بازگشت به سخن تاریخ|پایان نامه ها|دانلود کتاب|کتابشناسی|معرفی و گزارش|مصاحبه |مقالات دیگر|مقالات گروه|صفحه نخست ویژه نامه
مقالات حضرت زهرا (س)
آشنایی با شخصیت فاطمه زهرا(س) جوانه سعادت و فضیلت را در وجود همه انسانها شکوفا می کند
ارزش فاطمه‌ی زهرا (س) به عبودیت و بندگی خداست
تحلیل همتایی حضرت فاطمه زهرا (س) با قرآن از نگاه آیت الله جوادی آملی
محورهای اساسی مبارزات سیاسی حضرت زهرا علیها السلام
بررسی علل اعتراض حضرت فاطمه (س) از منظر صحیح بخاری
بررسی شیوه سیاسی حضرت زهرا(س) با کاوشی در خطبه فدکیه
سیره حضرت زهرا (س) در گفتار اهل سنت
زندگی و سیره حضرت زهرا (س) به عنوان الگوی سبک زندگی دینی
تحلیل و بررسی زیباشناسی خطبه فدکیّة حضرت زهرا(س)
زنان راوی حضرت زهرا علیهاالسلام
نقش حضرت زهرا علیهاالسلام در دفاع از حریم ولایت
سیمای حضرت فاطمه زهرا(س) از دیدگاه عرفانی امام خمینی(ره)
سیمای حضرت فاطمه در آیینه ادب فارسی
فاطمه مرضیه در اندیشه فلسفی هانری کربن
جامعه آرمانی در کلام حضرت فاطمه زهرا علیهم السلام
کارکردهای تفسیری استنادهای قرآنی در خطبه های حضرت زهرا (علیها السلام)
تحلیل خطبه عیادت حضرت زهرا بر پایه نظریه کنش گفتاری
بررسی اخبار محسن بن علی علیهما السلام در منابع فریقین
روضه های جعلی فاطمیه چگونه رواج پیدا کرد
تاريخ هجوم به خانه حضرت زهرا(س)
سیره حضرت زهرا(س) ظرفیت هدایت جامعه به سوی تمدن را دارد
فاطمه زهرا (س) چگونه اسوه ای است؟
بررسي اخبار محسَّن بن علي عليها السلام در منابع فريقين
علت اصلی اختلاف در تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) چیست؟
محورهای اساسی مبارزات سیاسی حضرت زهراسلام الله علیها
جستارى در تاریخ شهادت ام الائمه، حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)
اقامتگاه‌های حضرت فاطمه سلام الله علیها
موقوفات فاطمه سلام الله علیها
تحلیل خطبه عیادت حضرت زهرا(س) بر پایه نظریه کنش گفتاری
جستاری در چگونگی و مکان دفن حضرت فاطمه زهرا(س)در منابع نخستین
حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی در مصاحبه اختصاصی با سایت سخن تاریخ
فدک؛ یادگاری از بانوی آب و آیینه
فرزانگی در سیره فاطمی
خطبه فدکیه تفسیری بر آیات قرآن کریم
رنج‌های فاطمه(س) از زبان علی(ع)
فاطمه(س) و رسالتهای اجتماعی
بررسي سيره عملي حضرت زهرا (سلام الله عليها) در دفاع از ولايت
جامعه آرماني در کلام حضرت فاطمه زهرا(س)
حضرت زهرا عليهاالسلام و روايت حديث(در منابع اهل سنت)
اصول موثر در تحكيم زندگي حضرت علي(ع) و حضرت زهرا(س)


  چاپ        ارسال به دوست


اخبار تاريخي


تبیین فضائل و شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) در گفتگوی با دکتر حسین عبدالمحمدی:

تبیین فضائل و شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) در گفتگوی با دکتر حسین عبدالمحمدی:
حضرت زهرا(س) مظهر جمال و جلال خداوند است

 

 

اشاره:
درباره تبیین فضائل و شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س)، گفتگویی را با حجة الاسلام و المسلمین دکتر حسین عبدالمحمدی، دانشیار جامعة المصطفی العالمیه و مدیر گروه تاریخ اهل بیت مجتمع تاریخ، سیره و تمدن اسلامی انجام دادیم که توجه شما را بدان جلب می کنیم.

