بازگشت به سخن تاریخ|احادیث منتخب|نشست ها و همایش ها|پرسمان|وب سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|کتاب شناسی|مقالات دیگران|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام حسن (ع)


  چاپ        ارسال به دوست

مروری بر کتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسن مجتبی(ع)

کتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسن مجتبی علیه السلام به همت گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام تدوین و با ترجمه حجت الاسلام علی مؤیدی از سوی نشر معروف منتشر شده است. برای آشنا شدن با شخصیت امام حسن علیه السلام و این که آن امام مظلوم در چه شرایطی قرار گرفته بود و یاران و دشمنانش با آن حضرت چگونه رفتار کردند، لازم است رفتار، سخنان و نامه های آن حضرت مطالعه شود، تا بتوان در همه ابعاد زندگی (اخلاق، عبادت، سیاست و ...) از آن اسوه تقوا و کوه صبر و مقاومت، درس گرفت و در پناه آن نور همیشه تابان، راه پر خطر صراط مستقیم را پیمود.

از آنجا که کتابی که در بردارنده تمام سخنان آن حضرت و منابع آن ها باشد، در دسترس نبود، پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام بر آن شد تا سخنان دومین امام معمصوم علیه السلام را گرد آوردی کند.

 

این کتاب دارای دو بخش است؛ سخنان امام حسن علیه السلام، به ترتیب تاریخی، که در سه فصل تنظیم شده است؛ فصل اول: سخنان امام حسن علیه السلام در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، فصل دوم: سخنان امام حسن علیه السلام در زمان امام علی علیه السلام و فصل سوم: سخنان امام حسن علیه السلام در زمان امامت.

 

سخنان امام حسن علیه السلام به ترتیب موضوعی که در چهار فصل قرار گرفته است؛ فصل اول: عقاید، فصل دوم: احکام، فصل سوم: اخلاق و فصل چهارم: ادعیه.

این مجموعه به دو زبان عربی و فارسی منتشر شده است. به این صورت که متن عربی احادیث در سمت راست و ترجمه فارسی آن در صفحه مقابل قرار گرفته است.

 

در بخشی از این کتاب می خوانید:

قال الدولابی:

حدثنی إسحاق بن یونس، حدثنا محمد بن سلیمان، حدثنا حدیج بن معاویۀ عن أبی إسحاق، عن شقیق بن سلمۀ، عن الحسن بن علی علیهما السلام، قال: جاءت إمرأۀ إلی النبی صلی الله علیه و آله و معها إبناها، فسألته، فأعطاها ثلاث تمرات، فأعطت کل واحد منهما تمرۀ، فأکلاها، ثم نظرا ألی أمهما فشقت التمرۀ باثنتین فأعطت کل واحد منهما شق تمرۀ.

فقال رسول الله صلی الله علیه و آله: رحمها الله برحمتها إبنیها.

 

دولابی با سند خود نقل کرده است:

حسن بن علی علیهما السلام فرمود خانمی با دو فرزند خود، خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله رسید و چیزی خواست. پیامبر صلی الله علیه و آله به او سه دانه خرما داد، و او به هریک از فرزندان خود، یک خرما داد و خوردند. سپس فرزندان به مادر خود نگریستند و مادر، آن یک خرما را نیز دو نیم کرد، و به هر یک، نصف آن را داد.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: به سبب مهری که به فرزندان خود ورزید، خدا نیز به او مهر ورزید.»

 

کتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسن علیه السلام به قلم گروه حدیث و پژوهشکده باقر العلوم علیه السلام تدوین و با ترجمه حجت الاسلام و المسلمین علی مؤیدی در سال1386 با شمارگان 3000 نسخه در 623 صفحه با قیمت 4000 تومان از سوی نشر معروف منتشر شده است.


١٤:٤٦ - يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٣    /    شماره : ٦٣٤٩٢    /    تعداد نمایش : ١٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

ثروت امام حسن (ع) از کجا بود و چطور هزینه می شد؟

دکتر نعمت الله صفری فروشانی: در خصوص امام حسن (ع) باید دانست که درآمدهای حضرت (ع) به عنوان از چند طریق انجام می شد؛ موقوفات پیامبر (ص)، موقوفات امام علی (ع) و موقوفات یا صدقات حضرت فاطمه (ص)- البته نه به معنای صدقه ای که در عرف متداول و رایج است - .

آياتي از قرآن در شان امام حسن(ع) و بررسي صلح تحميلي به امام

حجت الاسلام حمید رضا مطهری: علاوه بر آيات متعدد درباره اهل بيت (ع) در قرآن دو آيه «تطهير» و «مباهله» در ارتباط با آل عبا و امام حسن (ع) آمده است.

مطلاق تهمت به امام مجتبی(ع) است

حجت الاسلام محمدرضا جباری: مطلاق تهمت به امام مجتبی(ع) است

شهادت امام حسن(ع)؛ ۲۸ یا ۷ صفر؟

حجت الاسلام رسول جعفریان: تواریخی از سنی و شیعه که روز وفات امام حسن(ع) را از دو روز مانده به آخر صفر تا پنج ربیع الاول هستند، بسیار زیادند و از نظر تاریخی، بسیار دشوار است که بتوان یک نظر تاریخی متفاوت را پذیرفت.

منابع شیعی به امام حسن کم‌لطفی کرده‌اند

دکتر نعمت الله صفری فروشانی: ما در همه موضوعات مربوط به امام حسن مجتبی(ع) بسیار کم پژوهش کرده‌ایم و بیشترین مطالب درباره امام حسن در منابع اهل سنت وجود دارد.
ویژه نامه های سخن تاریخ
پیامبر اعظم(ص)
امام علی (ع)
عید غدیر خم
حضرت فاطمه زهرا(س)
امام حسن مجتبی (ع)
ماه محرم
امام صادق (ع)
امام کاظم (ع)
امام رضا (ع)
امام جواد (ع)
امام هادی (ع)
امام عسگری (ع)
امام مهدی(عج)
روز تاریخ