بازگشت به سخن تاریخ|پژوهشگران برتر|نهادها و مؤسسات|وب سایت ها|نرم افزارها|دانلود کتاب|معرفی و نقد کتاب|پایان نامه ها|گزارش و مصاحبه|مقالات دیگر|مقالات گروه|صفحه اصلی
مقالات امام علی (ع)
سیره امام علی (ع) در تقسیم بیت المال
حيات علمي امام علي(ع) از منظر ‌انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان
جستاری در کاربرد «امیرالمؤمنین» در فرهنگ و تمدن اسلامی
موالی در خلافت امام علی(ع)؛ مبانی رفتارشناسی امام علی(ع) درباره موالی
مالک اشتر و امام علی(ع)؛ دو بستر و یک رویا
بررسی تفاوت ها و شباهت های جریان های سیاسی مخالف دوره امام علی (ع) (35 تا 40 ه . ق)


  چاپ        ارسال به دوست


مقالات متفرقه تاریخی


مالک اشتر و امام علی(ع)؛ دو بستر و یک رویا


نویسندگان: علی منصوری و مریم غلامی خسرو آبادی


تاریخ اسلام با قتل عثمان (٣٥هــ.ق /٦٥٦م ) نخسـتین جنـگ داخلـی را تجربـه کـرد. امـام علی (ع ) از برجسته ترین اصحاب پیامبر(ص ) به عنوان رهبر جامعه اسلامی و جانشـین عثمـان انتخاب شدند؛ ایشان در مـدت زمامـداری خـویش (چهارسـال و نـه مـاه ) اقـدام بـه نبردهـای جمل (٣٥هـ.ق /٦٥٦م )، صفین (٣٧هـ.ق /٦٥٧م ) و نهروان (٣٨هـ.ق /٦٥٨م ) با دشمنان خویش نمودنـد.

معاویه که از دوران خلافت عمر به حکومت شام رسیده بـود در طـی بـیش از دو دهـه قـدرت خویش را در آنجا استحکام بخشد، از ایـن رو مـدعی اصـلی خلافـت در زمـان حکومـت امـام علی (ع ) گردید. امام علی (ع ) در طول حیات خویش از وجود طرفدارانی بهره مند بود کـه بعـدها در تـاریخ اسلام به شیعیان آن حضرت ملقب گردید؛ یکی از این افراد مالک بن حارث نخعی مـی باشـد.

مالک بن حارث که در تاریخ اسلام به مالـک اشـتر معـروف گردیـده در جریـان انتخـاب امـام علی (ع ) به جانشینی با گفتن این جمله که « او وصی اوصیاء و وارث علم انبیاءسـت » در دعـوت مردم به بیعت با آن حضرت به ایفای نقـش پرداخـت . مالـک اشـتر در زمـان زمامـداری امـام علی (ع ) یکی از فرماندهان سپاه وی بودند و پابه پای آن حضرت در نبردهای جمل ، صفین و ... جنگیدند و در ماجرای حکمیت به عنوان نامزد آن حضـرت بـرای گفتگـو بـا نماینـده معاویـه انتخاب شدند؛ این انتخاب گویای شخصیت سیاسی - نظامی مالـک اشـتر مـی باشـد.

از سـوی دیگر وی به عنوان حاکم مصر انتخاب شدند اما در بین راه توسـط عمـال معاویـه بـه شـهادت رسیدند(٣٨هـ.ق /٦٥٨م ). با شهادت مالک اشتر که یکی از ارکـان اصـلی حکومـت امـام علـی (ع ) محسوب می گردیدند حکومت آن حضـرت بـه پایـان خـویش نزدیـک گردیـد و سـرانجام در سال ٤٠هـ.ق /٦٦٠م به پایان رسید. مقاله حاضر برآن است تا رویکرد مالک اشتر و امام علی (ع ) در مواجه با دنیای پیرامـون از خلافت عثمان تا شهادت آن حضرت که تحت عنوان «مالک اشتر و امام علی (ع )؛ دو بستر و یک رویا» پردازش شده است را مورد بررسی قرار دهد.


برای مشاهده متن کامل مقاله اینجا کلیک کنید.


