مقالات گروه|گزارش و مصاحبه|معرفی کتاب|صفحه اصلی
مقالات حضرت معصومه س
سیاست های فتحعلی شاه در توسعه عمرانی قم و ابنیه حرم حضرت معصومه (ع)
حضرت معصومه (س)، اختر تابان آل محمد (ص)
راز عدم ازدواج حضرت معصومه(س)
حرم حضرت معصومه (س) از نگاه سفرنامه نویسان اروپایی
سیر تحول حرم حضرت معصومه(س) با تاکید بر سلسله‌مراتب ورود (تشرف) از دورۀ صفوی تا دورۀ قاجار
بررسی مقابر پادشاهان صفویه ی مدفون در حرم حضرت معصومه(ع)
کرامت حضرت معصومه به روایت میرزا علی اکبر فیض تاریخنگار قمی در دوره ناصری
قم در مسیر تاریخ(3)
قم در مسیر تاریخ(3)
راز عدم ازدواج حضرت معصومه(س)
جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه(س)(2)
جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه(س) (1)
گاه شمار حوادث در دوره حضرت معصومه


  چاپ        ارسال به دوست


اخبار تاريخي


بررسی مقابر پادشاهان صفویه ی مدفون در حرم حضرت معصومه(ع)


نویسندگان: سید مسعود سید بنکدار و وحید امامی جمعه


پس از درگذشت حضرت معصومه (ع) در قم این شهر تبدیل به یکی از مهم ترین زیارتگاه‌ها و مراکز شیعی در ایران گردید. با رسمی شدن مذهب تشیع در ایران توسط شاه اسماعیل اول صفوی، این شهر و حرم مطهر آن بیش از پیش مورد توجه قرارگرفت. به گونه ای که پس از شاه عباس اوّل، کلیه ی پادشاهان صفوی که شامل شاه صفی، شاه عباس دوّم، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین می باشند،

حرم مطهر حضرت معصومه را به عنوان مدفن خود برگزیدند. نظر به بی حرمتی ازبکان به مقبره ی شاه طهماسب اوّل در مشهد، از آن پس سعی می شد محل دفن جنازه های شاهان صفوی در مناطق مرکزی ایران باشد تا از آسیب مصون بماند، به طوری که بواسطه ی گفته ی اسکندربیگ ترکمان، در طی جریانی کاشان به عنوان مدفن شاه عباس اوّل معیّن شد.

در هرصورت، انتخاب قم و حرم مطّهر برای مدفن چهار شاه مذکور باعث گردید تا جدای از توجهات سیاسی به این شهر، بناها و آثار ارزشمند معماری نیز بر سایر مفاخر موجود در حرم افزوده گردد. از آنجا که بررسی و شناسایی مقابر شخصیّت های مهم تاریخی یکی از مباحث مهم تاریخی به شمار می رود، مقاله ی پیش رو برآن است تا با تکیه و استفاده از منابع ارزشمند تاریخی و تطبیق آنها با مشاهدات میدانی، به شناسایی و بررسی مقابر ساطین صفویه در قم بپردازد. روش تحقیق در این مقاله به صورت میدانی و کتابخانه ای و تطبیق و تحلیل منابع موجود، به خصوص منابع اصلی بوده است. در این تحقیق تاریخی پس از جمع آوری اطّلاعات لازم، به سازمان دهی اطلاعات و تجزیه و تحلیل و سرانجام استنتاج آنها پرداخته شده است.


برای مشاهده متن کامل مقاله اینجا کلیک کنید.


٢١:٤٨ - سه شنبه ١١ آذر ١٣٩٩    /    شماره : ١١٤٧٠٩    /    تعداد نمایش : ٤١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

صفات حضرت معصومه (س)

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی:مهم ترين صفاتي که در زندگي شان بوده ۱- هجرت عظيمش است ۲- ولايت پذيري اش است به دنبال امامش آمد ۳- عبوديتش است هفده روز در اين قم مشغول عبادت بود خانه شان است يکي موضوع مقام شفاعت ايشان است معجزات و کرامات هم خيلي زياد است من خودم چقدر چيزها شنيدم ديدم علما بزرگان شخصيت‌ها از اين بانوي بزرگوار.

هویت شیعه مدیون فاطمه معصومه‌(س) است

حجت الاسلام دکتر محسن الویری: مرحوم محمدتقی شوشتری در "قاموس الرجال" ذکر کرده‌اند با این‌که امام کاظم‌(ع) کثیر الاولاد بودند، در بین همه دختران و پسران حضرت موسی بن جعفر‌(ع) بعد از امام رضا‌(ع) هیچ کس هم شأن حضرت معصومه‌(س) نیست.