بازگشت به سخن تاریخ|پژوهشگران برتر|نهادها و مؤسسات|وب سایت ها|نرم افزارها|دانلود کتاب|معرفی و نقد کتاب|پایان نامه ها|گزارش و مصاحبه|مقالات دیگر|مقالات گروه|صفحه اصلی
مقالات امام علی (ع)
نام ها و القاب امام علی(ع)
آموزه‌ های امام علی (ع) در تعلیم و تربیت
سیره امنیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع)
جایگاه اهل البیت (ع) در میان امت اسلامی از دیدگاه امام علی (ع)
مردم‌سالاری دینی در سیره سیاسی و حکومت امام علی (ع)
کتابشناخت
منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:642

نوشته شده توسط ایبنا
مصطفی دلشاد تهرانی، عضو شورای علمی مرکز تحقیقات امام علی (ع) در نشست علمی «الگوی زیست مسلمانی در نهج‌ البلاغه» بیان کرد: برای یافتن یک الگوی زیست مناسب یا سبک زندگی برای همگان و همیشه باید با دیدی عمیق‌ تر و جستجوگر در قرآن نگریست. نهج‌ البلاغه ترجمان خوب اسلامی از قرآن است زیرا علی (ع) تربیت شده از قرآن و بهترین الگوی تربیت شده پیامبر(ص) برای زیست مسلمانی است.-

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:252

نوشته شده توسط نشریه آیه
خلاصه: اين كتاب كه به واكاوي عدالت در زمان حضرت علي و نقش حكمراني حضرت در برپايي عدالت اجتماعي مي پردازد مشتمل بر پنج جلد است كه جرداق در آنها سعي كرده بحث عدالت حضرت امير(ع) را به صورت تطبيقي با اتفاقات و اشخاص بزرگ دنياي غربي و جامعه عرب بررسي كند...

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:272

نوشته شده توسط رسانیوز
حجت الاسلام محمد الله اکبری، مدیر پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) دفتر تبلیغات اسلامی قم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت امیر(ع) را مانند جعبه در بسته و گوهر گرانبها توصیف کرد که هم ناشناخته مانده و هم کسی به ارزش ایشان پی نبرده است.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:222

نوشته شده توسط امیرخانی
عاشقان اميرالمؤمنين در تمام دنيا با کتاب الامام علي، صوت العدالة الانسانيه جرج جرداق، نويسنده بزرگ لبناني آشنا هستند. تتبع و تحقيقات جرج جرداق، واکاوي و تفحص در زندگي و احوالات اميرالمؤمنين نيست؛ بلکه شرح عشقي است به شخصيتي بزرگ و فراانساني. اين گزارش مصاحبه اي ست كه آقاي اميرخاني از جرج جرداق در سال 2002 بعمل آورده اند.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


منتشر شده در ,1392/08/01
بازدید:273

نوشته شده توسط ایکنا
به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، «سيد احمد رضا خضری» رايزن فرهنگی ايران در اسپانيا طی سخنانی در مراسم ولادت حضرت علی(ع) با بيان اين مطلب گفت: با وجود اين كه تمامی ابزارهای رسانه ای و اطلاع رسانی در دست دشمنان متعصب و سر سخت و دستگاه جبار معاويه بود و آنان به شدت با تبليغات زهر آگين و دروغين عليه اين امام مظلوم فعاليت می كردند، امام علی (ع) در تاريخ جاودانه ماند و خواهد ماند.

مطالعه بیشتر... اضافه کردن دیدگاه...


مقالات گروه

حيات علمي امام علي(ع) از منظر ‌انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان

جايگاه برتر علمي امام علي(ع) نه تنها در باور شيعيان، امري مسلم است، بلكه اهل‌ سنت و بسياري از انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان نيز به آن اعتراف دارند. انديشمندان غير مسلمان و مستشرقان درباره جايگاه علمي امام علي(ع) دو ديدگاه ارائه كرده‌ اند.

رفتار سیاسی امیرمؤمنان (ع) و پاسخی به پرسش ها و اشکالات

برخی از خاور شناسان و کسانی که در توجیه رفتار ائمه (ع) به مبانی کلامی توجه نمی کنند، فضائل و کمالات انسانی حضرت علی (ع) را می ستایند؛ اما در توفیق سیاسی اش تردید دارند و آن بزرگوار را رهبر و فرمانروایی موفق نمی شمارند. در نظر این گروه، دوران پنج ساله حکومت امام (ع)، به ویژه سال های آغاز آن، بر درستی این سخن گواهی می دهد. در نگاه اینان، حکومت حضرت از مشکلات زیر رنج می برد:

بررسى كاربردهاىِ لقبِ «اميرالمومنين» در بسترِ تاريخ اسلام

اين پژوهش، در بازشناسىِ كاربردهاى لقب اميرالمؤمنين، مشتمل بر سه فصل: «بررسى واژگانى»، «نخستين كاربرد» و «گسترش كاربرد» است، كه در دو قسمت، در دو شماره پياپى از مجله، ارائه خواهد شد.

نقدى بر آمار تلفات جنگ هاى امام على عليه السلام (جمل، صفين، نهروان)

آن چه در اين نوشتار مورد بررسى قرار خواهد گرفت، آمار تلفات جنگ هاى جمل، صفين و نهروان است كه در منابع قديم و جديد با رقم هاى بسيار بالايى گزارش شده و تاكنون تحقيقى درباره آن انجام نگرفته است.

ضرورت کتابشناسی در سیره نگاری امام علی(ع)

پژوهش در هر موضوع علمی نیازمند شناسایی منابع و پیشینه تحقیق می باشد. در این بین برخی موضوعات به دلیل اقبال گسترده محققین و پژوهشگران نیازمند تامل بیشتر در این خصوص می باشند. چرا که انجام پژوهش های تکراری با موضوعات کلیشه ای باعث شده است که مخاطبین دچار دلزدگی یا مواجهه با انبوهی از تحقیقات موازی شوند. چالشی که در برخی از موضوعات علوم اسلامی از تهدیدات عمده عرصه پژوهش دانسته می شود.

روابط امام علی (ع) و معاویه

نوشته شده توسط حامد منتظری مقدم
مقدمه دوران خلافت امیرمؤمنان امام علی علیه‌السلام (35 ـ40 ق) با وقوع سه جنگ جمل، صفین و نهروان سپری شد. در این