بازگشت به سخن تاریخ|ویژه نامه ها|کتابخانه های دیجیتال|پایان نامه ها|مصاحبه|دانلود کتاب|کتابشناسی|مقالات دیگر|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات
سه اصل اساسی در سیره سیاسی امام صادق(ع)؛ مخالفت اصولی، مدارای عقلانی، تلاش برای شُکوه‎‏مندی خاندان نبوت
امام صادق(ع) ‌‌‌‌‌‌و الگوی رفتاری یک مسلمان
امام صادق (ع) متناسب با ظرفيت اجتماعي دين را تبليغ مي كردند
امام صادق(ع) را بهتر بشناسیم(1)
امام صادق (ع) را بهتر بشناسیم (2)
چکبدۀ حیات فکری و سیاسی امام جعفر صادق (ع) از دیدگاه رسول جعفریان
نامه امام جعفر صادق (ع) به مردم آمل و ساری.
امام صادق (ع) و بریتانیا
بررسی شیوه های تعامل امام صادق علیه السلام با اندیشه های گوناگون در اصول کافی
رسالت امام صادق(ع) حفظ و خالص‌سازی آرمان‌های اساسی تشيع بود
بازخوانی مواضع سیاسی و شیوه مبارزاتی امام صادق(ع) در برابر بنی‌امیه در حفظ و حراست فرهنگ شیعی
تأثیر آموزه‌های امام صادق(ع) بر مباحث کلامی شیعه
نقد و بررسی مقاله امام جعفر صادق(ع) در دائره المعارف اسلام
مناسبات اجتماعی و تعاملات فکری امامیه با خوارج در عصر صادقین(ع) (94-148 ه.ق)
معنا و مقام سیاست در مکتب جعفری
راهبردهای اجتماعی امام صادق(ع) برای ایجاد همگرایی اسلامی
سه اصل اساسی در سیره سیاسی امام صادق(ع)؛ مخالفت اصولی، مدارای عقلانی، تلاش برای شُکوه‎‏مندی خاندان نبوت
احيا‌گر علوم و فرهنگ اسلامي
بازخواني لقب «شيعه ي جعفري» در بستر تاريخ حديث
امام صادق(ع) و انديشه هاى انحرافى
آثار منسوب به امام صادق (ع)
امامان اهل سنت معترف به فقاهت جعفر بن محمد(ع) اند
اسوه های بشریت(6): امام صادق علیه السلام
نگاهی به فرمان منسوب به امام جعفر صادق علیه السلام
نگاهی به سیمای امام صادق علیه ‏السلام
پرتوى از رخدادهاى عصر امـام صـادق عليه السلام
شخصيت علمي و اخلاقي امام جعفر صادق(ع) از ديدگاه علماي اهل‌ سنت
اهل سنت و امام صادق عليه السلام
امام صادق عليه السلام و قيام هاى زمان
امام صادق(ع) و انديشه هاى صوفيان
پيـامبر اكرم(ص) از نگـاه امام صادق(ع)
غاليان، اقدامات و موضع امام صادق(عليه‌السلام)
مناظره و جدل در سيره امام جعفر صادق(عليه‌السلام)
نگاهی به وضعیت حدیث در عصر صادقین(علیهما السلام)
ولادت تا شهادت حضرت زهرا سلام الله عليها از منظر امام صادق(ع)
نگاهي گذرا به عصر امام صادق(عليه‌السلام)


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه

«مغز متفكر جهان شيعه»: روشنترين مصداق جعل و كذب بر امام معصوم(ع)

