بازگشت به سخن تاریخ|احادیث منتخب|نشست ها و همایش ها|پرسمان|وب سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|کتاب شناسی|مقالات دیگران|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام حسن (ع)


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب شناسی

معجم ماکتب عن الرسول(ص) و اهل البیت(ع)

معجم ما کتب عن الرسول و اهل البیت(ع)،عبد الجبار الرفاعی، تهران، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،1371ش.

 

مجموعه ای یازده جلدی در کتابشناسی سیره نبوی و اهل بیت (ع) بوده که به معرفی شناسنامه ای منابع وتحقیقات مربوط به سیره معصومین پرداخته است.

 

نویسنده در مقدمه کتاب  تحقیقات دانشگاهی و توجه دانشگاه های مسلمان به تحقیقات مستدل در مورد زندگی پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)  را بسیار اندک دانسته است. او ابراز داشته با این حال در سالهای اخیر توجه به این گونه مباحث بیشتر شده و از این روی لازم است کتاب هایی که در این زمینه نوشته  شده است به محققین معرفی و شناسانده شوند.

 

قسمتی از جلد هفتم این مجموعه به معرفی حدود 204 جلد از کتاب ها و منابع مربوط به زندگی امام حسن(ع) پرداخته است. از مزایای این اثر این است که تنها به کتاب های چاپ شده توجه نکرده بلکه تعدادی از کتاب هایی که نام آن ها در کتابشناسی ها، فهرست ها و آثار متقدمین آمده است و نیز پاره ای ازنسخ خطی در دسترس هم ذکر شده است.


١٢:٤٧ - سه شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٤    /    شماره : ٤٤٢١٨    /    تعداد نمایش : ٣٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

ثروت امام حسن (ع) از کجا بود و چطور هزینه می شد؟

دکتر نعمت الله صفری فروشانی: در خصوص امام حسن (ع) باید دانست که درآمدهای حضرت (ع) به عنوان از چند طریق انجام می شد؛ موقوفات پیامبر (ص)، موقوفات امام علی (ع) و موقوفات یا صدقات حضرت فاطمه (ص)- البته نه به معنای صدقه ای که در عرف متداول و رایج است - .

آياتي از قرآن در شان امام حسن(ع) و بررسي صلح تحميلي به امام

حجت الاسلام حمید رضا مطهری: علاوه بر آيات متعدد درباره اهل بيت (ع) در قرآن دو آيه «تطهير» و «مباهله» در ارتباط با آل عبا و امام حسن (ع) آمده است.

مطلاق تهمت به امام مجتبی(ع) است

حجت الاسلام محمدرضا جباری: مطلاق تهمت به امام مجتبی(ع) است

شهادت امام حسن(ع)؛ ۲۸ یا ۷ صفر؟

حجت الاسلام رسول جعفریان: تواریخی از سنی و شیعه که روز وفات امام حسن(ع) را از دو روز مانده به آخر صفر تا پنج ربیع الاول هستند، بسیار زیادند و از نظر تاریخی، بسیار دشوار است که بتوان یک نظر تاریخی متفاوت را پذیرفت.

منابع شیعی به امام حسن کم‌لطفی کرده‌اند

دکتر نعمت الله صفری فروشانی: ما در همه موضوعات مربوط به امام حسن مجتبی(ع) بسیار کم پژوهش کرده‌ایم و بیشترین مطالب درباره امام حسن در منابع اهل سنت وجود دارد.
ویژه نامه های سخن تاریخ
پیامبر اعظم(ص)
امام علی (ع)
عید غدیر خم
حضرت فاطمه زهرا(س)
امام حسن مجتبی (ع)
ماه محرم
امام صادق (ع)
امام کاظم (ع)
امام رضا (ع)
امام جواد (ع)
امام هادی (ع)
امام عسگری (ع)
امام مهدی(عج)
روز تاریخ