١٤:١٢ - چهارشنبه ٦ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ١١٥٨٥٣    /    تعداد نمایش : ١١٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

بررسی و توضیح جایگاه موقوفات امام علی(ع)

نویسندگان: عفت خوشندودی و اصغر منتظرالقائم؛ «وقف» که به معنای «حفظ اصل مال و استفاده از منافع آن برای تأمین نیازهای دیگران» است، یکی از روش‌های پسندیدة جوامع برای کمک به مردم، به ویژه اقشار آسیب‌پذیر جامعة انسانی است. این کار انسان‌دوستانه در جوامع انسانی از دیرباز، به شکل‌های گوناگون وجود داشته؛ اما با ظهور اسلام، با راهنمایی‌های گفتاری و رفتاری رسول خدا ص به‌خوبی در رفتار مسلمانان جای گرفته است. با مطالعة منابع تاریخی و کتب متعدد حدیثی به جایگاه سنّت حسنة وقف در کلام و سیرة عملی پیامبر عظیم‌الشأنع و همچنین صحابیان ایشان و ائمّه معصوم ع، به ویژه موقعیت ممتاز و بی‌نظیر امام علی ع پی می‌بریم.

مجاهدت امير مؤمنان عليه السلام در تثبيت جايگاه محوري رسول خدا صلي الله عليه و آله در جامعة اسلامي

نویسنده: حامد منتظري مقدم؛ نگرش محوري امت اسلام به حضرت محمد صلي الله عليه و آله از همان صدر اسلام، از سوي عواملي تهديد مي شد. امير مؤمنان عليه السلام بر پاية باور به نقش بي بديل پيامبر صلي الله عليه و آله در هدايت و حفظ وحدت امت اسلام، در جهت تثبيت محوريت ايشان مجاهدتي پيگير داشت. اين مجاهدت در روش هاي «ارتقاي شناخت همگان از پيامبر صلي الله عليه و آله»، «تعميق پيوند همگان با پيامبر صلي الله عليه و آله»، «استناد به سخن و روش پيامبر صلي الله عليه و آله» و «پاسداشت حرمت مُنتسَبان به پيامبر صلي الله عليه و آله» تجلي مي يافت.

حيات علمي امام علي(ع) از منظر ‌انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان

جايگاه برتر علمي امام علي(ع) نه تنها در باور شيعيان، امري مسلم است، بلكه اهل‌ سنت و بسياري از انديشمندان غيرمسلمان و مستشرقان نيز به آن اعتراف دارند. انديشمندان غير مسلمان و مستشرقان درباره جايگاه علمي امام علي(ع) دو ديدگاه ارائه كرده‌ اند.

رفتار سیاسی امیرمؤمنان (ع) و پاسخی به پرسش ها و اشکالات

برخی از خاور شناسان و کسانی که در توجیه رفتار ائمه (ع) به مبانی کلامی توجه نمی کنند، فضائل و کمالات انسانی حضرت علی (ع) را می ستایند؛ اما در توفیق سیاسی اش تردید دارند و آن بزرگوار را رهبر و فرمانروایی موفق نمی شمارند. در نظر این گروه، دوران پنج ساله حکومت امام (ع)، به ویژه سال های آغاز آن، بر درستی این سخن گواهی می دهد. در نگاه اینان، حکومت حضرت از مشکلات زیر رنج می برد:

بررسى كاربردهاىِ لقبِ «اميرالمومنين» در بسترِ تاريخ اسلام

اين پژوهش، در بازشناسىِ كاربردهاى لقب اميرالمؤمنين، مشتمل بر سه فصل: «بررسى واژگانى»، «نخستين كاربرد» و «گسترش كاربرد» است، كه در دو قسمت، در دو شماره پياپى از مجله، ارائه خواهد شد.

نقدى بر آمار تلفات جنگ هاى امام على عليه السلام (جمل، صفين، نهروان)

آن چه در اين نوشتار مورد بررسى قرار خواهد گرفت، آمار تلفات جنگ هاى جمل، صفين و نهروان است كه در منابع قديم و جديد با رقم هاى بسيار بالايى گزارش شده و تاكنون تحقيقى درباره آن انجام نگرفته است.