بازگشت به سخن تاریخ|ویژه نامه ها|کتابخانه های دیجیتال|پایان نامه ها|مصاحبه|دانلود کتاب|کتابشناسی|مقالات دیگر|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات
سه اصل اساسی در سیره سیاسی امام صادق(ع)؛ مخالفت اصولی، مدارای عقلانی، تلاش برای شُکوه‎‏مندی خاندان نبوت
امام صادق(ع) ‌‌‌‌‌‌و الگوی رفتاری یک مسلمان
امام صادق (ع) متناسب با ظرفيت اجتماعي دين را تبليغ مي كردند
امام صادق(ع) را بهتر بشناسیم(1)
امام صادق (ع) را بهتر بشناسیم (2)
چکبدۀ حیات فکری و سیاسی امام جعفر صادق (ع) از دیدگاه رسول جعفریان
نامه امام جعفر صادق (ع) به مردم آمل و ساری.
امام صادق (ع) و بریتانیا
بررسی شیوه های تعامل امام صادق علیه السلام با اندیشه های گوناگون در اصول کافی
رسالت امام صادق(ع) حفظ و خالص‌سازی آرمان‌های اساسی تشيع بود
بازخوانی مواضع سیاسی و شیوه مبارزاتی امام صادق(ع) در برابر بنی‌امیه در حفظ و حراست فرهنگ شیعی
تأثیر آموزه‌های امام صادق(ع) بر مباحث کلامی شیعه
نقد و بررسی مقاله امام جعفر صادق(ع) در دائره المعارف اسلام
مناسبات اجتماعی و تعاملات فکری امامیه با خوارج در عصر صادقین(ع) (94-148 ه.ق)
معنا و مقام سیاست در مکتب جعفری
راهبردهای اجتماعی امام صادق(ع) برای ایجاد همگرایی اسلامی
سه اصل اساسی در سیره سیاسی امام صادق(ع)؛ مخالفت اصولی، مدارای عقلانی، تلاش برای شُکوه‎‏مندی خاندان نبوت
احيا‌گر علوم و فرهنگ اسلامي
بازخواني لقب «شيعه ي جعفري» در بستر تاريخ حديث
امام صادق(ع) و انديشه هاى انحرافى
آثار منسوب به امام صادق (ع)
امامان اهل سنت معترف به فقاهت جعفر بن محمد(ع) اند
اسوه های بشریت(6): امام صادق علیه السلام
نگاهی به فرمان منسوب به امام جعفر صادق علیه السلام
نگاهی به سیمای امام صادق علیه ‏السلام
پرتوى از رخدادهاى عصر امـام صـادق عليه السلام
شخصيت علمي و اخلاقي امام جعفر صادق(ع) از ديدگاه علماي اهل‌ سنت
اهل سنت و امام صادق عليه السلام
امام صادق عليه السلام و قيام هاى زمان
امام صادق(ع) و انديشه هاى صوفيان
پيـامبر اكرم(ص) از نگـاه امام صادق(ع)
غاليان، اقدامات و موضع امام صادق(عليه‌السلام)
مناظره و جدل در سيره امام جعفر صادق(عليه‌السلام)
نگاهی به وضعیت حدیث در عصر صادقین(علیهما السلام)
ولادت تا شهادت حضرت زهرا سلام الله عليها از منظر امام صادق(ع)
نگاهي گذرا به عصر امام صادق(عليه‌السلام)


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه

رسالت امام صادق(ع) حفظ و خالص‌سازی آرمان‌های اساسی تشيع بود

مصاحبه حجت الاسلام و المسلمین رمضان محمدی عضو هيئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ،

ایشان با اشاره به تركيب خاص به ظهور رسيده از سوی بنی‌عباس به عنوان آميخته‌ای از مدعيات دينی و اقدامات سياسی در دورانی آشفته و ملتهب، رسالت امام صادق(ع) و اقدام استراتژيك ايشان در آن دوره را حفظ و خالص‌سازی آرمان‌های اساسی تشيع دانست.
حجت‌الاسلام و المسلمين رمضان محمدی، عضو هيئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، با اشاره به باورهای كلامی شيعه گفت: به عقيده ما، ائمه معصومين(ع) همگی نوری واحدند كه در شرايط مساوی برخوردهايی يكسان با امور داشته‌اند و سخن گفتن از ويژگی‌های خاص يكی از ايشان به معنای قائل بودن به فاصله‌ای ميان آنان از نظر علم، فضل، كمال و مراتب الهی نيست.