سخن تاریخ: با عرض سلام و تسلیت شهادت حضرت زهرا(س)،از این که در این گفتگو شرکت کرده اید از جنابعالی تشکر می کنیم.
بسم الله الرحمن الرحیم. بنده هم ایام شهادت حضرت زهرا(س) را به محبان و شیعیان آن حضرت تسلیت عرض می کنم و از دوستان و عزیزانی که در سایت سخن تاریخ فعال هستند به نوبه خود قدردانی و تشکر می کنم.
سخن تاریخ: در ابتدا لطفا قدری درباره شخصیت حضرت زهرا(س) مطالبی را بیان کنید.
حضرت زهرا(س) مظهر جمال و جلال خدا است. همانطور که شناخت کُنه صفات الهی برای ما مقدور نیست، فهم و درک عظمت وجودی حضرت زهرا(س) هم برای ما میسر نیست. البته آثار آن صفات را می توانیم ببینیم اما حقیقت و کنه آن صفات را چنان که باید، درک نمی کنیم. به عنوان مثال از نظر علمی فاطمه زهرا علیها سلام شخصیت برجسته ای است، سخنان بسیار بلیغ و فصیحی می گوید فرمایشات آن حضرت از جهت فصاحت تالی تلو قرآن است. و حقایق پشت پرده جریانات فتنه سقیفه را بسیار دقیق توضیح می دهد. و هر چه بانوان از مسائل دینی از او سؤال می کنند بخوبی جواب می دهد. این عظمت علمی را می بینیم اما حقیقت این قضیه چیست؟ و منبع و منشأ علم اوکجاست برای ما فهمش آسان نیست همان گونه که ما مظاهر قدرت، علم وحکمت خداوند متعال را در سراسر عالم نظاره گر هستیم اما کُنه این صفات را نمی توانیم به آسانی درک کنیم.
سخن تاریخ: مهم ترین فضائل دخترگرانقدر رسول خدا(ص) از نظر شما کدامند؟ در صورت امکان آنها را بیان کنید.
بخشی از فضائل حضرت زهرا (س) که در قرآن کریم و روایات پیامبر اکرم (ص)و اهل بیت (ع) به آنها اشاره شده است مربوط به خلقت نوری فاطمه (س)، عظمت وجودی آن حضرت در عالم هستی، و جایگاه او در قیامت و این که او دارای مقام شفاعت و مقام محمود است، می باشد و شایسته است در مجالی به آنها پرداخته شود. بنده از این بخش بخاطر ضیق مجال صرف نظر می کنم و برخی از صفات آن حضرت که عینی تر هست و ما می توانیم بهتر آنها را درک کنیم محضر خوانندگان گرامی یادآوری می کنم.
سخن تاریخ: منظور جنابعالی از صفات عینی تر، مشخصا کدام صفات است؟
منظور من ویژگی هایی نظیر: جایگاه علمی، بصیرت و زمان شناسی، مقام معنوی و عرفانی، زهد و بی رغبتی و مانند آنهاست.
سخن تاریخ:بسیار عالی! پس اجازه دهید یک به یک این صفات را به اختصار بررسی کنیم. آیا موافقید؟
بله! موافقم
سخن تاریخ: جایگاه علمی حضرت را چگونه ارزیابی می کنید؟
یکی از ویژگی های مهم حضرت زهرا(س) علم آن بزرگوار است. روایات فراوانی دربارة جایگاه علمی آن حضرت وارد شده از جمله این که پیامبر اکرم(ص) فرمودند:«اِنّ اللّه جَعَلَ عَلِیّا وَ زَوْجَتَهُ واَبْناءَهُ حُجَجَا عَلی خَلْقِهِ وهُمْ اَبوابُ العِلْمِ فی اُمـَّتی مـَنِ اهْتدی بِهِمْ هُدِیَ الی صِراطٍ مُسْتَقیم» خداوند متعال علی، همسر و فرزندانش را حجت بر مخلوقاتش قرار داده و آنان درهای علم در میان امت من هـستند. هـر کس به وسیله آنان هدایت جوید؛ به راه راست هدایت یافته است.
یا در روایتی داریم پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ تَعَالَی أَعْطَی عَشرَهْ أَشْیَاءَ لِعَشَرَهْ مِنَ النِّسَاءِ ....وَ الْعِلْمَ لِفَاطِمَهْ» خداوند ده چیز را به ده زن تفضل کرد برای فاطمه(س) دانش را پسندید.
حضرت زهرا(س) همانند امامان معصوم از علم بی کران برخوردار هست. شما ببینید این دو خطبه ای که از آن بزرگوار به یادگار مانده مخصوصا خطبه فدکیه چقدر محتوای آن بالاست و برخی از بزرگان گفتند بعد از قرآن کریم شاید جملاتی به این عظمت از کسی صادر نشده و آن بزرگوار آگاه بودند نسبت به حقایق قرآن کریم و از علم لدنی برخوردار بودند. حضرت زهرا(س) چنان که تاریخ گواهی می دهد مرجع علمی بانوان مدینه بودند و مردم مدینه و بانوان مدینه مسائلشان را ازآن بزرگوار سؤال می کردند و آن بزرگوار کاملا جواب می داده است.
سخن تاریخ: دومین مسأله ای که در فضائل حضرت زهرا(س) اشاره کردید، مساله بصیرت و زمان شناسی آن بزرگوار است. لطفا در این مورد توضیح دهید.
بعد از رحلت پیامبر خاتم (ص) یک جریاناتی در جهان اسلام رخ داد که منجر شد به مهجوریت اهل بیت (ع) و کنار گذاشته شدن فرمایشات پیامبر اکرم(ص). درباره امیرالمؤمنین (ع) و شرایط سختی که بوجود آمد هیچ کس مثل حضرت زهرا(س) نمی توانست از این فتنه ای که پدید آمده با مردم سخن بگوید و از این ظلمی که در حق اهل بیت (ع) شده سخن بگوید. چون به هرحال او دختر رسول خدا(ص) بود و جایگاه بلندی داشت و مورد توجه دیگران بود.
