بازگشت به سخن تاریخ|احادیث منتخب|نشست ها و همایش ها|پرسمان|وب سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|کتاب شناسی|مقالات دیگران|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام حسن (ع)


  چاپ        ارسال به دوست


مقالات متفرقه تاریخی


بررسی انتقادی دیدگاه خاورشناسان درباره سیره حکومتی امام حسن مجتبی(ع)


نویسندگان: محمد رضا احمدی ندوشن و محمد حسن زمانی؛


شاید بیشترین نقدها و شبهه‌افکنی‌های خاورشناسان درباره امامان شیعه: متوجه امام حسن مجتبی(ع) باشد. رویدادهای پر تنش دوران کوتاه خلافت امام(ع) که به صلح با معاویه انجامید و نیز حوادث پس از صلح، زمینه‌ساز بروز پرسش‌هایی فراوان در بین خاورشناسان شده است.

پاسخ خاورشناسان به این پرسش‌ها در دو دسته کلی قابل تقسیم‌بندی است؛ دسته‌ای زبان به نقد امام(ع) گشوده‌اند و گروهی نیز با نگاهی واقع‌گرایانه به ارزیابی شرایط اجتماعی آن روزگار و رفتار سیاسی امام پرداخته و موضع سیاسی ایشان را منطقی دانسته‌اند. این مقاله پس از گزارش دیدگاه مثبت و منفی خاورشناسان، با استناد به منابع تاریخی و حدیثی، به نقد دیدگاه منفی آنان پرداخته است.

تأثیر بخشش های معاویه در فریب اصحاب امام حسن / هالیستر٧ شرایط حاکم بر دوران حکومت امـام علـی و ناپایـداری مـردم کوفـه و / / فریب کاری معاویه را ـ که امام حسن ناظر بر همه آن هـا بـود و در چنـین شـرایطی قدرت به ایشان منتقل شد ـ تشریح نموده ، چنین مینویسد: امام حسن در زمان حیات پدر بزرگوار خـود، یعنـی از جنـگ صـفین و / قصه حکمین به این طرف ، سستی و تزلزل رأی مردم کوفه را در جنگ با معاویه به خوبی درک کرده بود و میدانست که مـردم کوفـه از سـخت گیـری علـی در تقسیم بیت المال و از رفتار سخت او حتی با خانواده و خویشـان خـود در مـورد اموال عمومی ناراحت هستند و با حسرت طالب معاویه هستند که در بـذل بیـت المال ، مرزی شرعی و قانونی نمیشناسد و اصحاب خود را غـرق مـال و نعمـت میکند و بزرگانی را که در اطراف علی هستند با اموال گزاف میفریبـد واز راه در میبرد. دکتر احمد محمود صبحی در تحلیل شرایط آن دوران چنین مینویسد: آن چه تردیدی در آن نیست این که واگـذاردن خلافـت [بـه معاویـه ] تحـت شرایطی صورت گرفت که هیچ گونه آزادی انتخاب وجود نداشت و مسأله ، جنبه ناگزیری داشته است چرا که امام حسن ـ عـلاوه بـر خیانـت هـایی کـه در میـان یارانش با آن ها مواجه بود ـ با دشمنی طرف بود که تعـدادش بـیش از یـاران او بود و از نیرنگ و شگردهای بیشتری برخوردار بود.


برای مشاهده متن کامل مقاله اینجا کلیک کنید.


١٤:٠٨ - پنج شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ١١٤٠٨٦    /    تعداد نمایش : ٨٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 





مقالات گروه

مهم‌ترین پیامد صلح امام حسن(علیه‌السلام)

آیت‌الله محمد هادی یوسفی غروی: مهم‌ترین پیامد صلح امام حسن(علیه‌السلام) افشای چهره غیردینی معاویه بود.

ابعاد مختلف شخصیت امام حسن مجتبی علیه السلام

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی: امام حسن نخستين مولود زندگي اميرالمؤمنين و فاطمه زهرا سلام الله عليها است. آن حضرت در زندگی خود مظلوم بود و در زمان شهادت هم مظلومانه به دست همسرش به شهادت رسيد.

ابعاد مختلف شخصیت امام حسن مجتبی علیه السلام

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی: امام حسن نخستين مولود زندگي اميرالمؤمنين و فاطمه زهرا سلام الله عليها است. آن حضرت در زندگی خود مظلوم بود و در زمان شهادت هم مظلومانه به دست همسرش به شهادت رسيد.

مهم‌ترین پیامد صلح امام حسن(علیه‌السلام)

آیت‌الله محمد هادی یوسفی غروی: مهم‌ترین پیامد صلح امام حسن(علیه‌السلام) افشای چهره غیردینی معاویه بود

تنوع واژگان یادکرد صلح امام حسن (ع) و دلالتهای آن

حجت الاسلام محسن الویری؛ در گفتگوهایی که بین مخالفان امام علیه السلام و امام در گرفت، نگاهها اسیر دوگانه جنگ و صلح بود، ولی اگر نگاه سوم یعنی جهاد هم به آن اضافه شود و حرکت امام را در این فضا تحلیل کنیم، می‌توانیم بگوییم امام حرکت جهادی انجام دادند اما الزاما این حرکت جهادی در شکل جنگ نمایان نشد، زیرا جنگ تنها شکل انحصاری جهاد نیست.
ویژه نامه های سخن تاریخ
پیامبر اعظم(ص)
امام علی (ع)
عید غدیر خم
حضرت فاطمه زهرا(س)
امام حسن مجتبی (ع)
ماه محرم
امام صادق (ع)
امام کاظم (ع)
امام رضا (ع)
امام جواد (ع)
امام هادی (ع)
امام عسگری (ع)
امام مهدی(عج)
روز تاریخ