بازگشت به سخن تاریخ|کتاب شناسی، معرفی و نقد کتاب|سیره، سخن و اندیشه امام|اصحاب امام|خانواده امام|عصر امام کاظم (ع)|زندگی نامه امام|مطالب گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام مجتبی (ع)
مصاحبه با دکتر رفیعی پیرامون بزرگداشت حضرت معصومه(س)
حجت الاسلام رفیعی، ریاست مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی: ما می دانیم که حدود ده مورد اکرموا... داریم، اکرمو اولادکم، اکرموا انفسکم و... و یک مورد هم اکرموا اهل بیتی داریم، اکرام حضرت معصومه(س) بر اساس دستورات دینی وظیفه ماست و از سوی دیگر اکرام ایشان، اکرام امام رضا(ع) و سایر ائمه شیعه(ع) و پیامبر اکرم(ص) است.
٠١:٤٤ - پنج شنبه ١٣ تير ١٣٩٨ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
ازدواج دختران امام کاظم (ع)
نوشته شده توسط مصطفی صادقی کاشانی
گفته می‌شود دختران امام کاظم (ع) ازدواج نکردند. این به دلیل وصیت آن حضرت بود. منشأ این سخن، گزارشی از یعقوبی مورخ است که در این مقاله به نقد و بررسی آن می‌پردازیم. آن‌گونه که از مجموع گزار‌ش‌های تاریخی و روایات منابع اسلامی برمی‌آید، می‌توان سخن یعقوبی را تأیید کرد؛ هرچند امام معصوم برخلاف سنت نبوی وصیت نفرموده، بلکه آن حضرت بر اساس روایتی، به ازدواج کردن فرزندانش تأکید می‌کنند.
١٧:٢٥ - دوشنبه ١٢ مرداد ١٣٩٤ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
فرزندان امام کاظم(ع)
در زمینه زندگانی امام کاظم - علیه السلام - تحقیق زیادی صورت نگرفته و نقاط مبهم در زندگی آن بزرگوار فراوان است، برای مثال، تعداد همسران آن حضرت و نام و نشان آنان و تعداد فرزندان ایشان و اسامی آنها
١٨:٢٥ - چهارشنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٤ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
فضل بن موسی در شهر جهرم
نوشته شده توسط زین العابدین دستداده
شهر زیبایی که به قول «تاورنیه »؛ سیاح معروف شایسته است «جنگل نخل »نامیده شود، در166 کیلومتری جنوب شرق شیراز واقع شده است و به نزدیکترین بنادر خلیج فارس (بندر لنگه) از طریق «لارستان » راه دارد. جهرم به معنای جای گرم است. در جنوب ناحیه مرکزی استان فارس و بین شهرستانهای فسا، داراب،فیروزآباد و شیراز قرار دارد و از دشتهای مرتفع (دست کم 900 متر) پدید آمده وبه وسیله کوههای اطراف احاطه شده است. از نظر آب و هوایی، تابستانی گرم وزمستانی ملایم و مطبوع دارد به طوری که در سردترین ایام، دمای هوا ممکن است به صفر درجه سانتیگراد برسد.
٠٠:١٥ - شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٣ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
مهتاب مغرب (همسر امام کاظم«ع»)
نوشته شده توسط محدثه رضایی
مادر گرامی حضرت امام رضا(ع) از بزرگزادگان عجم بود. او در عجم به دنیا آمداما در بلاد عرب رشد کرد و پرورش یافت. از مشهورترین نامهایش تکتم می باشد که از نامهای زنان عرب است و در اشعار عرب این نام زیاد آمده است. او نامهای دیگری هم دارد از جمله: سکن نوبیه ، اروی، نجمه، سمانه، سلامه ، خیزران، مرسیه، صقر ، و البته این تمام نامهای ایشان نیست و دلیل اینکه ایشان نامهای زیادی دارد این است که مستحب است اسم برده هنگام تغییر مالک، تغییر پیدا کند.
١٩:٢٠ - چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٣ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
ستاره نجمه:«نگاهی درس آموز به زندگانی نجمه(س)»
نوشته شده توسط ناهید طیبی
آینه تاریخ همواره حقیقت هایی را به تصویر می کشد که چونان فانوسی فرا راه آدمی قرار گرفته و جدا کننده راه سعادت از شقاوت هستند. این حقایق، اگر چه گاه تلخ و جانکاه و گاه شیرین اند؛ برای اهل بینش و بصیرت که در ژرفای وجود خویش جز حقیقت نمی جویند راهنمایی بس توانا خواهند بود.
١٨:١٥ - چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٣ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
حمیده، بانوی پاک، مادر امام کاظم(ع)
نوشته شده توسط نجمه کرمانی
اشاره: پنجره ای رو به آسمان گشوده شد. برکه ای از نیلوفر، بر سجاده گسترده زمین درخشید و بهار بر آن ایستاد. مردی می آمد که پرتو آفتاب خدایی اش بر دیده ها تابید و چشم ها را از برق شادی پر کرد. درخشش عالم آرای آفتاب بندگی و عبودیت، حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) بر زمین پرتو افکند و خانه گلین امام صادق (علیه السلام) را عطر شادی و طراوت پر کرد. این مقاله بر آن است تا در گلشن اخلاق ملکوتی امام مهربانان، امام کاظم (علیه السلام) گلگشتی کند و پای درس سیرت نیکوی او بنشیند.
١٨:١٣ - چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٣ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

2 صفحه بعدی >>

مقالات گروه

بررسی انتقادی آثار خاورشناسان درباره امام کاظم علیه السلام

نویسنده: سید قاسم رزاقی موسوی؛ دیر زمانی است که خاورشناسان، مطالعات درباره اسلام را، با انگیزه‌های مختلفی انجام می­دهند، اما پژوهش دانشگاهی و روشمند غربیان درباره شیعه، به کم­تر از یک قرن می­رسد. شیعه­ پژوهی غربیان، در دهه­ های اخیر رشد چشم­گیری داشته، اما امامت­ پژوهی آن­ها چندان رونقی نداشته و به چند مقاله دائره­ المعارفی و برخی کتاب­­ ها درباره تاریخ تشیع منحصر است که به مناسبت از ائمه شیعه: بحث نموده ­اند.

امام‌کاظم(ع) استقلال اداری و سیاسی شیعه را تثبیت کرد

دکتر نعمت ا... صفری مدیرگروه تاریخ اسلام مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) در گفت وگو با خراسان تفاوت اساسی عصر امام کاظم(ع)

گسترش نهاد وکالت؛ مهم‌ ترین اقدام سیاسی، فرهنگی و اجتماعی امام کاظم(ع)

نوشته شده توسط خبرگزاری ایکنا
مهم‌ترین اقدام سیاسی، فرهنگی و اجتماعی امام کاظم(ع) گسترش نهاد وکالت بود که گستره آن تا اندازه‌ ای بود که حتی بسیاری از افراد فکر می ‌کردند که امام(ع) در حال کادرسازی و

شرح حال پنج تن از فرزندان امام کاظم(ع)

نوشته شده توسط سید یاسین زاهدی/ محمدرضا بارانی
در مورد فرزندان ذکور امام کاظم(ع)، پژوهشهای درخور توجه انجام نگرفته است.