در آن دو خطبه ای که از آن بزرگوار به یادگار مانده از حقوق اهل بیت (ع) دفاع کردند و اگر امروز ما یک درک بهتری از حوادث بعد از رحلت پیامبر(ص) داریم بخشی از آن مربوط به سخنان حضرت زهرا (س) و رفتار آن بزرگوار و وصیت نامه ایشان است که اجازه نداد از وجود ایشان سوء استفاده شود. برخی افراد، جریانات بعد از رحلت پیامبر(ص) را خیلی طبیعی می دیدند و فتنه ای را احساس نمی کردند. این حضرت زهرا(س) بود که مردم را روشن کرد. اگر بعد از مدتی باز مردم به سراغ حضرت امیرالمؤمنین(ع) رفتند، به برکت آن فریادهایی بود که حضرت زهرا(س) زد و وصیت نامه ای بود که نوشت و امروز هم اگر انسان های منصف به این خطبه ها دقت کنند و تحلیل نمایند هدایت خواهند شد این بصیرت حضرت زهرا(س) بود که راه را برای دیگران هموار کرد.
سخن تاریخ: سومین شاخصه ای که اشاره کردید، مقام معنوی و عرفانی حضرت زهرا(س) است. در این مورد نیز منتظر شنیدن نقطه نظراتتان هستیم.
پیامبر اکرم (ص) فرمود تمام وجود فاطمه از ایمان و یقین لبریز شده است. همینطور حضرت خطاب به سلمان فرمود ای سلمان! دخترم فاطمه آنچنان ایمان در اعماق دل و تمامی وجودش نفوذ کرده که برای عبادت خدا از همه چیز فارغ می شود.همچنین پیامبر اکرم(ص) می فرماید: وقتی دخترم در محراب عبادت قرار می گیرد همچون ستاره ای برای ملائک آسمان می درخشد و خداوند به ملائکش می گوید ای ملائک! به بهترین بنده من بنگرید. او در مقابل من ایستاده و از خوف من تمام وجودش می ترسد و با تمامی حضور قلب خویش به عبادت من روی آورده است.
این مقام عبادت و مقام عرفانی حضرت فاطمه زهرا(س) است که آن قدر به عبادت می پرداختند و به این کار عشق می ورزیدند که گزارش شده است که حضرت پاهایشان ورم می کرد. پیامبر اکرم (ص) فرمودند «فأما ابنتي فاطمة فهي سيدة نساء العالمين من الأولين والآخرين، وإنها لتقوم في محرابها فيسلم عليها سبعون ألف ملك من الملائكة المقربين. » و اما دخترم فاطمه سیده زنان عالم اولین و آخرین است و در حالی که در عبادتگاهش به عبادت می ایستاد هفتاد هزار فرشته از ملائک مقرب به او سلام و درود گفته و همانطور که مریم را ندا داد می گویند ای فاطمه خداوند تو را برگزید مطهر و پاکیزه نمود و بر زنان عالم اختیار کرد.
امام صادق(ع) می فرماید فاطمه از آن جهت محدثه نامیده شد که ملائکه از آسمان فرود می آمدند و همچنان که مریم دختر عمران را ندا می کردند او را ندا می کردند و می فرمود ای فاطمه خداوند تو را برگزید و مطهر و پاکیزه نمود. ای فاطمه در پیشگاه خداوند فروتنی نما و سجده بجا آور و با رکوع کنندگان رکوع کن.
حضرت زهرا(س) با ملائکه الله سخن می گفت مرحوم کلینی از امام صادق(ع) نقل کرده است که می فرماید: در مدتی که حضرت زهرا(س) بعد از رحلت پدرشان زندگی کردند جبرئیل بر حضرت نازل می شد و با او سخن می گفت.
سخن تاریخ: ویژگی مهم دیگر فاطمه زهرا(س)، زهد و بی رغبتی حضرت به دنیا است. نگاه جنابعالی به این مسئله چیست؟
همانگونه که اشاره کردید،مسئله زهد و بی رغبتی فاطمه زهرا(س) به دنیا ویژگی مهم بانوی بزرگ دو عالم به شمار می آید. آن مهریه و جهیزیه مختصر حضرت زهرا(س) و آن بخششی که حضرت داشتند که لباس عروسی خودشان را به فقیر دادند. ساده پوشی و ساده زیستی او گواه زهد و پارسایی آن بانوی بزرگوار است.
سلمان می گوید روزی فاطمه زهرا(س) را با چادری پروصله و پاره دیدم و بعد به دیدار پیامبر(ص) رفتم و آنچه دیده بودم عرض کردم و گریستم و گفتم دختر کسرا و قیصر در حریر هستند و دختر رسول خدا(ص) چادری پشمینه و ساده و با چند وصله بر سر دارد. رسول خدا(ص) فرمود: «یا سلمان ان ابنتی لفی الخیل السوابق»دخترم در زمره سبقت گیرندگان به خدا است.
سخن تاریخ: با این نکاتی که اشاره کردید، می توان نتیجه گرفت که حضرت زهرا(س) یک الگوی جامع و کامل است. در صورت امکان این نکته را نیز توضیح دهید؟
بله! دقیقااین چنین است، بررسی صفات حضرت زهرا(س) نشان می دهد که ایشان یک الگوی جامع و کامل برای همه بشریت است. او یک دختر نمونه است که رسول خدا درباره او فرمود «فداها ابوها»
او یک مادر نمونه است که در دامن خود شخصیت های بزرگی را تربیت کرده که عالم به نور آنها روشن است. حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در یکی از بیانات خود دارد که: «یأبی الله ذلک لنا و حجور طابت و طهرت» من در دامنی پرورش پیداکردم که نمی پسندد با فساق و فجار بیعت کنم.
او یک همسر نمونه است ویک مربی معلم نمونه است، او الگوی زهد و پارسایی و الگوی شجاعت و معنویت است. در یک کلام می توانیم بگوییم فاطمه (س)انسان کامل است. این تعبیری که پیامبر(ص) فرمود: لو کان الحسن شخصا لکان فاطمه» اگر همه خوبی ها و نیکویی ها مجسم می یافت می شد فاطمه زهرا(س) همین معنا را می رساند.
سخن تاریخ: از حضور شما در این گفتگو سپاسگزاریم.
بنده هم از تلاش های تحسین برانگیز سایت علمی سخن تاریخ در جهت معرفی و دفاع از مکتب اهل بیت(ع) تشکر می کنم و گام های استواری که در این راه برداشته و بر می دارید را ستایش می کنم.

