بازگشت به سخن تاریخ|ویژه نامه ها|کتابخانه های دیجیتال|پایان نامه ها|مصاحبه|دانلود کتاب|کتابشناسی|مقالات دیگر|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات
احيا‌گر علوم و فرهنگ اسلامي
بازخواني لقب «شيعه ي جعفري» در بستر تاريخ حديث
امام صادق(ع) و انديشه هاى انحرافى
آثار منسوب به امام صادق (ع)
امامان اهل سنت معترف به فقاهت جعفر بن محمد(ع) اند
اسوه های بشریت(6): امام صادق علیه السلام
نگاهی به فرمان منسوب به امام جعفر صادق علیه السلام
نگاهی به سیمای امام صادق علیه ‏السلام
پرتوى از رخدادهاى عصر امـام صـادق عليه السلام
شخصيت علمي و اخلاقي امام جعفر صادق(ع) از ديدگاه علماي اهل‌ سنت
اهل سنت و امام صادق عليه السلام
امام صادق عليه السلام و قيام هاى زمان
امام صادق(ع) و انديشه هاى صوفيان
پيـامبر اكرم(ص) از نگـاه امام صادق(ع)
غاليان، اقدامات و موضع امام صادق(عليه‌السلام)
مناظره و جدل در سيره امام جعفر صادق(عليه‌السلام)
نگاهی به وضعیت حدیث در عصر صادقین(علیهما السلام)
ولادت تا شهادت حضرت زهرا سلام الله عليها از منظر امام صادق(ع)
نگاهي گذرا به عصر امام صادق(عليه‌السلام)
حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی در مصاحبه اختصاصی با سایت سخن تاریخ
حجت الاسلام و المسلمین دکتر ناصر رفیعی، ریاست محترم مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره وتمدن اسلامی: امام صادق(علیه السلام)، شهادت می دهد که حضرت ابوالفضل (علیه السلام) نسبت به امام زمان خویش، چهار ویژگی تسلیم، تصدیق، وفا و نصیحت را دارا بود.
٢٣:١٥ - شنبه ٩ فروردين ١٣٩٩ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
امام صادق(ع)؛ بهترين شاخصه تقريب مذاهب اسلامی در شيعه
نوشته شده توسط خبرگزاری ایکنا
مصاحبه با دکتر صادق آیینه وند در این مصاحبه دکتر صادق آيينه‌وند تأكيد كرد: امام صادق(ع) را می‌توان بهترين شاخصه تقريب مذاهب اسلامی در
١١:٤٨ - چهارشنبه ١٨ دی ١٣٩٣ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
امامان اهل سنت معترف به فقاهت جعفر بن محمد(ع) اند
نوشته شده توسط خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری شبستان: در آستانه سالروز شهادت امام صادق(ع) با سیدمرتضی حسینی شاه ترابی، استاد مدعو گروه تاریخ جامعة المصطفی(ص) و پژوهشگر تاریخ در خصوص نهضت علمی که امام صادق(ع) تأسیس کردند و تمدنی که به دست شاگردان ایشان شکوفا شد، گفتگویی انجام داده ایم که در ذیل ارائه می شود: نهضت علمی امام صادق(ع) دارای چه ویژگی هایی است و چه تاثیری بر هویت شیعی بر جای گذاشت؟
١٢:٠٠ - چهارشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٣ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
ضرورت تبيين ديدگاه وحدت‌بخش امام صادق(ع) با تأليفات علمای شيعه و سنی
نوشته شده توسط خبرگزاری ایکنا
دبير اداره فتوای وزارت اوقاف سوريه تأكيد كرد: تأليف آثار درباره امام صادق(ع) توسط علمای شيعه و اهل تسنن سبب می‌شود كه مسلمانان با هر مذهب و رويكرد فقهی با ديدگاه وحدت‌بخش آن امام همام آشنا شوند و بدانند كه با پيروی از مكتب جعفری بايد هدف واحدی را دنبال و وحدت اسلامی را تقويت كنند. شيخ علاء‌الدين زعتری، دبير اداره فتوا و تدريس دينی وزارت اوقاف سوريه، ضمن بيان اين مطلب گفت: سخن گفتن از امام صادق(ع) صحبت درباره يكی از امامان بزرگوار و گرانقدر است كه همواره مايه خير و بركت در جامعه بوده‌اند، نسب اين امام بزرگوار به رسول‌الله و حضرت زهرا(سلام الله عليها) می‌رسد.
١١:٥٦ - چهارشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٣ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
وجه تمدنی سيره امام صادق(ع) و نقش برجسته ايشان در بازشناخت ابعاد دين
نوشته شده توسط خبرگزاری ایکنا
مصاحبه حجت‌الاسلام و المسلمين محمدعلی مهدوی‌ راد ایشان تشريح كرد: از جمله وجوه شخصيت امام صادق(ع)، وجه تمدنی سيره ايشان و اثرگذاری شخصيت علمی، فكری، انديشگی و رفتاری آن حضرت در بازشناخت ابعاد دين و پيراستن محتوای دين از خرافات و توسعه تفكر دينی در تمام ابعاد فرهنگ اسلامی است. حجت‌الاسلام و المسلمين محمدعلی مهدوی‌راد، عضو هيئت علمی پرديس قم دانشگاه تهران، به بيان نكاتی درباره سيره و شخصيت علمی، فرهنگی و تقريبی امام صادق(ع) پرداخت. سردبير دوماهنامه «آينه پژوهش» در بخش ديگری از سخنان خود گفت: نگارش سيره معصومين(ع) از همان روزگاران نخست با همت اصحاب آن بزرگواران آغاز می‌شود و در سده‌های بعدی تاريخ اسلام هم به همت عالمان، متفكران و بزرگان جهان اسلام ادامه پيدا می‌كند.
١١:٥٨ - چهارشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٣ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
رسالت امام صادق(ع) حفظ و خالص‌سازی آرمان‌های اساسی تشيع بود
نوشته شده توسط خبرگزاری ایکنا
مصاحبه حجت الاسلام و المسلمین رمضان محمدی عضو هيئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ، ایشان با اشاره به تركيب خاص به ظهور رسيده از سوی بنی‌عباس به عنوان آميخته‌ای از مدعيات دينی و اقدامات سياسی در دورانی آشفته و ملتهب، رسالت امام صادق(ع) و اقدام استراتژيك ايشان در آن دوره را حفظ و خالص‌سازی آرمان‌های اساسی تشيع دانست. حجت‌الاسلام و المسلمين رمضان محمدی، عضو هيئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، با اشاره به باورهای كلامی شيعه گفت: به عقيده ما، ائمه معصومين(ع) همگی نوری واحدند كه در شرايط مساوی برخوردهايی يكسان با امور داشته‌اند و سخن گفتن از ويژگی‌های خاص يكی از ايشان به معنای قائل بودن به فاصله‌ای ميان آنان از نظر علم، فضل، كمال و مراتب الهی نيست.
١١:٥٥ - چهارشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٣ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
تأكيد فراوان امام صادق(ع) بر جدايی جريان انحرافی بنی‌اميه از بدنه تفكر اسلامی
نوشته شده توسط خبرگزاری ایکنا
مصاحبه حجت‌الاسلام و المسلمين محمدعلی مهدوی‌راد ایشان در این مصاحبه عنوان كرد: در تعابير امام صادق(ع) توجه فراوانی به جدايی جريان انحرافی بنی‌اميه از بدنه تفكر اسلامی شده است و امام(ع) همواره تأكيد كرده‌اند كه اسلام حقيقی، دين مدارا و هم‌دلی است و كسانی كه در ساحت جامعه اسلامی خشونت و ظلم می‌پراكنند، بنی‌اميه بوده و اقدامات آنها ربطی به دين ندارد.
١١:٥٢ - چهارشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٣ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

