بازگشت به سخن تاریخ|احادیث منتخب|نشست ها و همایش ها|پرسمان|وب سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|کتاب شناسی|مقالات دیگران|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام حسن (ع)


  چاپ        ارسال به دوست

پایان نامه ها

مدیریت سیاسی در کلام و رفتار امام حسن مجتبی(ع)

 

عنوان: مدیریت سیاسی در کلام و رفتار امام حسن مجتبی(ع)

نگارنده: عبدلی، صغری

مقطع: کارشناسي ارشد

استاد راهنما :

 رشته گرایش :

استاد مشاور :

دانشگاه :دانشگاه باقرالعلوم

تاريخ دفاع :1383

 

چکيده:


کتابنامه: ص. ۱۱۵-۱۱۸؛ همچنین بصورت زیرنویس // در پژوهش حاضر سؤال اصلی این بود که شیوه مدیریتی امام حسن مجتبی(ع) چیست و تحت تؤثیر چه عناصری شکل گرفته است؟ در پاسخ به این پرسش فرضیه ای مطرح شده که اینگونه است. شیوه مدیریتی امام حسن مجتبی(ع) دارای ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و اخلاقی بوده و تحت تاثیر مبانی اسلامی و مقتضیات شکل گرفته است. جهت آزمون فرضیه مذکور نوشتار را در یک مقدمه و چهار فصل سازماندهی کردیم. در مقدمه طرح تحقیق ارائه شده است در فصل اول به بررسی مفهوم مدیریت پرداخته که به مدیریت و رهبری جامعه به عنوان یک امر معنوی نگریسته شده است و رهبری جامعه با توجه به مکتبی که در جامعه مورد نظر پذیرفته شده است و با شناخت استعدادهای افراد و تلاش جهت شکوفایی آن استعدادها به اداره آن جامعه می پردازد و جامعه را به استفاد حداکثری از توانمندی های موجود در آن وادار می نماید و افراد جامعه را با حقوق آنان آشنا کرده و قدرت خود را در خدمت تأمین کامل و همه جانبه آن قرار می دهد. در فصل دوم به تبیین اوضاع و شرایط دوره امامت امام حسن مجتبی(ع) پرداخته و متذکر شدیم که با توجه به شرایط موجود آن دوره چه در چند ماه خلافت آن حضرت و چه در دوره ۱۰ ساله امامت ایشان در مدینه امام حسن مجتبی(ع) بهترین تصمیم و عمل را داشته است و اتخاذ فرموده اند. در فصل سوم به تبیین مبانی مدیریت سیاسی امام(ع) پرداخته و هم از کلام آن حضرت در این باره و هم از ادله نقلی و عقلی برای اثبات امامت رهبری آن حضرت بهره جستیم. بالاخره در فصل چهارم با توجه به انواع فعالیت های آن حضرت درصدد برآمدیم که شیوه های اتخاذی از سوی آن امام(ع) را بیرون بکشیم که البته با توجه به شیوه برخورد سیاسی آن حضرت به عنوان الگویی برای سیاستمداران جامعه و رهبران جامعه می توان بهره جست. به ترتیب درمی یابیم که شیوه مدیریتی امام حسن(ع) داری ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و اخلاقی بوده و تحت تاثیر مبانی اسلام و مقتضیات زمان شکل گرفته است.

 

 


١٠:٠٥ - چهارشنبه ٢ تير ١٣٩٤    /    شماره : ٤٤٣٠٤    /    تعداد نمایش : ١١٤٩


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1394/09/30 9:38
0
0
متن خوبی بود من برای 5 صفحه میخوام

در این زمینه می توانید با دانشگاه مربوطه تماس حاصل نمایید.


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

فعالیت‌ های اجتماعی و اقتصادی امام حسن(ع)

امام حسن(ع) نه تنها در زمینه سیاسی، بلکه در زمینه‌ های دیگر از جمله اجتماعی و اقتصادی نیز فعالیت ‌های چشم‌گیر و در خور و شایسته‌ای داشته ‌اند که لازم است مورد بحث و بررسی قرار گیرد. از این‌رو در این بررسی تاریخی زندگانی آن حضرت، به مهم‌ترین فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی ایشان در طول ده سال اشاره خواهیم کرد.

نقد و بررسى مقاله امام حسن(ع) از دائره المعارف اسلام

اخبار و روايات مربوط به امام حسن مجتبى عليه السّلام در منابع تاريخى از دو سوى آماج تحريف و دست‌اندازى دشمنان واقع شده است: از يك سوى، به دليل رويارويى با امويان، آن حضرت پيوسته كانون بغض و كينۀ آنان، به‌ويژه مروانيان، بوده است. پس از تحميل صلح بر حضرت عليه السّلام و كنار رفتن از صحنۀ قدرت، امويان خود را در عرصۀ سياست بى‌رقيب ديدند و كوشيدند به انحاى گوناگون تبليغات وسيعى بر ضد آن حضرت به راه اندازند تا در صحنۀ معنوى و مذهبى نيز وى را از چشم مردم بيندازند.

مصالحه امام حسن بر اساس شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید

حیات سیاسی امام حسن(ع)، به ویژه مصالحه آن حضرت با معاویه که براساس اندیشه های اعتقادی شیعه از مشروعیت سیاسی بی بهره بود، از دیرباز مایه گفت و گوهای بسیاری چه از جهت چرایی شکل گیری و چه از حیث چگونگی آن بوده است. در این نوشتار، این مقوله براساس دیدگاه ابن ابی الحدید در کتاب شرح نهج البلاغه، پی گرفته و نشان داده شده که از منظر او، به عنوان نویسنده ای با گرایشات سنی معتزلی، جریان مصالحه آن حضرت، تابع چه عوامل و زمینه هایی پدید آمده و در نهایت به چه فرجامی انجامیده است؟

شخصيت سازي و شخصيت سوزي

نوشته شده توسط محمدرضا هدايت پناه
قال رسول اللَّه (ص): الحسن و الحسین امامان قاما او قعدا. ابومحمد حسن بن على بن ابى طالب (علیهماالسلام) امام دوم شیعیان
ویژه نامه های سخن تاریخ
پیامبر اعظم(ص)
امام علی (ع)
عید غدیر خم
حضرت فاطمه زهرا(س)
امام حسن مجتبی (ع)
ماه محرم
امام صادق (ع)
امام کاظم (ع)
امام رضا (ع)
امام جواد (ع)
امام هادی (ع)
امام عسگری (ع)
امام مهدی(عج)
روز تاریخ