محمدی افزود: آن چه كه مسلم است، اين امر است كه ائمه(ع) هيچ‌گاه از اهداف مسلم و اساسی دينی خود دست برنداشتند و هيچ چيز را بر امر هدايت خلق برتری ندادند. از همين روی هيچ كدام از ائمه(ع) با حكومت‌های هم عصر خود كه همگی حكومت‌های جائر بودند، از در سازش وارد نشدند، هر چند در دوران‎های مختلف به شكل‌های متفاوتی به وظيفه هدايتگری و مقابله با انحرافات پرداختند.
وی لازمه درك اقدامات و فلسفه بسياری از حركت‌های ائمه(ع) را شناخت اوضاع سياسی و اجتماعی زمانه آنان دانست و خاطرنشان كرد: دوره امام صادق(ع) دوره‌ای خاص همراه با فتنه، جنگ، جنبش‌های سياسی و شكل‌گيری جريان‌های فكری و درگيری گرايش‌های مذهبی مانند غلات، ملحدان، زنادقه و حتی گروهی از شكاكان بود. همچنين احزاب سياسی مانند خوارج، بنی‌اميه، بنی‌عباس و برخی گروه‌ها از بنی‌هاشم با قيام‌ها و درگيری‌های خود دوره‌ای را رقم زدند كه به محدوديت اهل بيت(ع) منجر شد.
محمدی تأكيد كرد: مسئله بسيار حائز اهميت در زمان امام صادق(ع) اين است كه جريان‌های سياسی مخالف كه در اين دوره نمايان شدند، خود را به عنوان گروه‌های سياسی ـ مذهبی معرفی كرده و حتی بنی‌عباس خود را به پيغمبر(ص) منتسب می‌كردند. در چنين شرايط فوق‌العاده‌ای كه هم از لحاظ سياسی و هم از لحاظ اعتقادی، تشتتی جدی بر عالم اسلام حاكم شده بود، نقش امام صادق(ع) نقشی كاملاً برجسته است كه بايد با توجه به اين شرايط ديده شود.
عضو هيئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به اقدامات و آموزش‌های علمی ساير ائمه‌(ع) گفت: پيش از امام صادق(ع) نيز ساير ائمه(ع) كه به عقيده ما همگی بهره‌مند از علم الهی‌اند، به آموزش مسلمين می‌پرداختند، اما تكيه اصلی شيعه از نظر فكری و عقيدتی به امام صادق(ع) است و بخش عظيمی از احاديث علوم اهل بيت(ع) توسط ايشان بيان شده و در اختيار ما قرار گرفته است.
وی با اشاره به اين كه تعداد احاديث منقول در منابع مختلف از امام صادق(ع)، از ساير امامان(ع) بيشتر است، عنوان كرد: حتی در منابع تاريخی ما جمله‌ای هست كه از دو نفر از ائمه(ع) نقل شده كه فرمودند: «سلونی قبل ان تفقدونی، فانه لايحدثكم احد بعدی بمثل حديثی؛ سؤال كنيد از من قبل از اينكه مرا نيابيد، به درستی كه بعد از من كسی به مثل من با شما سخن نمی‌گويد» كه يكی اميرالمؤمنين(ع) بودند و ديگری امام صادق(ع).
محمدی با اشاره به دو اقدام اساسی امام جعفر صادق(ع)، اظهار كرد: تربيت شاگردان در قالب علوم تخصصی مختلف يكی از اقدامات امام صادق(ع) است كه بايد در كنار اقدام ديگر ايشان كه هدف و رسالت اصلی ايشان را آشكار می‌كند، مورد توجه قرار گيرد. در واقع رسالت امام صادق(ع) حفظ و خالص‌سازی آرمان‌های اساسی تشيع بود كه به عنوان يك وظيفه استراتژيك در اين دوره خاص از تاريخ اسلام مطرح است.
وی با اشاره به تركيب خاص به ظهور رسيده از سوی بنی‌عباس به عنوان آميخته‌ای از مدعيات دينی و اقدامات سياسی در دورانی آشفته و ملتهب، گفت: در اين دوره، امام صادق(ع) در حد فاصل ميان فرقه‌های مختلف، وظيفه مهم صيانت از شيعه و در واقع صيانت از انحرافاتی كه برخی از گروه‌‌های شيعی را تهديد می‌كرد، در رأس برنامه‌های خود داشتند.
محمدی خاطرنشان كرد: تأثيرپذيری‌ای كه در صورت وجود خلأ فكری، می‌توانست شيعه را در اين دوره در مقابل انحرافات آسيب‌پذير و گروه‌هايی از شيعيان را در دام تمايلات افراطی گرفتار كند، همگی به واسطه وجود مقدس امام صادق(ع) و پرورش فكری و معنوی شيعيان توسط ايشان مديريت می‌شد.

