بازگشت به سخن تاریخ|ویژه نامه ها|کتابخانه های دیجیتال|پایان نامه ها|مصاحبه|دانلود کتاب|کتابشناسی|مقالات دیگر|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات
احيا‌گر علوم و فرهنگ اسلامي
بازخواني لقب «شيعه ي جعفري» در بستر تاريخ حديث
امام صادق(ع) و انديشه هاى انحرافى
آثار منسوب به امام صادق (ع)
امامان اهل سنت معترف به فقاهت جعفر بن محمد(ع) اند
اسوه های بشریت(6): امام صادق علیه السلام
نگاهی به فرمان منسوب به امام جعفر صادق علیه السلام
نگاهی به سیمای امام صادق علیه ‏السلام
پرتوى از رخدادهاى عصر امـام صـادق عليه السلام
شخصيت علمي و اخلاقي امام جعفر صادق(ع) از ديدگاه علماي اهل‌ سنت
اهل سنت و امام صادق عليه السلام
امام صادق عليه السلام و قيام هاى زمان
امام صادق(ع) و انديشه هاى صوفيان
پيـامبر اكرم(ص) از نگـاه امام صادق(ع)
غاليان، اقدامات و موضع امام صادق(عليه‌السلام)
مناظره و جدل در سيره امام جعفر صادق(عليه‌السلام)
نگاهی به وضعیت حدیث در عصر صادقین(علیهما السلام)
ولادت تا شهادت حضرت زهرا سلام الله عليها از منظر امام صادق(ع)
نگاهي گذرا به عصر امام صادق(عليه‌السلام)


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه

تأكيد فراوان امام صادق(ع) بر جدايی جريان انحرافی بنی‌اميه از بدنه تفكر اسلامی

مصاحبه حجت‌الاسلام و المسلمين محمدعلی مهدوی‌راد ایشان در این مصاحبه عنوان كرد:
در تعابير امام صادق(ع) توجه فراوانی به جدايی جريان انحرافی بنی‌اميه از بدنه تفكر اسلامی شده است و امام(ع) همواره تأكيد كرده‌اند كه اسلام حقيقی، دين مدارا و هم‌دلی است و كسانی كه در ساحت جامعه اسلامی خشونت و ظلم می‌پراكنند، بنی‌اميه بوده و اقدامات آنها ربطی به دين ندارد.

حجت‌الاسلام و المسلمين محمدعلی مهدوی‌راد، عضو هيئت علمی پرديس قم دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، به بيان نكاتی درباره سيره و شخصيت علمی، فرهنگی، رفتاری و تقريبی امام صادق(ع)، ميراث تفسيری بر جای مانده از اين امام همام و نيز صحت و سقم تفسير عرفانی منسوب به ايشان در مجموعه حقايق التفسير سلّمی پرداخت.
وی در بخشی از سخنان خود اظهار كرد: در تعابير امام صادق(ع) توجه فراوانی به جريان انحرافی بنی‌اميه و جدا كردن اين جريان از بدنه تفكر اسلامی شده است و امام(ع) همواره تأكيد كرده كه اسلام، دين رفق و مدارا و همراهی و تعاطف و هم‌دلی است و كسانی كه در ساحت جامعه اسلامی قلدری، خشونت و زور می‌پراكنند، بنی‌اميه هستند و اقدامات آنها ربطی به دين ندارند.
اين محقق و پژوهشگر ادامه داد: اين جمله حضرت صادق(ع) بسيار عظيم است كه فرمودند: «فاعلموا انّ امامتنا علی الرفق و المدارا ... و انّ امارة بنی‌اميه علی الخشب و العنف و الظلم»؛ بدانيد كه امامت ما بر رفق، هم‌دلی، مدارا، هم‌گامی، تعاطف، علم، آگاهی، اجتهاد و ورع استوار است و اين بنی‌اميه‌ است كه بر طبل زور و قلدری و ظلم و خشونت می‌كوبد.
سردبير دوماهنامه «آينه پژوهش» تصريح كرد: اين سخن امام(ع) بدان معناست كه اقتضای دين بماهو دين، آگاهی، تعاطف و مهربانی است و از اين وجه فرقی بين نحله‌های مختلف نيست و اين وجه زندگانی امام صادق(ع) بسيار مهم و آموزنده است.
ميراث بر جای مانده از امام(ع) در تفسير قرآن
حجت‌الاسلام مهدوی راد ميراث بر جای مانده در تفسير قرآن از امام صادق(ع) را بسيار مهم، بی‌بديل و شنيدنی و خواندنی برشمرد و تصريح كرد: بخشی از اين ميراث تفسيری، بخشی از آن تبيينی و بخشی ديگر تصحيحی و مربوط به پيراستن ساحت قرآن از سخنان ناهنجار و ناباب است.
مواجهه امام(ع) با گروه‌های افراطی
عضو هيئت علمی پرديس قم دانشگاه تهران با اشاره به شخصيت متعادل، الگويی و رفتاری حضرت صادق(ع) برای جامعه اسلامی گفت: امام صادق(ع) شخصيتی است كه از يك‌سو با افراط‌های صوفی‌مآبانه و زهدمآبانه دروغين مبارزه كرده و به يارانشان تأكيد می‌كنند كه در همه سطوح (علمی و عملی)، اهل كار و تلاش و مجاهده باشند.
وی اضافه كرد: از سوی ديگر ايشان همواره بر خطر گروه‌های افراطی چون مرجئه و به‌ويژه خوارج ـ كه با خط‌كشی‌های افراطی خاص خود معتقد به حذف غيرهم‌فكران خود بودند ـ تأكيد می‌كردند و هشدار می‌دادند كه جوانان خود را دريابيد، قبل از آن‌‌كه مرجئه و خوارج آنها را دريابند و اين تأكيدات امام(ع) نشانگر طرح انديشه و رفتار متعادل هم‌زيستی انسانی و الهی از جانب آن حضرت است.
مهدوی راد در بخش ديگری از سخنان خود گفت: ميراثی كه از امام صادق(ع) در جامعه اسلامی به جای مانده، ميراث مهمی است و خوشبختانه برخی از فاضلان، عالمان و متفكران اهل سنت نيز آثاری درباره ايشان رقم زده‌اند كه حقاً آثار خواندنی‌‌ای هستند كه از جمله آنها می‌توان به كتاب بسيار مهم «الامام الاصادق(ع)» نوشته دكتر انوار الجندی اشاره كرد كه از سوی مجمع تقريب در ايران بازچاپ شده است.
صحت و سقم انتساب تفسيری صوفيانه به امام(ع)
وی در بخش ديگری از سخنان خود درباره صحت و سقم انتساب تفسير عرفانی موجود در مجموعه حقائق‌التفسير سلّمی به امام صادق(ع) اظهار كرد: انتساب اين تفسير به امام(ع) قطعاً نادرست و از دو زاويه قابل نقد است: نخست آن‌كه سند متصل قابل توجهی به امام(ع) ندارد و تفسيری است كه در كنار تفاسير ديگری مانند ابن‌عطاء و حلاج و امثال اينان آمده است و انسان نمی‌داند كه مسير «قال الصادق(ع)» اين اثر ـ به لحاظ سندی ـ از كجا به امام صادق(ع) می‌رسد.
سردبير دوماهنامه «آينه پژوهش» افزود: نقد دوم در باب انتساب اين تفسير به امام(ع) از منظر محتوايی است و به قول امروزيان، با توجه به نقل متن نيز می‌توان در انتساب اين اثر به امام صادق(ع) ترديد كرد؛ چون موارد قابل توجهی از آن تفسير، با آموزه‌های قطعی شيعه در تضاد و تخالف است و از همين روی نمی‌توان آن را به عنوان اثری از امام صادق(ع) تلقی كرد.
مهدوی راد در پايان سخنان خود خاطرنشان كرد: 25 شوال، روز شهادت صادق آل محمد(ص)، حضرت امام جعفر صادق(ع) است و می‌تواند زمينه‌ و بهانه‌ای برای گفت‌وگو و سخن درباره سيره زندگی‌ساز و راهگشای آن بزرگوار باشد.

