معرفی کتاب|گزارش و مصاحبه|مقالات گروه|صفحه اصلی
مقالات حضرت ابوالفضل ع
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حامد منتظری مقدم، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و‌ پژوهشی امام خمینی(ره) در مصاحبه اختصاصی با سایت سخن تاریخ:
بعثت پیامبر منت بزرگ خداوند برای جامعه بشری است
روایات مشهور درباره چگونگی بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله)
بعثت پیامبر در تاریخ طبری
هیچ حادثه‌ای بالاتر و بر‌تر از بعثت پیامبر اکرم (ص) در عالم وجود ندارد.
مهم ترین پیام بعثت، تقویت مکارم اخلاقی در سایه عبودیت است
پیامبر اکرم از همان آغاز بعثت نگاه فرامنطقه ای داشت
هدف از بعثت یا زیباترین آیت قرآنی نوشتاری از رسول جعفریان
نقش سیره و شخصیت رسول الله (ص) در گسترش اسلام در دوران بعثت
مبعث رسول اکرم (ص)
آیین پیامبر خاتم (ص) پیش از بعثت؟


  چاپ        ارسال به دوست


اخبار تاريخي


معرفی آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با محوریت حضرت محمد(ص)

 

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همزمان با 27 ماه رجب، مبعث رسول گرامی اسلام(ص)، آثار منتشر شده با محوریت رسول الله(ص)، را معرفی کرد.

 

به گزارش آستان نیوز، «الگوها و اسوه‎ها»، «جانشینی حضرت محمد(ص)»، «سیره سید الانبیاء والمرسلین محمد(ص)»، «موسوعه الحدیث النبوی»، «زندگینامه حضرت محمد(ص)» و «پیامبر مهربانی» از جمله عناوین کتاب‌هایی است که با محوریت نبی مکرم اسلام(ص)، از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.


کتاب «الگوها و اسوه‌ها» در بردارنده داستانهایی از سیره اقتصادی رسول اکرم (ص) و دخت گرامی ایشان (س) است. در این نوشتار کوشیده شده با استناد به آیات مقدسه قرآنی و منابع روایی و تاریخی داستانهایی از زندگی اقتصادی رسول اکرم (ص) و نیز چند صفحه از زندگی شکوهمند دخت بزرگوارشان در همین زمینه آورده شود.


آیت الله دکتر محمدهادی عبدخدایی نویسنده این کتاب ارزشمند است که در هزار نسخه منتشر شده است.
کتاب «جانشینی حضرت محمد(ص)» نوشته ویلفرد مادلونگ است که مسئله خلافت و جانشینی پیامبر اکرم(ص) را مورد پژوهش قرار می‌دهد. این اثر توسط احمد نمایی، محمد جواد مهدوی و حیدر رضا ضابط ترجمه شده است.


کتاب «جانشینی حضرت محمد(ص)» از مهم‌ترین آثاری است که بسیاری از دیدگاه‌های شیعه را درباره تاریخ صدر اسلام مورد توجه قرار داده و آن‌ها را با استناد به متون کهن اسلامی ارائه کرده است.


کتاب سیرة «سید الانبیاء والمرسلین محمد(ص)»، نیز از دیگر آثار منتشر شده با محوریت ذکر شده است. در این اثر سخن از سیره نبوی، بزرگداشت شعائر الهی و نعمتی است که مسلمانان از آن غافل مانده و یادگاری از آن رحمت هدیه شده به جهانیان است.


این کتاب نوشته رسول جعفریان؛ نویسنده نامی کشورمان است. او با به کارگیری سبکی نو در بیان سیره پیامبر اسلام(ص) محمد مصطفی(ص) اثر خود را آکنده از نکاتی نو و دانسته‌هایی کرده که بیانگر پژوهشی عمیق است.


در مجموعه بزرگ «موسوعه الحدیث النبوی» برای اولین بار احادیث پیامبر(ص) گردآوری شده و شامل موضوعات مختلف اعتقادی و اصول دین از توحید تا معاد، احکام دینی و اخلاق است.


«پیامبر مهربانی»، نیز ضمن بهره گیری از مصادر و منابع اصلی و معتبر حدیث و کتابت‌های سیره می‌کوشد در راه معرفی شایسته پیامبر اعظم(ص) گام بردارد، با امید آن که جامعه ما به برکت آشنایی با اخلاق الهی، به مدینه فاضله آرامش و مهربانی دست یابد. اثر حاضر نوشته حسین قاسمی است و در قطع وزیری تهیه و تنظیم شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.


این اثر ضمن بهره‌گیری از مصادر و منابع اصلی و معتبر حدیث و کتاب های سیره می‌کوشد در راه معرفی شایسته پیامبر اعظم(ص) گام بردارد، امید آن است که جامعه ما به برکت آشنایی با اخلاق الهی، به مدینه فاضله آرامش و مهربانی دست یابد.


اثر یاد شده به قلم توانای حسین قاسمی نگاشته شده و برای دومین بار در قطع وزیری چاپ و منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.
کتاب «زندگینامه حضرت محمد(ص)» نام اثری دیگر با محوریت مذکور، در ۳ جلد به چاپ رسیده و شامل مجموعه مقالاتی است که محققان غربی در زمینه سیره و اعتبار آثار مربوط به شرح حال پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) نوشته اند.


این کتاب نوشته «هارالد موتزکی» و ترجمه محمد تقی اکبری و عبدالله عظیمایی است که در قطع وزیری به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تهیه و تنظیم شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.


١٤:٥٨ - چهارشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ١١٦٠١٦    /    تعداد نمایش : ٢٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

مهم ترین پیام بعثت، تقویت مکارم اخلاقی در سایه عبودیت است

حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا مطهری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: مهم ترین پیام بعثت پیامبر اکرم(ص) تقویت مکارم اخلاقی در جامعه در سایه عبودیت و بندگی خدا است.

مبعث عید علم و اندیشه

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی، رئیس مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی: عید مبعث مادر همه اعیاد است، عیدی که اوج بیان آن از علم و اندیشه سخن می گوید.

بعثت بزرگ‌ترين مسير تعالي و پيشرفت انسان است

حجت الاسلام دکتر محسن الویری؛ بعثت پيامبر(ص) آن نقطه اوج تكامل و ورود بشر به مرحله تعالي خود و آن نقطه عطف اصلي است كه از آن نقطه به بعد بشر آخرين مرحله كمال خود را تجربه مي‌كند كه در اين مرحله آخر، ديگر نيازمند وحي جديد نيست.

نقش سیره و شخصیت رسول الله (ص) در گسترش اسلام در دوران بعثت

نویسنده: اصغر منتظر القائم؛دوران سیزده ساله ی بعثت نبوی، طی سه مرحله: دعوت مخفیانه، دعوت خویشان و اقوام و دعوت علنی و عمومی، با موفقیت ادامه یافت و اقشار بسیاری، به ویژه جوانان مکه، به رسول الله (ص) گرویدند. سران قریش و مشرکین که حیات فرهنگی و اجتماعی و سیاسی خود را در خطر دیدند، با تکیه بر تعصبات قومی و فرهنگی جاهلی و گذشته گرایی، به شدت به مقابله با آن حضرت پرداختند و از هیچ کوششی اعم از شکنجه و تهمت های ساحری، کهانت، جنون و شاعری نسبت به وی و یارانش دریغ نکردند.