بازگشت به سخن تاریخ|پژوهشگران برتر|نهادها و مؤسسات|وب سایت ها|نرم افزارها|دانلود کتاب|معرفی و نقد کتاب|پایان نامه ها|گزارش و مصاحبه|مقالات دیگر|مقالات گروه|صفحه اصلی
مقالات امام علی (ع)
نام ها و القاب امام علی(ع)
آموزه‌ های امام علی (ع) در تعلیم و تربیت
سیره امنیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع)
جایگاه اهل البیت (ع) در میان امت اسلامی از دیدگاه امام علی (ع)
مردم‌سالاری دینی در سیره سیاسی و حکومت امام علی (ع)
کتابشناخت


  چاپ        ارسال به دوست

مقالات دیگر

سيماي امام علي (ع) در قصيده عينيه عبدالباقي العمري

امام علي بن ابي طالب (ع) شخصيتي است بي نظير که شاعران بسياري از مذاهب گوناگون، اعم از شيعه و سني، زبان به مدح ايشان گشوده اند. اما پس از کاوش در ميان مدايح اميرمومنان، به قصيده اي از شاعري گمنام برخورديم که با وجود برخورداري از قريحه شگفت انگيز شاعري و توانمندي و تسلط در شعرسرايي، به ويژه مديحه سرايي، از نظرها دور مانده و تاکنون بررسي نشده است.

از آن جا که اين شاعر عراقي در عصر عثماني و دوره رکود ادبي زندگي مي کرده و ديوان شعر خود را به اظهار ارادتش به اهل بيت پيامبر رحمت، به خصوص امام علي (ع) اختصاص داده، از انصاف دور است که فقط قصيده برده بوصيري را قصيده برجسته اين دوره بدانيم. براي همين، در اين مقاله سعي کرده ايم تا با معرفي عبدالباقي العمري به اهل علم و ادب، به بررسي درون مايه ها و شيوه شاعري وي در قصيده عينيه اش و بررسي سيماي امام علي (ع) در آن بپردازيم.

كليد واژه: امام علي (ع)، عصر عثماني، مديحه، قصيده عينيه، عبدالباقي العمري

 

دانلود متن کامل مقاله، در قالب پی دی اف، با حجم 248 کیلوبایت

 

منبع: پژوهش نامه علويبهار و تابستان 1390; 2(1 (پياپي 3).


١٢:٥٥ - چهارشنبه ١ آبان ١٣٩٢    /    شماره : ٣٩٩٨١    /    تعداد نمایش : ٤٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

حيات علمي امام علي(ع) از منظر ‌انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان

جايگاه برتر علمي امام علي(ع) نه تنها در باور شيعيان، امري مسلم است، بلكه اهل‌ سنت و بسياري از انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان نيز به آن اعتراف دارند. انديشمندان غير مسلمان و مستشرقان درباره جايگاه علمي امام علي(ع) دو ديدگاه ارائه كرده‌ اند.

رفتار سیاسی امیرمؤمنان (ع) و پاسخی به پرسش ها و اشکالات

برخی از خاور شناسان و کسانی که در توجیه رفتار ائمه (ع) به مبانی کلامی توجه نمی کنند، فضائل و کمالات انسانی حضرت علی (ع) را می ستایند؛ اما در توفیق سیاسی اش تردید دارند و آن بزرگوار را رهبر و فرمانروایی موفق نمی شمارند. در نظر این گروه، دوران پنج ساله حکومت امام (ع)، به ویژه سال های آغاز آن، بر درستی این سخن گواهی می دهد. در نگاه اینان، حکومت حضرت از مشکلات زیر رنج می برد:

بررسى كاربردهاىِ لقبِ «اميرالمومنين» در بسترِ تاريخ اسلام

اين پژوهش، در بازشناسىِ كاربردهاى لقب اميرالمؤمنين، مشتمل بر سه فصل: «بررسى واژگانى»، «نخستين كاربرد» و «گسترش كاربرد» است، كه در دو قسمت، در دو شماره پياپى از مجله، ارائه خواهد شد.

نقدى بر آمار تلفات جنگ هاى امام على عليه السلام (جمل، صفين، نهروان)

آن چه در اين نوشتار مورد بررسى قرار خواهد گرفت، آمار تلفات جنگ هاى جمل، صفين و نهروان است كه در منابع قديم و جديد با رقم هاى بسيار بالايى گزارش شده و تاكنون تحقيقى درباره آن انجام نگرفته است.

ضرورت کتابشناسی در سیره نگاری امام علی(ع)

پژوهش در هر موضوع علمی نیازمند شناسایی منابع و پیشینه تحقیق می باشد. در این بین برخی موضوعات به دلیل اقبال گسترده محققین و پژوهشگران نیازمند تامل بیشتر در این خصوص می باشند. چرا که انجام پژوهش های تکراری با موضوعات کلیشه ای باعث شده است که مخاطبین دچار دلزدگی یا مواجهه با انبوهی از تحقیقات موازی شوند. چالشی که در برخی از موضوعات علوم اسلامی از تهدیدات عمده عرصه پژوهش دانسته می شود.

روابط امام علی (ع) و معاویه

نوشته شده توسط حامد منتظری مقدم
مقدمه دوران خلافت امیرمؤمنان امام علی علیه‌السلام (35 ـ40 ق) با وقوع سه جنگ جمل، صفین و نهروان سپری شد. در این