2 صفحه بعدی >>

مقالات گروه

آثار منسوب به امام صادق (ع)

نوشته شده توسط علی نقی خدایاری
چکیده به دلیل جایگاه والای امام صادق علیه‌السلام در میان فرق اسلامی، طیف وسیعی از متون و آثار در موضوعات گوناگون از سوی اصحاب فرق به ویژه در دوره های پسین به آن حضرت نسبت داده شده است؛ آثاری که از وضعیت بسیار متفاوتی از نظر درجه انتساب و اعتبار برخودارند. در این نوشتار آثار منسوب به امام صادق علیه‌السلام در چهار بخش آثار منتشر شده (شامل آثار مستقل و ضمنی)، نسخه ها و کتاب های نایاب منسوب به امام در منابع متقدم، نسخه های خطی منسوب به امام در منابع متأخر و آثار منسوب به امام نزد فرق غیر امامی مورد مطالعه قرار گرفته است.

اوضاع اقتصادي شيعيان عراق در عصر صادقين(ع)

نوشته شده توسط محمدرضا جباري/ سيدمحمد احساني
چكيده اقتصاد از ابعاد مهم زندگي بشر است به گونه‌اي كه در برخي مكاتب حتي زير ‌بناي جامعه پنداشته شده است. اقتصاد در اسلام هرچند زير ‌بنا نيست،

امام صادق(عليه‌السلام) در آستانة انتقال حكومت از امويان به عباسيان

نوشته شده توسط دكتر نعمت‌الله صفري‌فروشاني
يكي از مهم‌ترين پرسش‌ها در زندگاني سياسي امام جعفر صادق(عليه‌السلام) كيفيت موضع‌گيري او در هنگام انتقال حكومت از

امام صادق(ع) از منظر منابع اهل سنت

نوشته شده توسط سید مرتضی حسینی شاه ترابی
چکیده این پرسش که "از منظر منابع اهل سنت امام صادق(ع) چه جایگاه و مقامی در جامعه اسلامی دارد؟"، پرسش آغازین این نگاشته است. پاسخ بدست آمده این است

نقد و بررسى‌ مقاله امام جعفر صادق(ع) در دائره المعارف اسلام

نقد و بررسى‌ديدگاه كلى دربارهء مقاله امام جعفر صادق عليه السّلام را مى‌توان در سه بخش ارائه داد:١.محتوااز...