلود کتاب|معرفی و نقد کتاب|پایان نامه ها|گزارش و مصاحبه|مقالات دیگر|مقالات گروه|صفحه اصلی
مقالات امام علی (ع)
نام ها و القاب امام علی(ع)
آموزه‌ های امام علی (ع) در تعلیم و تربیت
سیره امنیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع)
جایگاه اهل البیت (ع) در میان امت اسلامی از دیدگاه امام علی (ع)
مردم‌سالاری دینی در سیره سیاسی و حکومت امام علی (ع)
کتابشناخت
منتشر شده در ,1394/04/13
بازدید:327

نوشته شده توسط محمد قنبرى
موسوعة الامام عليّ بن أبى طالب فى الكتاب و السنّة و التاريخ،1 با طرحى نو، پردازش ابتكارى و نظمى جديد و كارآمد، سيره علوى و تاريخ حيات كامل ترين انسان و برجسته ترينِ مؤمنان و بزرگ ترين چهره تاريخ اسلام پس از رسول خدا(ص)

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/07/30
بازدید:223

نوشته شده توسط محسن الویری
چکیده نقد و بررسي كتاب جانشيني حضرت محمد (ص) نوشته ويلفرد مادلونگ است كه مسئله خلافت و جانشيني پيامبر اكرم (ص) را مورد پژوهش قرار داده است. ناقد مي‏ كوشد تا مواردي مانند ارجاعات و برداشت از متون و نحوه استدلال و نتيجه‏ گيري‏ هاي مولف و نيز ابتكارات و ابداعات و روش تحقيق وي و جايگاه كتاب مورد اشاره را در ميان آثار مستشرقان بويژه در ميان آثار مرتبط با تشيع، به نحو اجمال در بوته نقد و سنجش قرار دهد. نويسنده مقاله مواردي چند از قبيل سزاوار شمردن امام علي (ع) براي خلافت، نقد و تحليل ساختار متن روايات تاريخي در مبحث خلافت و استناد و استشهاد مولف كتاب به آيات قرآني را از جمله موارد امتياز اين كتاب مي‏ شمارد.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:292

نوشته شده توسط محسن الويري(1)
در اين مقاله، پس از ارائه اطلاعاتي مختصر در باره نويسنده كتاب الامام علي صوت العداله الانسانيه ويژگي چاپ‏هاي اين كتاب معرفي و امتيازات آن در 9 قسمت به شرح ذيل بررسي شده است:

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:247

نوشته شده توسط رضا شاه کاظمی/ ترجمه: ریحانه انصاری
كتاب «عدل و ذكر» با موضوع معرفی معنويت امام علی(ع) نوشته‌ی دكتر «رضا كاظمی» از سوی انتشارات مؤسسه‌‌ی مطالعات اسماعيلی لندن به انگليسی منتشر شده است. اين كتاب به بررسی انديشه‌‌ها و آموزه‌‌های نخستين امام شيعيان، علی ‌بن ابيطالب به ‌عنوان يك پيشوای معنوی، اخلاقی و سياسی می‌‌پردازد.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:496

نوشته شده توسط حسین نعیم آبادی
قسمت اول: نويسنده کتاب «الصحيح من سيرة الامام علي(علیه السلام) من الولادة الي الخلافة» يا «المرتضي من سيرة المرتضي» در 25 صفر سال 1364 هـ.ق در روستاي دير قانون در منطقه جبل عامل به دنيا آمد و در روستاي عیثا الجبل رشد کرد و باليد.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:401

نوشته شده توسط بی نام
نام كتاب: الجمل و النضرة لسيد العترة فى حرب الجمل نويسنده: ابى عبدالله محمد بن محمد النعمان العكبرى البغدادى (الشيخ المفيد) 336 ـ 413هـ محقق: سيدعلى ميرشريفى زبان: عربى ناشر: مكتب الاعلام الاسلامى ـ مركز نشر، چاپ دوم سال 1374هـش توصيف اجمالى و نماى كلى از كتاب: اين كتاب مشتمل بر دو بخش مى‏باشد.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


ادامه اخبار...
مقالات گروه

حيات علمي امام علي(ع) از منظر ‌انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان

جايگاه برتر علمي امام علي(ع) نه تنها در باور شيعيان، امري مسلم است، بلكه اهل‌ سنت و بسياري از انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان نيز به آن اعتراف دارند. انديشمندان غير مسلمان و مستشرقان درباره جايگاه علمي امام علي(ع) دو ديدگاه ارائه كرده‌ اند.

رفتار سیاسی امیرمؤمنان (ع) و پاسخی به پرسش ها و اشکالات

برخی از خاور شناسان و کسانی که در توجیه رفتار ائمه (ع) به مبانی کلامی توجه نمی کنند، فضائل و کمالات انسانی حضرت علی (ع) را می ستایند؛ اما در توفیق سیاسی اش تردید دارند و آن بزرگوار را رهبر و فرمانروایی موفق نمی شمارند. در نظر این گروه، دوران پنج ساله حکومت امام (ع)، به ویژه سال های آغاز آن، بر درستی این سخن گواهی می دهد. در نگاه اینان، حکومت حضرت از مشکلات زیر رنج می برد:

بررسى كاربردهاىِ لقبِ «اميرالمومنين» در بسترِ تاريخ اسلام

اين پژوهش، در بازشناسىِ كاربردهاى لقب اميرالمؤمنين، مشتمل بر سه فصل: «بررسى واژگانى»، «نخستين كاربرد» و «گسترش كاربرد» است، كه در دو قسمت، در دو شماره پياپى از مجله، ارائه خواهد شد.

نقدى بر آمار تلفات جنگ هاى امام على عليه السلام (جمل، صفين، نهروان)

آن چه در اين نوشتار مورد بررسى قرار خواهد گرفت، آمار تلفات جنگ هاى جمل، صفين و نهروان است كه در منابع قديم و جديد با رقم هاى بسيار بالايى گزارش شده و تاكنون تحقيقى درباره آن انجام نگرفته است.

ضرورت کتابشناسی در سیره نگاری امام علی(ع)

پژوهش در هر موضوع علمی نیازمند شناسایی منابع و پیشینه تحقیق می باشد. در این بین برخی موضوعات به دلیل اقبال گسترده محققین و پژوهشگران نیازمند تامل بیشتر در این خصوص می باشند. چرا که انجام پژوهش های تکراری با موضوعات کلیشه ای باعث شده است که مخاطبین دچار دلزدگی یا مواجهه با انبوهی از تحقیقات موازی شوند. چالشی که در برخی از موضوعات علوم اسلامی از تهدیدات عمده عرصه پژوهش دانسته می شود.

روابط امام علی (ع) و معاویه

نوشته شده توسط حامد منتظری مقدم
مقدمه دوران خلافت امیرمؤمنان امام علی علیه‌السلام (35 ـ40 ق) با وقوع سه جنگ جمل، صفین و نهروان سپری شد. در این