 

 


٢٣:٤٢ - سه شنبه ١٤ دی ١٤٠٠    /    شماره : ١٢٣٩٢٧    /    تعداد نمایش : ٤٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

نگاهی به فعالیت های فرهنگی حضرت زهرا(سلام الله علیها)

متن حاضر، نوشتار حجة الاسلام والمسلمین دکتر محمد دشتی عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه است که به صورت اختصاصی برای سایت سخن تاریخ و ویژه نامه شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) نگاشته شده است.

تبیین فضائل و شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) در گفتگوی با دکتر حسین عبدالمحمدی:

حضرت زهرا(س) مظهر جمال و جلال خداوند است.

سیره خانوادگی حضرت زهرا(س) در گفتگو با دکتر محمدرضا جباری

شیوه رفتاری صدیقه کبری(س) برای تمامی مادران در طول تاریخ درس‌آموز است

دکتر نعمت الله صفری فروشانی در مصاحبه اختصاصی با سایت سخن تاریخ

حضرت زهرا(سلام الله علیها) تمام فدک را شرعاً از آن خود می دانست.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی در مصاحبه اختصاصی با سایت سخن تاریخ

اگر حضرت زهرا (سلام الله علیها) سکوت می کرد. و دفاع نمی کرد اساس تشیع و ولایت امیرالمومنین (علیه السلام) دچار مشکل می شد. می گفتند اگر خبری بود ایشان باید می گفت.

در سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین عبدالمحمدی مطرح شد:

عبودیت و بندگی؛ راز کرامت حضرت زهرا (علیها السلام)

انتخاب های حضرت زهرا(سلام الله علیها)

حجت السلام دکتر رفیعی: در سوره ی مبارک هل اتی،ملاک انتخاب حضرت زهرا(سلام الله علیها)را بیان کرد،فقط خدا،فقط خدا.

نسب ذريه زهرا(س) در روايات شيعه و سني

نوشته شده توسط سید علیرضا عالمی*
چكيده: بديهي است از نظر سببي ذريه زهرا(س) فرزندان پيامبر(ص)هستند. اما رواياتي از رسول خدا(ص) در منابع معتبر شيعه و سني وجود دارد كه اثبات كننده