مصاحبه حجت الاسلام و المسلمين محمدعلی مهدوی راد عضو هيئت علمی پرديس قم دانشگاه تهران ،
كتاب «مغز متفكر جهان شيعه؛ امام صادق(ع)» را اثری كاملاً بی پايه و غير مستند خواند و اظهار كرد: متوليان امر بايد جلوی چاپ و انتشار اين كتاب را به عنوان روشنترين مصداق جعل و كذب و وضع بر امام معصوم(ع) بگيرند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، حجت الاسلام و المسلمين محمدعلی مهدوی راد، عضو هيئت علمی پرديس قم دانشگاه تهران، در گفتوگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، به بيان نكاتی درباره سيره و شخصيت علمی، فرهنگی، رفتاری و تقريبی امام صادق(ع)، ميراث تفسيری بر جای مانده از اين امام همام(ع)، صحت و سقم تفسير عرفانی منسوب به ايشان در مجموعه حقايق التفسير سلّمی و نيز مجعول يا واقعی بودن يكی از آثار مشهور درباره امام يعنی كتاب «مغز متفكر جهان شيعه؛ امام صادق(ع)» پرداخت.
وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به كتاب «مغز متفكر جهان شيعه: امام صادق(ع)» اظهار كرد: متأسفانه اين كتاب با همه شيرينی مطالب آن كاملاً بیپايه است. لازم است در اينجا برای روشن شدن ميزان ارزش چنين آثاری خاطرهای نقل كنم: ما شايد در حدود سال 52 يا 53 و در دوران طلبگی خود، از جمله شاگردان مقام معظم رهبری در مشهد بوديم و مرتب به محضر ايشان میرسيديم.
اين محقق و پژوهشگر ادامه داد: در آن زمان ايشان جلسات مهم و راهنمايیكننده و راهگشايی داشتند و از جمله روزی به مناسبتی فرمودند كتابهايی كه گاهی مطالب خوب، خواندنی و شنيدنی دارند، اما مؤلف آن نه منابع و مصادر و مستنداتش را میگويد و نه خود از آنچنان شايستگی و جايگاهی برخوردار است كه مطلب را به استناد مؤلف بتوان ديد و مورد استناد قرار داد و خواندن اثری كه اين دو ويژگی مهم را نداشته باشد، جز اتلاف عمر حاصلی نخواهد داشت.
وی كتاب «مغز متفكر جهان شيعه؛ امام صادق(ع)» را يكی از نمونههای چنين كتبی برشمرد و ادامه داد: من خود اين كتاب را داشتم و آن را خوانده بودم و كتاب بسيار پرجاذبهای بود و بر روی جلد آن «مركز مطالعات اسلامی استراسبورگ« و «ترجمه و اقتباس ذبيح الله منصوری» نقش بسته بود. در اين كتاب مطالب قابل توجهی در باب زمينشناسی، فيزيولوژی، تاريخ، فقه و ... درج شده بود.
سردبير دوماهنامه «آينه پژوهش» تصريح كرد: به ياد دارم كه در همان ايام، برخی از اهل دانش، مخصوصاً در حوزه پزشكی مقالاتی در برخی از مجلات منتشر كرده و گفتند كه آنچه در اين كتاب آمده، بعضاً با يافتههای دانش پزشكی تضاد دارد. اين ماجرا ادامه يافت تا اينكه بعد از انقلاب آقای ذبيحالله منصوری از دنيا رفت و پس از آن مقالات متعددی درباره آثار او و از جمله كتاب «مغز متفكر جهان شيعه؛ امام صادق(ع)» نوشته شد.
وی اظهار كرد: در اين نقد و بررسیها مشخص شد كه ايشان گاهی برای مثال يك كتاب 100 صفحهای به زبان فرانسه را پس از ترجمه و افزودهها به يك كتاب پانصد صفحهای تبديل میكرده است. فرق عمده كتاب «مغز متفكر جهان شيعه؛ امام صادق(ع)» با ديگر آثار اين نويسنده و مترجم آن است كه همه اين مطالب استناد به امام صادق(ع) دارند و همين امر حساسيت مطلب را بسيار بيشتر میكند.
حجتالاسلام مهدویراد ادامه داد: بنده فضلا را به كتاب «ذبيحالله منصوری» تأليف آقای جمشيدی ارجاع میدهم كه در آن سلسله مقالات نقد و بررسی آثار وی، از جمله «مغز متفكر جهان شيعه؛ امام صادق(ع)» جای گرفته است. در آن كتاب آمده است كه جعفر آقايانی چاوشی پس از جستوجوی بسيار در كشور فرانسه، كتابی با اين عنوان از مركز استراسبورگ پيدا نكرده است.
وی خاطرنشان كرد: ذبيحالله منصوری خود در محضر آقايانی چاوشی اعتراف كرده كه مطالب اين كتاب را ساخته است، البته كمابيش به «السماء و العالم» از بحارالانوار و برخی از روايات طبالنبی(ص) و ... مراجعه و از آنها استفاده كرده است.
سردبير دوماهنامه «آينه پژوهش» افزود: به همين جهت است كه زمانی يكی از فضلای قم با نام سيدمحمد صحفی كه به اين كتاب علاقهمند شده و تلاش كرده بود تا بلكه بتواند محتوای آن را مستند كند، با وجود به كار بستن همه تلاش خود، توانسته بود تنها يك جزوه 120 صفحهای مستند از آن استخراج كند.
وی عنوان كرد: از سال 1320 به اين سو يكی از علمای شيراز با نام حبيبالله نوبخت كه خود از عالمان دينی بوده و كتابی نيز در تفسير علمی قرآن نگاشته است، به همراه همگنان خود مجلهای در موضوعات مطالب علمی روز منتشر میكرد. ذبيحالله منصوری خود اعتراف كرده كه مطالب اين نشريه را اخذ میكرده و در ابتدای عبارات آن «جعفر بن محمد(ع) میگويد:» را اضافه میكرده كه در نهايت مجموعه آن را با عنوان «مغز متفكر جهان شيعه» منتشر كرده است.
عضو هيئت علمی پرديس قم دانشگاه تهران اضافه كرد: به دليل آنكه اين كتاب گاهی مطالب شيرين دارد، از بد حادثه بسياری از افراد در خداشناسی و غير آن به اين كتاب استناد كردهاند و از همه بدتر اينكه يكی از علمای فاضل شيعه كشور عراق، بعد از مواجهه با نسخه فارسی اين كتاب بدان علاقهمند شده و آن را به عربی نيز برگردانده است.
وی تشريح كرد: اين عالم عراقی به خيال اينكه اين كتاب متن فرانسه دارد، با وجود تمام تلاش خود به نسخه فرانسه آن دست نيافته و از روی متن فارسی، آن را به عربی ترجمه كرده و در مقدمه خود نيز نوشته كه با وجود تلاش خود به متن فرانسه اين كتاب دسترسی پيدا نكرده و فضل و فضيلت از آن نويسنده بزرگ فارسی اين كتاب، يعنی آقای ذبيحالله منصوری است كه چنان ثروت عظيمی را در اختيار ما گذاشته است!!
مهدویراد با اشاره به اينكه آن عالم عراقی كتاب «مغز متفكر جهان شيعه؛ امام صادق(ع)» را با عنوان «الامام الصادق(ع) كما تعرفه علماء الغرب» ترجمه كرد، افزود: زمانی ما در سوريه بوديم و در آنجا كنگرهای برای امام صادق(ع) برپا شده بود كه در آنجا قصد داشتند جايزهای را برای اين كتاب اختصاص دهند. بنده در آنجا به مستشار فرهنگی جمهوری اسلامی گفتم كه اين كتاب دروغ و جعل و وضع است.
عضو هيئت علمی پرديس قم دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: اين كتاب كاملاً وهن است و متأسفانه هنوز نيز منتشر میشود، تصريح كرد: متوليان امر بايد جلوی چاپ و انتشار اين كتاب را به عنوان روشنترين مصداق جعل و كذب و وضع بر امام معصوم(ع) بگيرند.

