بازگشت به سخن تاریخ|احادیث منتخب|نشست ها و همایش ها|پرسمان|وب سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|کتاب شناسی|مقالات دیگران|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام حسن (ع)


  چاپ        ارسال به دوست


اخبار تاريخي


امام حسن (ع) و سه خلیفه نخستین


نویسنده: فاطمه اخروی؛


همان طور که میدانیم بعد از پیامبراکرم (ص ) خلفای نخستین خلافت را از خانـدان پیـامبر غصب کردند وبه جای آن ها حکومت جامعه مسلمین را برعهده گرفتند. حـال ایـن سـوال مطرح میگردد که در دوران خلافت خلفای سه گانه بر مسلمین عکـس العمـل جانشـینان پیامبربرای حفظ اسلام چه بوده است و آیا آن ها در آن دوران فعالیتی داشته اند، حال به نظـر میرسد حضرت علی وفرزندان ایشان امام حسن وامام حسین علیهماسلام آرام نبوده انـدو یا در کنار خلفای سه گانه یا در مقابل آن ها فعالیت هایی داشته اند. در این نوشتار با توجه به منابع موجود سعی شده است که به فعالیت هـای امـام حسـن (ع ) در دوران سـه خلیفـه نخستین اشاره شود.

عمر در پایان خلافت خود که یک شورای شش نفره ای را تعیین کرده بود که از میان آن هـا خلیفه بعدی انتخاب شود او حسن بن علی (ع ) و عبدالله بن عباس جزء ناظرین شورای شـش نفره قرارداد، به علت این که آنان از نزدیکـان رسـول خـدا (ص ) بودنـد و اظهـار داشـت کـه امیدوارم به واسطه حضور آن ها برکت به شما روی آورد، البته آن ها بهره ای از خلافت ندارد و من فرزند خود عبدالله را نیز میفرستم تا با شـما [حسـن بـن علـی و عبـدالله بـن عبـاس ] بـه مشورت بپردازد.

٣. دینوری، ابن قتیبه ، امامت و سیاست ( تاریخ خلفا )، ترجمه ناصر طباطبایی، ٤٤ / مشهور است که حسن و حسین علیهما السلام در زمان خلافت عثمان وارد میدان جنگ و جهـاد شدند، زیرا که در منابع آمده است که عثمان در سال بیست و پنجم هجری به عبدالله بن سعد بن ابـی سرح فرمان داد که به تصرف افریقیه بپردازد. عثمان لشکری عظیم از مدینه که در آن صـحابه پیـامبر از جملـه ابـن عبـاس ، حسـن (ع )، حسین (ع )، پسر جعفر طیار بودند را به نزد عبدالله ابن سرح فرستاد، که او هم با این سپاه در سال ٢٦ هجری روانه افریقیه شد و آن ها توانستند این منطقه را فتح کنند١. در زمینه حضور حسن بن علی (ع ) در جنگ افریقیه نمیتوان نظر قطعی داد زیرا در کتاب های فتوح ماننـد فتـوح البلـدان بـلاذری و یـا کتاب فتوح مصر و المغرب ابن عبدالحکم و یا این که در منابع سده های نخست مانند تاریخ طبری و یعقوبی مطلبی نیامده است .


برای مشاهده متن کامل مقاله اینجا کلیک کنید.


٢٢:٠٨ - سه شنبه ٢٢ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ١١٤٠٥٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

تنوع واژگان یادکرد صلح امام حسن (ع) و دلالتهای آن

حجت الاسلام محسن الویری؛ در گفتگوهایی که بین مخالفان امام علیه السلام و امام در گرفت، نگاهها اسیر دوگانه جنگ و صلح بود، ولی اگر نگاه سوم یعنی جهاد هم به آن اضافه شود و حرکت امام را در این فضا تحلیل کنیم، می‌توانیم بگوییم امام حرکت جهادی انجام دادند اما الزاما این حرکت جهادی در شکل جنگ نمایان نشد، زیرا جنگ تنها شکل انحصاری جهاد نیست.

واکاوی زمینه های تاریخی صلح امام حسن(ع)

دکتر محمد الله اکبري: صلح امام حسن(ع) که بهتر است تعبير صلح معاويه را به جاي آن به کار ببريم، از نقاط عطف و حساس تاريخ صدر اسلام است.

ثروت امام حسن (ع) از کجا بود و چطور هزینه می شد؟

دکتر نعمت الله صفری فروشانی: در خصوص امام حسن (ع) باید دانست که درآمدهای حضرت (ع) به عنوان از چند طریق انجام می شد؛ موقوفات پیامبر (ص)، موقوفات امام علی (ع) و موقوفات یا صدقات حضرت فاطمه (ص)- البته نه به معنای صدقه ای که در عرف متداول و رایج است - .

آياتي از قرآن در شان امام حسن(ع) و بررسي صلح تحميلي به امام

حجت الاسلام حمید رضا مطهری: علاوه بر آيات متعدد درباره اهل بيت (ع) در قرآن دو آيه «تطهير» و «مباهله» در ارتباط با آل عبا و امام حسن (ع) آمده است.

مطلاق تهمت به امام مجتبی(ع) است

حجت الاسلام محمدرضا جباری: مطلاق تهمت به امام مجتبی(ع) است
ویژه نامه های سخن تاریخ
پیامبر اعظم(ص)
امام علی (ع)
عید غدیر خم
حضرت فاطمه زهرا(س)
امام حسن مجتبی (ع)
ماه محرم
امام صادق (ع)
امام کاظم (ع)
امام رضا (ع)
امام جواد (ع)
امام هادی (ع)
امام عسگری (ع)
امام مهدی(عج)
روز تاریخ