بازگشت به سخن تاریخ|احادیث منتخب|نشست ها و همایش ها|پرسمان|وب سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|کتاب شناسی|مقالات دیگران|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام حسن (ع)


  چاپ        ارسال به دوست


مقالات متفرقه تاریخی


رفتارشناسی سیاسی امام حسن مجتبی علیه السلام بعد از صلح


نویسنده: سید آصف کاظمی؛


در مشی ائمه ع هیچ تفکیکی بین سیاست و وظایف آن ها نیست . آنان سیاست مدارترین ، بندگان الهی هستند و تدبیر آن ها در تمام امور به صورت کامل و بی نقص انجام می گیرد. ازاین رو امامت امام حسن و امام حسین ع نیز با یکدیگر تفاوت ندارد. آن چه باعث اختلاف در روش آنان گردید، شرایط زمان و مکان است.

 بعد از شهادت حضرت علی ع ، مردم با امام حسن ع بیعت کردند و امامت حضرت شش ماه و سه روز به طول انجامید و در سال ٤١ ق بین او و معاویه صلح نامه امضا شد. پس از اجرای صلح ، امام ع به مدینه مراجعت نمود و مدت ده سال آخر عمر شریفش را در آن جا ساکن بود نوشتار «رفتارشناسی سیاسی امام حسن مجتبی ع بعد از صلح » تلاش دارد به این پرسش پاسخ دهد که ؛ امام بعد از صلح و ده سال اقامت در مدینه چه رفتار سیاسی داشته اند؟ بر پایه منابع موجود، امام ع در این هنگام هم چون پدر و جد بزرگوارش ، طبیب دل سوز و پناهگاهی مطمئن برای مردم و شیعیان و مظلومان عالم بود.

مسلمانان جهان را با درایت رهبری می کرد و رفتار سیاسی ایشان ، پایبندی به پیمان صلح ، همراه سخنرانی های سیاسی و برخورد با زیاده خواهی و نقشه های شیطنت آمیز معاویه است . ایشان با حمایت های سیاسی از شیعیان و موالیان و حفظ جان آنان ، کادرسازی و تربیت نیروهای کارآمد، زمینه را برای نهضت عاشورا آماده می نمودند.


برای مشاهده متن کامل مقاله اینجا کلیک کنید.


٠٠:٤٠ - دوشنبه ٦ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ١١٦٥٠٨    /    تعداد نمایش : ٧٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

مهم‌ترین پیامد صلح امام حسن(علیه‌السلام)

آیت‌الله محمد هادی یوسفی غروی: مهم‌ترین پیامد صلح امام حسن(علیه‌السلام) افشای چهره غیردینی معاویه بود.

ابعاد مختلف شخصیت امام حسن مجتبی علیه السلام

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی: امام حسن نخستين مولود زندگي اميرالمؤمنين و فاطمه زهرا سلام الله عليها است. آن حضرت در زندگی خود مظلوم بود و در زمان شهادت هم مظلومانه به دست همسرش به شهادت رسيد.

ابعاد مختلف شخصیت امام حسن مجتبی علیه السلام

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی: امام حسن نخستين مولود زندگي اميرالمؤمنين و فاطمه زهرا سلام الله عليها است. آن حضرت در زندگی خود مظلوم بود و در زمان شهادت هم مظلومانه به دست همسرش به شهادت رسيد.

مهم‌ترین پیامد صلح امام حسن(علیه‌السلام)

آیت‌الله محمد هادی یوسفی غروی: مهم‌ترین پیامد صلح امام حسن(علیه‌السلام) افشای چهره غیردینی معاویه بود

تنوع واژگان یادکرد صلح امام حسن (ع) و دلالتهای آن

حجت الاسلام محسن الویری؛ در گفتگوهایی که بین مخالفان امام علیه السلام و امام در گرفت، نگاهها اسیر دوگانه جنگ و صلح بود، ولی اگر نگاه سوم یعنی جهاد هم به آن اضافه شود و حرکت امام را در این فضا تحلیل کنیم، می‌توانیم بگوییم امام حرکت جهادی انجام دادند اما الزاما این حرکت جهادی در شکل جنگ نمایان نشد، زیرا جنگ تنها شکل انحصاری جهاد نیست.
ویژه نامه های سخن تاریخ
پیامبر اعظم(ص)
امام علی (ع)
عید غدیر خم
حضرت فاطمه زهرا(س)
امام حسن مجتبی (ع)
ماه محرم
امام صادق (ع)
امام کاظم (ع)
امام رضا (ع)
امام جواد (ع)
امام هادی (ع)
امام عسگری (ع)
امام مهدی(عج)
روز تاریخ