بازگشت به سخن تاریخ|نقشه های غدیر|غدیر در اینترنت|غدیر در قلم و بیان مراجع|مقالات دیگر|مقالات گروه درباره غدیر|صفحه اصلی ویژه نامه
حضور بانوان در نقل حدیث غدیر
اشاراتی چند 1ـ بدون تردید موضوع غدیرخم از مهمترین نقطه های عطف در تاریخ رسالت پیامبر اکرم(ص) است. هر چند معرّفی امیرالمؤمنین(ع) به عنوان امام و خلیفه، بارها و به مناسبتهای مختلف حتی از نخستین سالهای بعثت از طرف پیامبر اکرم(ص) انجام یافته بود، امّا آنچه پیامبر(ص) در غدیرخم مأموریت انجام آن را داشت، جایگاهی بس عظیم و روشن دارد. اگر به موقعیت تاریخی این حادثه و روش ابلاغ و تأکید مجدد این مأموریت و جوانب آن عنایت شود، و اگر به حجم عظیمی از تاریخ و فرهنگ اسلامی که این واقعه درخشان به خود اختصاص داده نگریسته شود، به عظمت این نقطه عطف، بیشتر پی خواهیم برد
١٧:٣٢ - چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
حدیث غدیر و اثبات ولایت حضرت علی(ع) از دیدگاه شیخ مفید(ره)
یکی از مسائل مهمّ اسلامی که زیر بنای نظام اجتماعی و سیاسی و ضامن‌ اجرای قوانین اسلام به شمار می‌رود،مسألهء حکومت و رهبری صحیح جامعهء اسلامی است. مسألهء حکومت اسلامی و تصدّی امور مسلمین اگر از همان ابتدای طلوع‌ اسلام در مسیر طبیعی خود قرار می‌گرفت و مسلمان‌ها در تصدّی امور اجتماعی و سیاسی و...مواجه با رهبری شایسته و عالم و کاردان می‌شدند،به‌طور حتم‌ می‌توان گفت وضع جوامع مسلمین امروز غیر از این وضعی بود که اکنون وجود دارد.
١٧:٣١ - چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
حدیث غدیر سند گویای ولایت
نوشته شده توسط گروه معارف و تحقیقات اسلامی
حدیث غدیر یکى از دلایل روشن ولایت و خلافت بلافصل امیرمؤمنان على(علیه السلام) بعد از پیامبر گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله) است. که محقّقان اهمّیّت خاصّى براى آن قائل هستند. متأسّفانه کسانى که درباره ولایت آن حضرت گرفتار پیش داورى هستند، گاهى سند حدیث را پذیرفته و در دلالت آن تردید مى کنند، و گاه ناآگاهانه سند آن را زیر سؤال مى برند. براى روشن شدن ابعاد مختلف این حدیث، لازم است درباره هر دو موضوع با ذکر مدارک موثّق و معتبر سخن بگوییم: دورنماى غدیر
١٧:٢٨ - چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
طبری و طرق حدیث غدیر - رسول جعفریان
به کوشش رسول جعفریان مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام، متن عربی کتاب «فضایل علی ابن ابی طالب(علیه السلام) و کتاب الولایه» طبری تصحیح و روانه بازار نشر شده است. این کتاب کم حجم، بخش های به جای مانده از کتاب اصلی است که تا کنون به دست آمده است. آقای جعفریان بر این اثر مقدمه عالمانه ای نگاشته اند که در آن به اهمیت این اثر از دیدگاه مورخان و فقیهان و سیره نویسان بنام اسلام اشاره شده است. بخش های مهمی از این مقدمه با اندکی تلخیص و البته حذف برخی از ارجاعات و اشارات عربی ایشان از نظر شما گرامیان می گذرد.
١٧:٢٠ - چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
امام علی علیه السلام و احتجاج به حدیث غدیر
نوشته شده توسط محمد انور فیاضی
چکیده غدیر واقعیتی انکارناپذیر در تاریخ اسلام است و هیچ گاه فراموش نخواهد شد. از همین رو امام علی علیه السلام از آغازین روزهای خلافت ابوبکر در کنار شمردن امتیازاتی که ایشان را مستحق خلافت می کرد، با مسئله غدیر استدلال و استشهاد نمود.
١٧:١٩ - چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
از مدینه تا غدیر
نوشته شده توسط محمدهادی یوسفی غروی. مترجم: حسینعلی عربی
گذشته چراغ راه آینده است و تاریخ، حکیم جهان دیده ای است که حوادث گذشته را بازخوانی می کند تا راهی برای پیمودن آینده مبهم پیش روی ما بنهد. ماه ذی الحجه همواره تداعی کننده اعیاد مبارک قربان و غدیر است. این دو از ایام الله و شعائر الهی هستند که بزرگداشت آن ها بر هر مسلمانی لازم است.
١٧:١٨ - چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
حدیث غدیر و نهج البلاغه
نوشته شده توسط سید کاظم طباطبایی
یکی از استوارترین دلیل های شیعیان بر امامت و ولایت امام علی بن ابی طالب علیه السلام حدیث غدیر است. با آنکه در نهج البلاغه در مواضع متعدّد هم بر مقام ممتاز اهل بیت علیهم السلام تأکید شده و هم برای اثبات شایستگی اهل بیت و از جمله شخص امیرالمؤمنین علیه السلام به وصایت و نصّ رسول خدا صلی الله علیه و آله استدلال شده است، امّا در این کتاب ذکر صریحی از حدیث غدیر به چشم نمی خورد. از این رو، برای برخی این پرسش به میان آمده که چرا امام در برابر مخالفان به حدیث غدیر احتجاج نکرده است. تدارک پاسخی برای این پرسش بر عهده این مقاله نهاده شده است. خواننده در این مقاله خواهد دید هر چند حدیث مزبور در نهج البلاغه انعکاس نیافته، امّا امام بارها به آن حدیث استدلال کرده است.
١٥:٠٠ - جمعه ١٧ شهريور ١٣٩٦ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

مقالات گروه درباره غدیر

جایگاه غدیر در سقیفه

انوشته شده توسط نعمت الله صفری فروشانی
ین مقاله، در کنگره بین المللی غدیر و انسجام اسلامی که در سال 86 در مازندران برگزار گردید به عنوان مقاله برتر...

نکات اصلی و کلیدی در مطالعات غدیر شناسی

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
( بررسی دو نگاه تاریخ نص محور و تحلیل محور با تکیه بر جریان غدیر) متن سخنرانی آقای دکتر صفری در نشست قریش و غدیر...

گونه شناسی شبهات مربوط به غدیر

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
گزارشی از پایان نامه کارشناسی ارشد آقای ابوالفضل ابراهیمی دانش پژوه رشته تاریخ تمدن مجتمع آموزش عالی امام...

قریش و غدیر (بررسی تاریخی علل ناکامی غدیر) سخنران: استاد الله اکبری

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
نشست علمی تخصصی گروه تاریخ اسلام با موضوع قریش و غدیر در آستانه عید غدیر خم در تاریخ 23

گزارش پایان نامه شبهات تاریخی غدیر

نوشته شده توسط محمد صادق غلامی
گزارشی از پایان نامه آقای ابوالفضل ابراهیمی در مقطع کارشناسی ارشد رشته تاریخ تمدن مجتمع آموزش عالی امام...