منبع: خبرگزاری ایکنا، شماره‌ خبر: 1089380


١١:٥٢ - چهارشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ٤٨٩٤٨    /    تعداد نمایش : ٢٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

آثار منسوب به امام صادق (ع)

نوشته شده توسط علی نقی خدایاری
چکیده به دلیل جایگاه والای امام صادق علیه‌السلام در میان فرق اسلامی، طیف وسیعی از متون و آثار در موضوعات گوناگون از سوی اصحاب فرق به ویژه در دوره های پسین به آن حضرت نسبت داده شده است؛ آثاری که از وضعیت بسیار متفاوتی از نظر درجه انتساب و اعتبار برخودارند. در این نوشتار آثار منسوب به امام صادق علیه‌السلام در چهار بخش آثار منتشر شده (شامل آثار مستقل و ضمنی)، نسخه ها و کتاب های نایاب منسوب به امام در منابع متقدم، نسخه های خطی منسوب به امام در منابع متأخر و آثار منسوب به امام نزد فرق غیر امامی مورد مطالعه قرار گرفته است.

اوضاع اقتصادي شيعيان عراق در عصر صادقين(ع)

نوشته شده توسط محمدرضا جباري/ سيدمحمد احساني
چكيده اقتصاد از ابعاد مهم زندگي بشر است به گونه‌اي كه در برخي مكاتب حتي زير ‌بناي جامعه پنداشته شده است. اقتصاد در اسلام هرچند زير ‌بنا نيست،

امام صادق(عليه‌السلام) در آستانة انتقال حكومت از امويان به عباسيان

نوشته شده توسط دكتر نعمت‌الله صفري‌فروشاني
يكي از مهم‌ترين پرسش‌ها در زندگاني سياسي امام جعفر صادق(عليه‌السلام) كيفيت موضع‌گيري او در هنگام انتقال حكومت از

امام صادق(ع) از منظر منابع اهل سنت

نوشته شده توسط سید مرتضی حسینی شاه ترابی
چکیده این پرسش که "از منظر منابع اهل سنت امام صادق(ع) چه جایگاه و مقامی در جامعه اسلامی دارد؟"، پرسش آغازین این نگاشته است. پاسخ بدست آمده این است

نقد و بررسى‌ مقاله امام جعفر صادق(ع) در دائره المعارف اسلام

نقد و بررسى‌ديدگاه كلى دربارهء مقاله امام جعفر صادق عليه السّلام را مى‌توان در سه بخش ارائه داد:١.محتوااز...