منبع: خبرگزاری ایکنا، شماره‌ خبر: 1064669


١١:٥٥ - چهارشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ٤٨٩٤٩    /    تعداد نمایش : ٣٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

نامه امام جعفر صادق (ع) به مردم آمل و ساری.

حجت الاسلام رسول جعفریان: در یک نسخه قدیمی نامه ای از امام جعفر صادق (ع) خطاب به مردم آمل و ساری آمده و ضمن آن شخصی برای راهنمایی آنان معرفی شده است. اما صحت صدور این نامه مورد تردید واقع شده است.

نقد و بررسی مقاله امام جعفر صادق(ع) در دائره المعارف اسلام

نویسنده: دکتر نعمت الله صفری فروشانی؛ نقد و بررسی دیدگاه کلی درباره مقاله امام جعفر صادق علیه السّلام را می توان در سه بخش ارائه داد.مهم ترین اشکال محتوایی غنا و عمق اندک این مطالب است که با توجه به شخصیت آن حضرت و جایگاه ایشان در میان جوامع علمی مسلمانان در گذر تاریخ و نیز با نظر به پیشرفت مطالعات شیعی در غرب در موضوعات مربوط به امامان، این مقاله می توانست غنای بیشتری داشته باشد.

آثار منسوب به امام صادق (ع)

نوشته شده توسط علی نقی خدایاری
چکیده به دلیل جایگاه والای امام صادق علیه‌السلام در میان فرق اسلامی، طیف وسیعی از متون و آثار در موضوعات گوناگون از سوی اصحاب فرق به ویژه در دوره های پسین به آن حضرت نسبت داده شده است؛ آثاری که از وضعیت بسیار متفاوتی از نظر درجه انتساب و اعتبار برخودارند. در این نوشتار آثار منسوب به امام صادق علیه‌السلام در چهار بخش آثار منتشر شده (شامل آثار مستقل و ضمنی)، نسخه ها و کتاب های نایاب منسوب به امام در منابع متقدم، نسخه های خطی منسوب به امام در منابع متأخر و آثار منسوب به امام نزد فرق غیر امامی مورد مطالعه قرار گرفته است.

اوضاع اقتصادي شيعيان عراق در عصر صادقين(ع)

نوشته شده توسط محمدرضا جباري/ سيدمحمد احساني
چكيده اقتصاد از ابعاد مهم زندگي بشر است به گونه‌اي كه در برخي مكاتب حتي زير ‌بناي جامعه پنداشته شده است. اقتصاد در اسلام هرچند زير ‌بنا نيست،

امام صادق(عليه‌السلام) در آستانة انتقال حكومت از امويان به عباسيان

نوشته شده توسط دكتر نعمت‌الله صفري‌فروشاني
يكي از مهم‌ترين پرسش‌ها در زندگاني سياسي امام جعفر صادق(عليه‌السلام) كيفيت موضع‌گيري او در هنگام انتقال حكومت از

امام صادق(ع) از منظر منابع اهل سنت

نوشته شده توسط سید مرتضی حسینی شاه ترابی
چکیده این پرسش که "از منظر منابع اهل سنت امام صادق(ع) چه جایگاه و مقامی در جامعه اسلامی دارد؟"، پرسش آغازین این نگاشته است. پاسخ بدست آمده این است