منبع خبر: خبرگزاری ایکنا، شماره خبر: 1092368


١١:٤٠ - چهارشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ٤٨٩٤٦    /    تعداد نمایش : ٣٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

نامه امام جعفر صادق (ع) به مردم آمل و ساری.

حجت الاسلام رسول جعفریان: در یک نسخه قدیمی نامه ای از امام جعفر صادق (ع) خطاب به مردم آمل و ساری آمده و ضمن آن شخصی برای راهنمایی آنان معرفی شده است. اما صحت صدور این نامه مورد تردید واقع شده است.

نقد و بررسی مقاله امام جعفر صادق(ع) در دائره المعارف اسلام

نویسنده: دکتر نعمت الله صفری فروشانی؛ نقد و بررسی دیدگاه کلی درباره مقاله امام جعفر صادق علیه السّلام را می توان در سه بخش ارائه داد.مهم ترین اشکال محتوایی غنا و عمق اندک این مطالب است که با توجه به شخصیت آن حضرت و جایگاه ایشان در میان جوامع علمی مسلمانان در گذر تاریخ و نیز با نظر به پیشرفت مطالعات شیعی در غرب در موضوعات مربوط به امامان، این مقاله می توانست غنای بیشتری داشته باشد.

آثار منسوب به امام صادق (ع)

نوشته شده توسط علی نقی خدایاری
چکیده به دلیل جایگاه والای امام صادق علیه‌السلام در میان فرق اسلامی، طیف وسیعی از متون و آثار در موضوعات گوناگون از سوی اصحاب فرق به ویژه در دوره های پسین به آن حضرت نسبت داده شده است؛ آثاری که از وضعیت بسیار متفاوتی از نظر درجه انتساب و اعتبار برخودارند. در این نوشتار آثار منسوب به امام صادق علیه‌السلام در چهار بخش آثار منتشر شده (شامل آثار مستقل و ضمنی)، نسخه ها و کتاب های نایاب منسوب به امام در منابع متقدم، نسخه های خطی منسوب به امام در منابع متأخر و آثار منسوب به امام نزد فرق غیر امامی مورد مطالعه قرار گرفته است.

اوضاع اقتصادي شيعيان عراق در عصر صادقين(ع)

نوشته شده توسط محمدرضا جباري/ سيدمحمد احساني
چكيده اقتصاد از ابعاد مهم زندگي بشر است به گونه‌اي كه در برخي مكاتب حتي زير ‌بناي جامعه پنداشته شده است. اقتصاد در اسلام هرچند زير ‌بنا نيست،

امام صادق(عليه‌السلام) در آستانة انتقال حكومت از امويان به عباسيان

نوشته شده توسط دكتر نعمت‌الله صفري‌فروشاني
يكي از مهم‌ترين پرسش‌ها در زندگاني سياسي امام جعفر صادق(عليه‌السلام) كيفيت موضع‌گيري او در هنگام انتقال حكومت از

امام صادق(ع) از منظر منابع اهل سنت

نوشته شده توسط سید مرتضی حسینی شاه ترابی
چکیده این پرسش که "از منظر منابع اهل سنت امام صادق(ع) چه جایگاه و مقامی در جامعه اسلامی دارد؟"، پرسش آغازین این نگاشته است. پاسخ بدست آمده این است