معرفی کتاب|گزارش و مصاحبه|مقالات گروه|صفحه اصلی
مقالات حضرت ابوالفضل ع
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حامد منتظری مقدم، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و‌ پژوهشی امام خمینی(ره) در مصاحبه اختصاصی با سایت سخن تاریخ:
بعثت پیامبر منت بزرگ خداوند برای جامعه بشری است
روایات مشهور درباره چگونگی بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله)
بعثت پیامبر در تاریخ طبری
هیچ حادثه‌ای بالاتر و بر‌تر از بعثت پیامبر اکرم (ص) در عالم وجود ندارد.
مهم ترین پیام بعثت، تقویت مکارم اخلاقی در سایه عبودیت است
پیامبر اکرم از همان آغاز بعثت نگاه فرامنطقه ای داشت
هدف از بعثت یا زیباترین آیت قرآنی نوشتاری از رسول جعفریان
نقش سیره و شخصیت رسول الله (ص) در گسترش اسلام در دوران بعثت
مبعث رسول اکرم (ص)
آیین پیامبر خاتم (ص) پیش از بعثت؟


  چاپ        ارسال به دوست


اخبار تاريخي


هیچ حادثه‌ای بالاتر و بر‌تر از بعثت پیامبر اکرم (ص) در عالم وجود ندارد.


 خبرگزاری تسنیم: مدیر گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه زهد و تقوای پیامبر اکرم(ص) در قبل از بعثت نیز نمایان است گفت: بیشترین روایاتی که ما در رابطه با پیامبر(ص) داریم قبل از بعثت ایشان است.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت الاسلام و المسلمین رمضان محمدی در نشست نقد و بررسی روایات نبوی قبل از بعثت پیامبر (ص) که به مناسبت عید مبعث در موسسه دین پژوهان قم برگزار شد در رابطه با مبعث پیامبر گرامی اسلام (ص) اظهار کرد: هیچ حادثه‌ای بالاترو بر‌تر از بعثت پیامبر اکرم (ص) در عالم وجود ندارد.

محمدی افزود: خداوند متعال سفره‌ای به عظمت پیامبر (ص) برای ما پهن کرده است و انبوهی از روایات وجود دارد و ممکن است که بعضی از این روایات درست نباشد و این دلیل نمی‌شود که بین انبوه روایات بگوییم همه آن‌ها مشکل دارد و این نباید سبب بشود تا ما کل روایات موجود را زیر سئوال ببریم.

وی تصریح کرد: نگاه ما به انبیاء این گونه است که آن‌ها قبل از بعثت هم دارای علم و آگاهی بوده‌اند و به تمامی امور آگاهی داشته‌اند ولی نگاه اهل سنت که به این نکته مخالف حرف ماست و می‌گویند که انبیاء قبل از بعثت علم و آگاهی نداشتند.

مدیر گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: بیشترین روایاتی که ما در رابطه با پیامبر (ص) داریم قبل از بعثت ایشان است و این حضرت 40 سال از عمر مبارکشان به پیش از بعثت از پیامبری برمی گردد.

محمدی با اشاره به اینکه زندگی پیامبر (ص) به سه قسمت قبل از بعثت، بعثت تا هجرت و بعد از هجرت تقسیم می‌شود، بیان کرد: مجموع روایاتی که از کتاب‌های موجود درباره زمان پیش از بعثت پیامبر (ص) وجود دارند به 4 دسته تقسیم می‌شوند، یکی برای قبل از بعثت پیامبر (ص) است و خیلی از روایات را این گونه روایات تشکیل می‌دهند که دخل و تصرف در آن‌ها زیاد است.

وی تصریح کرد: بخش دوم از روایات مربوط به پیش از بعثت است و به آن دسته از مسائل خارق العاده قبل از بعثت که راجع به زندگی پیامبر اسلام (ص) را ارحاص می‌گویند که نمونه آن معجزاتی است که پیش از بعثت پیامبر (ص) وجود داشته است که یک کتابی مثلا 3000 هزار معجزه و کتاب دیگری 3 معجزه را بیان کرده و دلیل اختلاف روایات معجزه‌ها این است که تعریف دقیقی از معجزه را این منابع نداشته‌اند.

محمدی با اشاره به اینکه دسته سومی از روایات پیش از بعثت را هواتف می‌گویند که منظور نداهای غیبی در زمان جاهلیت است، اظهار کرد: دسته چهارم هم روایات تاریخی که گزارش حیات اجتماعی پیامبر اکرم (ص) است که اولین بار ابن اسحاق آن‌ها را نقل کرده است و این روایات در منابع مختلف و راویان مختلف هم نقل شده است و این روایات اشکالات زیادی دارند.

مدیر گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه عنوان کرد: شیعه و اهل سنت دو برداشت متفاوتی به قبل از بعثت پیامبر داشته‌اند که ما می‌گوییم پیامبر قبل از بعثت هم گناه نمی‌کرده و معصوم بوده است ولی اهل سنت می‌گویند که پیامبر (ص) قبل از بعثت معصوم نبوده است.١٥:١٠ - چهارشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ١١٦٠١٩    /    تعداد نمایش : ٣٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

مهم ترین پیام بعثت، تقویت مکارم اخلاقی در سایه عبودیت است

حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا مطهری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: مهم ترین پیام بعثت پیامبر اکرم(ص) تقویت مکارم اخلاقی در جامعه در سایه عبودیت و بندگی خدا است.

مبعث عید علم و اندیشه

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی، رئیس مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی: عید مبعث مادر همه اعیاد است، عیدی که اوج بیان آن از علم و اندیشه سخن می گوید.

بعثت بزرگ‌ترين مسير تعالي و پيشرفت انسان است

حجت الاسلام دکتر محسن الویری؛ بعثت پيامبر(ص) آن نقطه اوج تكامل و ورود بشر به مرحله تعالي خود و آن نقطه عطف اصلي است كه از آن نقطه به بعد بشر آخرين مرحله كمال خود را تجربه مي‌كند كه در اين مرحله آخر، ديگر نيازمند وحي جديد نيست.

نقش سیره و شخصیت رسول الله (ص) در گسترش اسلام در دوران بعثت

نویسنده: اصغر منتظر القائم؛دوران سیزده ساله ی بعثت نبوی، طی سه مرحله: دعوت مخفیانه، دعوت خویشان و اقوام و دعوت علنی و عمومی، با موفقیت ادامه یافت و اقشار بسیاری، به ویژه جوانان مکه، به رسول الله (ص) گرویدند. سران قریش و مشرکین که حیات فرهنگی و اجتماعی و سیاسی خود را در خطر دیدند، با تکیه بر تعصبات قومی و فرهنگی جاهلی و گذشته گرایی، به شدت به مقابله با آن حضرت پرداختند و از هیچ کوششی اعم از شکنجه و تهمت های ساحری، کهانت، جنون و شاعری نسبت به وی و یارانش دریغ نکردند.