بازگشت به سخن تاریخ|احادیث منتخب|نشست ها و همایش ها|پرسمان|وب سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|کتاب شناسی|مقالات دیگران|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام حسن (ع)


  چاپ        ارسال به دوست

مقالات دیگران

گذري در نصوص اميرالمومنين بر امامت امام حسن حسن مجتبي(ع)

چکيده:

نويسنده در پاسخ به نامه و درخواست دكتر محمد حميد الله حيدرآبادي در سال 1387 قمري، نصوص امامت امام اميرالمومنين(ع) بر امامت امام حسن مجتبي(ع) را در چند گروه نقل مي كند:

اول، اخبار كلي امامت؛ مانند حديث ثقلين و سفينه. دوم، اخباري كه نص بر امامت دوازده امام را به اجمال مي رساند. سوم، اخباري كه نام دوازده امام را به صراحت ياد مي كند. چهارم، اخباري كه به طور خاص مربوط به حسنين(ع) است. پنجم، اخباري كه در كلمات امام حسن مجتبي(ع) آمده است. منابع نگارنده مهم ترين منابع حديثي و تاريخي شيعه و سني است.

 

کليدواژگان: نصوص امامت، امام حسن مجتبي (ع)

 

دریافت متن کامل مقاله، در قالب پی دی اف، با حجم320 کیلوبایت

 

منبع: فصلنامه سفينه ،سال هفتم، شماره 26 


١٤:٤٨ - جمعه ٤ بهمن ١٣٩٢    /    شماره : ٤٤٤٢٨    /    تعداد نمایش : ٦٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

تنوع واژگان یادکرد صلح امام حسن (ع) و دلالتهای آن

حجت الاسلام محسن الویری؛ در گفتگوهایی که بین مخالفان امام علیه السلام و امام در گرفت، نگاهها اسیر دوگانه جنگ و صلح بود، ولی اگر نگاه سوم یعنی جهاد هم به آن اضافه شود و حرکت امام را در این فضا تحلیل کنیم، می‌توانیم بگوییم امام حرکت جهادی انجام دادند اما الزاما این حرکت جهادی در شکل جنگ نمایان نشد، زیرا جنگ تنها شکل انحصاری جهاد نیست.

واکاوی زمینه های تاریخی صلح امام حسن(ع)

دکتر محمد الله اکبري: صلح امام حسن(ع) که بهتر است تعبير صلح معاويه را به جاي آن به کار ببريم، از نقاط عطف و حساس تاريخ صدر اسلام است.

ثروت امام حسن (ع) از کجا بود و چطور هزینه می شد؟

دکتر نعمت الله صفری فروشانی: در خصوص امام حسن (ع) باید دانست که درآمدهای حضرت (ع) به عنوان از چند طریق انجام می شد؛ موقوفات پیامبر (ص)، موقوفات امام علی (ع) و موقوفات یا صدقات حضرت فاطمه (ص)- البته نه به معنای صدقه ای که در عرف متداول و رایج است - .

آياتي از قرآن در شان امام حسن(ع) و بررسي صلح تحميلي به امام

حجت الاسلام حمید رضا مطهری: علاوه بر آيات متعدد درباره اهل بيت (ع) در قرآن دو آيه «تطهير» و «مباهله» در ارتباط با آل عبا و امام حسن (ع) آمده است.

مطلاق تهمت به امام مجتبی(ع) است

حجت الاسلام محمدرضا جباری: مطلاق تهمت به امام مجتبی(ع) است
ویژه نامه های سخن تاریخ
پیامبر اعظم(ص)
امام علی (ع)
عید غدیر خم
حضرت فاطمه زهرا(س)
امام حسن مجتبی (ع)
ماه محرم
امام صادق (ع)
امام کاظم (ع)
امام رضا (ع)
امام جواد (ع)
امام هادی (ع)
امام عسگری (ع)
امام مهدی(عج)
روز تاریخ