معرفی کتاب|گزارش و مصاحبه|مقالات گروه|صفحه اصلی
مقالات حضرت ابوالفضل ع
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حامد منتظری مقدم، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و‌ پژوهشی امام خمینی(ره) در مصاحبه اختصاصی با سایت سخن تاریخ:
بعثت پیامبر منت بزرگ خداوند برای جامعه بشری است
روایات مشهور درباره چگونگی بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله)
بعثت پیامبر در تاریخ طبری
هیچ حادثه‌ای بالاتر و بر‌تر از بعثت پیامبر اکرم (ص) در عالم وجود ندارد.
مهم ترین پیام بعثت، تقویت مکارم اخلاقی در سایه عبودیت است
پیامبر اکرم از همان آغاز بعثت نگاه فرامنطقه ای داشت
هدف از بعثت یا زیباترین آیت قرآنی نوشتاری از رسول جعفریان
نقش سیره و شخصیت رسول الله (ص) در گسترش اسلام در دوران بعثت
مبعث رسول اکرم (ص)
آیین پیامبر خاتم (ص) پیش از بعثت؟


  چاپ        ارسال به دوست


اخبار تاريخي


مهم ترین پیام بعثت، تقویت مکارم اخلاقی در سایه عبودیت است


 حوزه/عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، مهم ترین پیام بعثت پیامبر اکرم(ص) را تقویت مکارم اخلاقی در جامعه در سایه عبودیت و بندگی خدا عنوان کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا مطهری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، ضمن تبریک فرارسیدن عید سعید مبعث  با اشاره به مطلب فوق ابراز داشت : هر چند عید مبعث، موسمِ شادباش اهل ایمان به خصوص مسلمین است ، اما در عین حال فرصتی گرانقدر است تا ما به عمق حقیقت بعثت نبی اکرم(ص) و پیام های آن بیشتر و بهتر بنگریم و در این تعمق تاریخی و معرفتی ، درس هایی برای زندگی امروز خود برگزینیم و بدان عمل کنیم.

وی همچنین افزود: با عنایت به فرمایش معروف حضرت رسول اکرم(ص) مبنی بر این که من برانگیخته شدم برای اتمام و کامل کردن مکارم اخلاقی، لذا تقویت اخلاق نبوی و تمسک به این فرهنگ و سیره نورانی، مهم ترین پیام بعثت است.

این استاد تاریخ اضافه کرد: اساساً تعلیم و تزکیه دو پایه مهم در انجام رسالت نبوی به شمار می رود که البته تزکیه و آراسته شدن به مکارم اخلاقی، مقدم بر تعلیم آموزه های دینی می باشد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان داشت: پیامبر(ص) چه در زمینه اخلاق فردی و به خصوص مباحث خانوادگی و چه در زمینه اخلاق و سلوک اجتماعی خاصه به عنوان حاکم اسلامی، برترین الگوی اخلاق انسانی را برای همیشه تاریخ به نمایش گذاشتند و این در حالی است که ایشان متاسفانه همچنان در غربت و مظلومیت هستند چه آن که بسیاری از ما مسلمان ها هنوز نتوانسته ایم آن طور که شایسته مقام و منزلت حضرت ختمی مرتبت است، ایشان و به خصوص اخلاق بی مثالشان را به دنیا نشان دهیم.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز گروه های مزدور و تروریست به اسم پیامبر(ص) دست به هر جنایتی می زنند و خود را نمایندگان امروزین نبی اکرم(ص) معرفی می کنند و حال آن که پیامبر (ص) بالاترین مظهر رحمت و عطوفت الهی بودند.

رئیس انجمن تاریخ پژوهان حوزه علمیه قم یادآور شد: البته در این باره نباید از تلاش مستمر و پایان ناپذیر جبهه کفر و استکبار و نفاق شیطانی در طول قرن های متمادی به منظور جلوگیری از نشر و انتقال پیام اسلام ناب محمدی(ص) به گوش مردم دنیا غافل شد، هر چند که با این وجود و البته به لطف الهی نهضت نورانی و سعادت بخش پیامبر رحمت للعالمین در پهنه گیتی همچنان رو به توسعه است و سال به سال بر تعداد پیروان و علاقه مندان به حضرتش اضافه می شود.

حجت الاسلام و المسلمین مطهری در خاتمه با اشاره به این که احترام به کرامت انسان و نیز تقویت وحدت و اخوت اسلامی از دیگر پیام های مهم بعثت نبوی است، گفت: از اصول و شاخصه های مهم اخلاق نبوی این است که انسان ها در سایه کرامت با یکدیگر رفتار کرده و بر این مبنا از خودخواهی ها ، حرص و طمع ، حسادت ها ، کینه ها و غرض ورزی ها که با اصول اسلام ناب تعارض دارد، به شدت بپرهیزند.

 


١٥:٠٦ - چهارشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ١١٦٠١٨    /    تعداد نمایش : ٣٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

مهم ترین پیام بعثت، تقویت مکارم اخلاقی در سایه عبودیت است

حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا مطهری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: مهم ترین پیام بعثت پیامبر اکرم(ص) تقویت مکارم اخلاقی در جامعه در سایه عبودیت و بندگی خدا است.

مبعث عید علم و اندیشه

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی، رئیس مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی: عید مبعث مادر همه اعیاد است، عیدی که اوج بیان آن از علم و اندیشه سخن می گوید.

بعثت بزرگ‌ترين مسير تعالي و پيشرفت انسان است

حجت الاسلام دکتر محسن الویری؛ بعثت پيامبر(ص) آن نقطه اوج تكامل و ورود بشر به مرحله تعالي خود و آن نقطه عطف اصلي است كه از آن نقطه به بعد بشر آخرين مرحله كمال خود را تجربه مي‌كند كه در اين مرحله آخر، ديگر نيازمند وحي جديد نيست.

نقش سیره و شخصیت رسول الله (ص) در گسترش اسلام در دوران بعثت

نویسنده: اصغر منتظر القائم؛دوران سیزده ساله ی بعثت نبوی، طی سه مرحله: دعوت مخفیانه، دعوت خویشان و اقوام و دعوت علنی و عمومی، با موفقیت ادامه یافت و اقشار بسیاری، به ویژه جوانان مکه، به رسول الله (ص) گرویدند. سران قریش و مشرکین که حیات فرهنگی و اجتماعی و سیاسی خود را در خطر دیدند، با تکیه بر تعصبات قومی و فرهنگی جاهلی و گذشته گرایی، به شدت به مقابله با آن حضرت پرداختند و از هیچ کوششی اعم از شکنجه و تهمت های ساحری، کهانت، جنون و شاعری نسبت به وی و یارانش دریغ نکردند.